Stabilizátor portfolia pro bouřlivá období: Což takhle dát si pivo?

Pivovary Lobkowicz slibují zajímavý potenciál, je s nimi ale spojeno i několik otazníků. Tím největším je úspěch plánované expanze do zahraničí, říká analytik z Verdi Capital Chádí El-Moussawi, který nyní obecně na pivovary radí sázet. Výrobci prémiových značek, jako jsou právě lokální hvězda Lobkowicz nebo světová trojka Heineken, jsou přitom jeho favority.
Mezi tituly, které aktuálně doporučujete, jsou výrobci piva. Proč oni a proč právě teď?
Jedním z důvodů, proč si myslím, že jsou akcie pivovarů atraktivní, je stabilní dividendová politika. V posledních několika letech jsme navíc byli svědky velké konsolidace v rámci světových i lokálních pivovarů, což přispělo k dramatickému snižování nákladů a pozitivnímu efektu vyplývajícímu ze synergií. Druhým důvodem, který je potřeba v souvislosti se sázkou na pivovary zmínit, je nadále atraktivní tempo růstu rozvíjejících se trhů, jako jsou Vietnam, Thajsko, Filipíny, částečně Indonésie nebo Čína.
Které skupiny jsou tedy nejen díky úspěchům na rozvíjejících se trzích zajímavé?
Určitě bych zmínil Heineken, který se obchoduje vůči velké dvojce oboru se solidním diskontem. Konkrétně jde o zhruba 10 až 15 % v porovnání s akciemi jedničky na trhu, tedy Anheuser-Busch InBev. Akcie této společnosti, stejně jako SABMiller, se přitom nyní z historického hlediska podle P/E pohybují na své horní hranici. V souvislosti s Heinekenem je určitě vhodné připomenout i to, že více než polovinu provozního zisku generuje na trzích, které dynamicky rostou z pohledu demografie i bohatství lidí. A v neposlední řadě je zajímavé i to, že v posledních letech výrazně seškrtal náklady.
Jak výrazně se tyto úspory už projevují v hospodaření firmy?
V zemích, kde je aktivní, což platí zejména o Asii, její anualizovaný růst tržeb v porovnání s Anheuser-Busch InBev nebo SABMiller vychází mnohem lépe. Čeká se zhruba 4% růst, zatímco u zmíněné konkurence se čeká 2,5-3 %.
Zmínil jste úspěch Heinekenu a pivovarů na rozvíjejících se trzích obecně. Jde aktuálně o nejdůležitější číslo nebo ukazatel, nebo je ve hře něco podobně relevantního?
Aktivita na rozvíjejících se trzích je jedním z hlavních faktorů, protože tradiční trhy, jako jsou Spojené státy nebo Evropa, jsou už víceméně saturované. Prostor pro další navyšování tržeb v těchto oblastech tak není příliš vysoký, spíše jsme na těchto trzích svědky konsolidace. V této souvislosti je také dobré připomenout, že se Heineken specializuje na prémiové značky, jejichž oblíbenost, na rozdíl od klasických ležáků, roste. To ostatně potvrzují i Pivovary Lobkowicz, které lze považovat za takový lokální český příklad.
Jak zajímavé jsou z pohledu investora menší pivovary?
Určitě bych radil sledovat trendy v dané zemi, tedy zda se malým pivovarům daří v dané zemi růst rychleji než těm velkým. To může zvyšovat jejich atraktivitu. Co se valuací týče, u soukromých pivovarů je to složité, ohodnocení se získává relativně těžko. I tak má tento segment smysl sledovat, protože je to směr, kterým se budou ubírat velké pivovary; budou prostě skupovat ty menší. Otázkou je, zda sledovat pouze Česko. Myslím si, že je lepší soustředit se na celý region, na to, jaké tam má firma úspěchy.
Je podle vás zajímavý titul Pivovary Lobkowicz?
Určitě je zajímavý z pohledu potenciálu, který firma nesporně má. Na druhou stranu je s ní spojeno i celkem dost otazníků, a to co se týče plánů, které s firmou mají aktuální majitelé. Jde o to, zda se podaří expanze do zahraničí tak, jak si management plánuje. Zkušenosti s exportem totiž nemá tak velké, alespoň v porovnání s většími, zavedenějšími značkami. Pozitivem je potenciál trhu s prémiovými značkami a to, že Lobkowicz patří v tomto ohledu k lídrům. Mnohé také bude záviset na vývoji ekonomiky jako takové. Potenciál tedy firma má, což potvrzuje i zájem ze strany vlastníka Kofoly.
Na závěr se vraťme na začátek. Pivovary teď volíte mimo jiné i proto, že jde o dividendové tituly. Znamená to, že čekáte na trhu bouři, takže hledáte bezpečný přístav?
Zda přijde další korekce, je těžké predikovat. Pokud se ale podívám na vývoj úrokových sazeb v Evropě a zatím i ve Spojených státech, vyjde mi, že jsou u nuly. V takové době jsou dividendové tituly atraktivní z pohledu dlouhodobých a spíše konzervativnějších investorů. A pokud by na trh přišla korekce, pak by tyto akcie měly být schopny vše ustát daleko lépe než růstové tituly, například z odvětví technologií.
Aktuality
