Americké akcie: Trh spustil silný růstový signál. Proč by se ale býci neměli přehnaně radovat?

Americký akciový index S&P 500 ve čtvrtek zpevnil o další dvě procenta a díky tomu, že v uplynulých deseti dnech výrazně narostl podíl stoupajících titulů na burze NYSE, akciový trh vyslal býčí signál zvaný Zweig Breadth Thrust (o tom, že k tomu může do víkendu dojít, jsme psali ve středu). Tržní momentum se podstatně zlepšilo, růst ale může narazit na jedinou jistotu posledních měsíců - extrémní nejistotu.
O tom, co je Zweig Breadth Thrust, jsem psal včera, to nebudu znovu připomínat. Podstatné je, že podíl rostoucích titulů na NYSE během maximálně deseti obchodních dnů z méně než 40 % stoupl nad 61,5 %. Tím byl signál spuštěn.
K signálu došlo dokonce během devíti dnů, a navíc zmíněný podíl rostoucích titulů vzrostl z méně než 35 % intradenně nad 64 %. Tomuto výraznějšímu vzestupu se říká SuperZweig a v minulosti v horizontu jednoho roku index S&P 500 pokaždé vzrostl o více než 20 %. To zní skvěle.
Je ale potřeba připomenout zásadní věc. Současný vývoj na trzích je do značné míry dán emocemi. To se samozřejmě dělo i v minulosti, teď je ale jiné to, že výprodeje jsou spouštěné panikou vyvolanou zejména napětím v mezinárodním obchodě a prudkým zvyšováním cel, zatímco růsty cen se opírají - alespoň podle toho, jak dění na burze komentuje většina analytiků - pouze o naděje na to, že se napětí v mezinárodním obchodě podaří brzy zažehnat, cla budou snížena nebo zrušena, americká administrativa se dohodne s vládami ostatních zemí a tak dále. Na naději není nic špatného, ale zatímco dopady zvyšování cel jsou hmatatelné, naděje jsou pouze naděje.
Technická analýza je podle mě hlavně pomocný nástroj, dlouhodobě o vývoji cen akcií rozhodují firemní fundamenty a makroekonomické prostředí. V posledních dvou případech po signálu SuperZweig přišel prudký růst nejprve po bleskovém medvědím trendu na začátku pandemie (mohutně "zalitý" novými penězi od Fedu i americké vlády), následně pak probíhal na vlně optimismu ohledně rozvoje a implementace umělé inteligence. V současnosti mají zatím býci "nabito" pouze nadějemi v to, že se Donald Trump a jeho ekonomičtí poradci trochu uklidní a ostatní státy s nimi budou ochotné a schopné vyjednat takové obchodní dohody, které nepřidusí zisky firem.
Čistě z technického hlediska je zatím růst indexu v tomto týdnu impozantní. Ve čtvrtek dokázal dokonce uzavřít lehce nad úrovní z 9. dubna, kdy trh předvedl jeden z největších vzestupů v historii. To, zda bude Zweigův signál úspěšný, se teprve uvidí. V dalších dnech by nebylo překvapením, kdyby trh část posledních růstů zkorigoval, protože část obchodníků nejspíše bude chtít využít vyšších cen k prodejům.
Až míra dalšího poklesu naznačí, zda si akcioví býci "polámou rohy", nebo se trh vydá přesvědčivějším způsobem výše. Hladina 5 500 bodů se jeví jako silná rezistence nebo obecněji důležitá úroveň (březnová hladina podpory se v dubnu zatím ukázala být pro trh silnou bariérou). Dalším cílem by pravděpodobně byl test úrovní klouzavých průměrů v pásmu 5 650 až 5 750.
Zdroj: SentimenTrader, StockCharts, @CyclesFan