Vladimír Vávra (WOOD & Company): Erste bojuje o důvěru investorů, Komerční banka je v turbulentní době jistotou

Výsledková sezóna v Praze je v poločase, vzrušení zatím chybí. Výjimkou byla účetní ztráta Erste, kterou ovšem banka nahlásila už před časem. Čísla, kterých jsme se dosud od firem dočkali, jsou přitom mírně podprůměrná. V některých případech nicméně nízká očekávání přece jen jistou radost umožnila, říká makléř z WOOD & Company Vladimír Vávra.
Výsledková sezóna na pražské burze je zhruba v polovině, karty už odkryla většina těžkých vah indexu PX, především obě banky a ČEZ. Jak výsledky zatím hodnotíte? Překvapilo vás něco?
Zveřejněné výsledky nepřinesly žádné dramatické překvapení, a to ani v pozitivním, ani v negativním slova smyslu. Hospodaření firem se meziročně spíše zhoršilo nebo stagnovalo, což je už v cenách akcií z velké části zohledněno. Asi nejkontroverznější záležitostí se tak stala Erste – ne tedy samotná zveřejněná čísla, ale účetní ztráta 1,6 miliardy eur, kterou banka oznámila už měsíc před výsledky. Ta způsobila bezmála 20% propad titulu na burze.
Od té doby se poměrně hlasitě diskutuje o kvalitě managementu Erste, o tom, že by možná mělo dojít k personální změně ve vedení. Je něco podobného potřeba?
I když se v souvislosti s propadem ceny akcie zmiňují nehotovostní položky, je to podle mě dáno spíše ztrátou kredibility managementu. Domnívám se, že je to důkaz toho, co si zřejmě většina trhu myslí o schopnosti managementu předvídat krátko- až střednědobou budoucnost. A asi to nebude trvat jen jeden nebo dva kvartály, než management opět získá nějakou kredibilitu a investoři začnou věřit tomu, co jeho členové říkají, tedy jaké hospodářské výsledky očekávají.
Odmyslíme-li si zmíněnou účetní ztrátu, překvapila vás něčím Erste?
Samotné výsledky vyšly na provozní úrovni, tedy bez zohlednění účetních položek, o trochu lépe, než se čekalo. Jejich zveřejnění se tak nestalo kurzotvornou událostí. Razantní propad, který následoval po oznámení účetních ztrát v Rumunsku a v Maďarsku, nicméně považuji za největší téma letošní výsledkové sezóny.
Pokud se tedy podíváme na to, jak na tom Erste je a co je od ní možné čekat, jde nyní o dobrou investici? Je zmíněný propad titulu výkyvem, nebo korekcí na nový normál?
Neřekl bych, že jde o korekci na nový normál. Velký díl ztrát, které byly oznámeny, byl účetního charakteru. Jsou sice i strukturální problémy, například předčasné splacení devizových hypoték v Maďarsku (ta věc ještě není dořešená – sice máme kvantifikace možných dopadů, ale co se děje v hlavě maďarského premiéra Viktora Orbána, nemůžeme vědět), v Rumunsku nicméně podle nás byly ty odpisy jednorázová položka. I proto zastáváme názor, že v příštím roce dojde k normalizaci zisků Erste, nebudou tam žádní kostlivci. Bude to tedy hlavně o důvěře investorů, která je pošramocená, což se nevyřeší ze dne na den nebo zveřejněním jedné sady dobrých čísel.
Na rozdíl od Erste se druhý finanční titul na pražské burze, Komerční banka, kotrmelcům vyhnula.
Výsledky Komerční banky hodnotím celkem kladně. Zisk meziročně víceméně stagnoval, náš celoroční výhled také nepočítá s ničím dramatickým. Oznámený čistý zisk byl o zhruba 10 % vyšší, než očekával trh, jednak díky výrazně nižším oprávkám, jednak díky úsporám nákladů. Trh na to reagoval pozitivně, akcie Komerční banky jsou od zveřejnění výsledků o zhruba 4 % silnější. V době nejistoty, jaká panuje kvůli geopolitice, je tento titul považován za dobrou, konzervativní volbu.
Vy s tímto pohledem souhlasíte? Je podle vás nyní Komerční banka sázkou na jistotu?
Je to překapitalizovaná banka. Do budoucna se spekuluje o tom, že si vzhledem k výši kapitálové přiměřenosti bude schopna dovolit zvýšit dividendový výplatní poměr. Konsenzus ohledně dividendového výnosu do příštího roku počítá s necelými 5 %, tedy 240 Kč na akcii, což je nejen v rámci pražské burzy poměrně solidní.
Vedle bank investoři tradičně napjatě očekávali, jak se dařilo ČEZ. Váš verdikt?
ČEZ mírně překvapil a na úrovni čistého zisku naplnil očekávání. Určitě je potřeba zmínit, že došlo k meziročnímu materiálnímu poklesu. To je dáno jednorázovou položkou, odpisem v Rumunsku ve výši 2 miliard Kč. To bylo určité překvapení – kdyby tam zmíněný odpis nebyl, byl by výsledek o 2 miliardy vyšší, než se čekalo. Společnost zveřejnila odhady celoročního zisku, který potvrdil predikovaný provozní zisk na úrovni 70,5 miliardy Kč. Odhad čistého zisku pak firma mírně navýšila na 29,5 miliardy.
Znamená to, že ČEZ patří na domácí burze, a možná i v regionu, k tomu zajímavějšímu?
ČEZ se dostává přes 600korunovou hranici, tedy tam, kde se obchodoval před výplatou dividendy, což je pozitivní. Byznys je stále složitý, nejsou signály, že by se ceny elektřiny měly dramaticky zvedat, i když k drobnému růstu dochází. ČEZ se ale díky tomu, že v příštích letech dojde k dramatickému snížení kapitálových výdajů (CAPEX), obchoduje vůči západoevropským energetikám s prémií na úrovni P/E kolem 8-9 %. To je dáno možným zvýšením dividendového výplatního poměru v příštích letech a silným cash flow.