Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko

Dva bankovní tituly obchodované na pražské burze - defenzivnější Komerční banka a rizikovější Erste Group Bank. Stojí v současnosti tyto akcie za pozornost investorů?
Příležitosti a rizika pro banky v regionu CEE
Na světových trzích převládají rizika spojená s utahováním měnové politiky v USA, slabým ekonomickým růstem a nedořešenou dluhovou krizí v Evropě. "Rizikem mohou být legislativní a politické tlaky na banky ve formě různých speciálních daní, poplatků a regulací," varuje Milan Lávička, analytik z J&T Banky.
Obě bankovní akcie na pražské burze zažily růst cen a těžily ze svých fundamentů publikovaných v kvartálních výsledcích. "Růst ceny nebyl náhodný," myslí si Luboš Bedrník, Senior Security Dealer z LBBW Bank. "Obě banky čerpaly z vidiny očekávaných měnových injekcí centrálních bank a blížící se konjunktury."
Komerční banka
Komerční banka, která míří do indexu Stoxx Europe 600, působí pouze na území České republiky, na rozdíl od Erste Group Bank, jež je mezinárodní skupinou. "České banky jsou pod tlakem nízkých úrokových marží a klesajících příjmů z poplatků," upozorňuje Tomáš Menčík, analytik z CYRRUSu. "Naproti tomu jim klesají rezervy na krytí rizik. Nízké sazby vedou k relativně vyšší aktivitě na trhu s hypotékami."
Komerční banka v první polovině roku 2013 nedopadla dobře, když zaznamenala pokles čistého zisku o téměř 10 %. Z toho vyplynul také nižší návrh dividendy, a tím nižší výnos pro akcionáře. Banka i přes citelné zlepšení prochází poměrně těžkým obdobím. Nepomáhá ani lepší výhled a situace na světových finančních trzích. "I tak si ale navzdory recesi dokáže držet relativně silnou výkonnost a objemy nově sjednaných úvěrů pozvolna rostou," upozorňuje Luboš Bedrník z LBBW Bank.
Za zmínku stojí názor analytiků z Barclays, kteří ponechali investiční doporučení na stupni "equalweight", ale na základě výsledků snížili cílovou cenu na 4 390 Kč z původních 4 540 Kč.
Začátkem září začali pokrývat akcie Komerční banky také analytici s HSBC s úvodním doporučením "neutral" a cílovou cenou 4 600 Kč. U Komerční banky postrádají výraznější faktory, které by cenu akcií ovlivňovaly, hodnotí valuace jako vysoké a zisky pod tlakem. V současnosti mají podle nich větší potenciál k růstu banky z Ruska než ze zemí střední Evropy.
Luboš Bedrník se domnívá, že by investoři mohli při současných cenách akcií Komerční banky na této hranici "uvíznout" v delším časovém horizontu. To podporuje názor analytiků z Morgan Stanley, kteří v minulosti měli k akciím KB značnou důvěru, a souvisí to také s tvrzením, že české banky z evropské dluhové krize vyšly oproti jiným bankám v Evropě bez větších problémů. "Současná recese dělá nejen Komerční bance, ale i ostatním českým bankám potíže," konstatuje Bedrník. "Úrokové sazby na trhu jsou rekordně nízké, Komerční banka ztrácí schopnost generovat vyšší marže i zisky."
Tomáš Menčík sice krátkodobě nečeká významnou změnu podmínek na trhu, dlouhodobě by ale podle něho měly úrokové sazby růst. Vzhledem k tomu, že to je nejdůležitější vstupní veličina pro ocenění Komerční banky, mělo by se to podle něho projevit pozitivně.
Erste Group Bank
Potenciálním problémem pro Erste je podnikání v Rumunsku a Maďarsku. "V Rumunsku by se měla banka dostat letos ze ztrát, ale v Maďarsku hrozí velké legislativní riziko," říká Menčík.
Maďarský premiér Viktor Orbán přislíbil před volbami v roce 2014 "eliminaci" hypoték a úvěrů denominovaných především ve švýcarských francích. Po oslabení forintu vůči franku způsobily tyto úvěry útlum ve výdajích maďarských domácností. Vláda nyní plánuje přesunout většinu několikamiliardových ztrát na banky působící v Maďarsku, mezi nimiž je právě Erste. Banky už přišly o více než miliardu eur kvůli Orbánovým programům na redukci dluhu v roce 2011 a vlivem recese od roku 2008.
Orbán hodlá zveřejnit vlastní návrh na řešení dluhových problémů po 1. listopadu, pokud se banky samy nedohodnou na konverzi úvěrů do forintů s klienty. Kompromisní plán navržený bankovní asociací v čele s místním šéfem UniCredit byl Orbánem smeten ze stolu. Vzhledem k tomu, že vláda často vlivem politického vývoje a blížících se voleb svůj postoj mění, lze jen těžko odhadovat, co má Orbán za lubem.
Andreas Treichl, šéf Erste, si myslí, že by další kroky proti finančnímu sektoru nejen ohrozily maďarský finanční systém, ale celou zemi. Orbán by se proto měl další "Blitzkrieg" proti bankám, podobné té z roku 2011, vyhnout. Neměl by ani požadovat okamžitou konverzi všech půjček v zahraničních měnách do forintu, protože by tím mohl ohrozit stabilitu měny.
Akcie rakouské Erste stojí zhruba 24 eur, což je i průměrná cílová cena na trhu. "Výsledky Erste byly slabší, banka se nevyhnula poklesu úrokových výnosů. V tom se recese projevila na bance nejcitelněji a ve větším měřítku než u Komerční banky," domnívá se Luboš Bedrník z LBBW Bank.
Erste byla často kritizována za to, že nevyvíjí příliš velkou aktivitu v oblasti půjčování peněz, primární chyba byla ale podle Bedrníka na poptávkové straně - spotřebitelé jsou opatrní a banky skeptické. Slabou náplastí byl návrat rumunské dcery BCR do zisku (v předchozím období se banka nemohla vymanit z červených čísel).
Bedrník dále vyzdvihuje, že se Erste vrátila mezi dividendové tituly a z loňského zisku vyplatila 0,40 eura na akcii (33 % z loňského zisku), což odpovídá výnosu mezi 1,6 a 1,7 %. Bance také prospělo, že vedení upustilo od navýšení kapitálu formou emise nových akcií, jak bylo původně plánováno. "Výhled stabilního provozního zisku Erste vidím jako mírně optimistický," uzavírá Bedrník.
Vyberte si podle svého přístupu k riziku
Preference jedné či druhé banky záleží především na sklonu konkrétního investora k riziku. "Pro konzervativnější investory je jak z krátkodobého, tak dlouhodobého pohledu zajímavější Komerční banka, která má stabilnější hospodaření, poměrně vysokou dividendu, působí pouze v České republice a nemá v současné době žádné výraznější problémy kromě rizika vyššího zdanění navrhovaného některými politickými stranami," míní Milan Lávička z J&T Banky. "Pro investory ochotné akceptovat vyšší riziko by mohla být zajímavější volbou Erste."
Své doporučení zdůvodňuje tím, že Erste působí na více trzích v regionu, což s sebou sice přináší vyšší volatilitu a nejistotu ohledně hospodářských výsledků, ale na druhou stranu - v případě ekonomického oživení a zlepšení celkové ekonomické situace - vyšší růstový potenciál. Akcie Erste také výrazněji reagují na celkový vývoj bankovního sektoru v Evropě.
Podobně to vidí i Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu ČS. "Akcie Komerční banky představují stabilitu a dividendu, ale minimální možnost růstu. Akcie Erste naproti tomu nabízejí zajímavý růstový potenciál v případě růstu finančního sektoru, především ve střední a východní Evropě."
Valuace
Marek Hatlapatka, stratég ze společnosti CYRRUS, tvrdí, že růstový potenciál a stabilita bilance jsou v současné době v ocenění akcií Komerční banky poměrně dobře reflektovány, a tak z krátkodobého pohledu vidí prostor pro obchod spíše na akciích Erste. Ty jsou podle něho v posledních týdnech volatilnější a čas od času otevírají okénka k nákupu, zvláště spekulativněji založeným investorům.
Erste je stále ještě v procesu proměny po prodělané finanční krizi, na některých trzích má problémy, což se odráží v ocenění. Podle Hatlapatky je prostor pro re-rating akcií Erste směrem nahoru vyšší než u Komerční banky, i když pochopitelně s adekvátně vyšším rizikem. "U Komerční banky bych doporučil vstup do dlouhodobější pozice jen v případě korekce ze současných, dle mého férových cen," radí Hatlapatka.
Také Michal Valentík, stratég z ČP Investu, by v současnosti z krátkodobého hlediska doporučil pouze Erste Group Bank. Z dlouhodobého pohledu pak ani jednu z bankovních akcií, protože vidí jen omezený potenciál růstu a rizika spojená s hospodářským oživením v regionu. "Úvěrová portfolia obou bank nemají mnoho prostoru k zlepšení. Akciové trhy jsou relativně vysoko, takže i potenciál zvýšení zisku z tradingu je omezený," dodává Valentík.