Lee (Fundstrat): Institucionální investoři nenávidějí letošní akciové véčko, americký trh je ale silný

Současný růst cen amerických akcií stojí na pevných základech. Trh přežil řadu těžkých zkoušek, mnozí investoři zůstávají skeptičtí a Fed stále čeká na správný okamžik k dalšímu uvolnění měnové politiky. Výraznější růst tak může teprve přijít, říká Thomas Lee, spoluzakladatel a hlavní stratég Fundstrat Global Advisors.
Thomas Lee, hlavní stratég Fundstrat Global Advisors, minulý týden připomněl, že růst amerického akciového trhu začal uprostřed velké nejistoty. "Teď už jsou ale vyhlídky jasnější než v době únorových maxim. Je proto přirozené, že trh dosahuje nových rekordů. Firmy zvládly pandemii, inflační šok, prudké zvýšení sazeb i obavy z recese. Pokud se neobjeví další krize, měly by se valuace firem v příštích letech dále zvyšovat," uvedl ve vysílání CNBC.
A zmínil tři hlavní "páky" dalšího růstu.
- První je možnost, že Fed opět začne snižovat sazby a podpoří likviditu.
- Druhou je podle Leeho chybná představa, že jsou valuace amerických akcií pemrštěné. Firmy podle něj obstály ve všech nedávných zkouškách, a vyšší ocenění si tedy zaslouží.
- Třetím pozitivním faktorem může být ekonomický impulz plynoucí z přeskupení globálních toků zboží a kapitálu kvůli clům.
Ačkoli trh roste, většina investorů zůstává skeptická. Lee říká, že jde o "nejnenáviděnější rally ve tvaru V" posledních let. Ve fondech peněžního trhu v USA leží sedm bilionů dolarů a velká část institucionálních investorů zůstává v defenzivních pozicích. Nevěří totiž, že by měl trh trvale růst. Přesto by k růstu cen akcií o dalších 10 % stačilo podle Leeho pouhých 200 miliard dolarů nového kapitálu.
Kritici tvrdí, že objem prostředků ve fondech peněžního trhu je vysoký celkem běžně, a jeho současná úroveň tak neukazuje na výraznější potenciál. Lee s tím nesouhlasí a připomíná, že objem margin debt (půjček na nákupy akcií) je stále pod úrovní z roku 2021, takže prostor pro růst je velký. Část investorů navíc sází proti růstu trhu a shortuje. "Pokud ale Fed uvolní měnovou politiku, budou tito tradeři nejspíše muset otočit, protože budou vytlačení z krátkých pozic," upozorňuje Lee.
Červnová data z amerického trhu práce byla poměrně silná, což spíše oddaluje rozhodnutí Fedu o snížení sazeb. Lee ale očekává, že pokud inflace v létě výrazně nevzroste, Fed by mohl začít snižovat sazby v září. "A jakmile začne cyklus uvolňování, nepůjde o jednorázový krok, ale o systematické snižování sazeb v USA i Evropě," je přesvědčený stratég z Fundstrat Global Advisors.
A na závěr ještě malý dodatek k jarnímu prudkému odrazu indexu S&P 500 z minim na nové rekordy. Velice robustním signálem toho, že rally má sílu, je relativní výkonnost jednotlivých sektorů vůči indexu. S výjimkou financí – a i ty si vedou poměrně dobře – se daří přesně těm odvětvím, kterým se během býčího trendu dařit má, tedy technologiím, průmyslu, komunikačním službám a zbytnému spotřebnímu zboží a službám.
Zdroj: CNBC, Duality Research