Jak vidí letošní rok expert na úroky? Dolar bude dále posilovat, mladé trhy musíme rozlišovat a zpomalení Číny není potřeba přeceňovat

Ve světle sílící ekonomiky USA a potenciálu růstu amerických úrokových sazeb se mohou stále více projevovat zásadní rozdíly mezi zdravými a zranitelnými ekonomikami ve světě, říká Michael Hasenstab, globální dluhopisový stratég Franklin Templeton Fixed Income Group.
V posledních měsících jsou globální finanční trhy pod vlivem oživení růstu v USA, ekonomické stabilizace v Číně a přebytku globální likvidity v důsledku opatření japonské centrální banky a ECB. V roce 2014 jsme pozorovali diferenciaci mezi rozvíjejícími se trhy – některé z nich měly zdravý běžný účet, fiskální rovnováhu a silnou exportně orientovanou ekonomiku, zatímco jiné se potýkaly s deficity a hospodářskými nerovnováhami. "Domníváme se, že v roce 2015 by investoři neměli rozvíjející se trhy vnímat jako jednu třídu aktiv, nýbrž by měli rozlišovat mezi jednotlivými ekonomikami. Měny ekonomik, které mají zdravou rovnováhu a lepší růstové vyhlídky, by měly dlouhodobě posilovat, zatímco ekonomiky bojující s nerovnováhami budou s daleko větší pravděpodobností mít slabou měnu a hospodářské potíže," míní Hasenstab.
Během značné části roku 2014 americký dolar posiloval vůči euru, japonskému jenu a velkému počtu měn rozvinutých i rozvíjejících se zemí. Některé měny silnějších ekonomik si však vedly relativně lépe než měny jiných ekonomik. "Domníváme se, že v této podobě budeme diferenciaci mezi rozvíjejícími se zeměmi pozorovat i v letošním roce," doplňuje stratég.
Ve světle sílící ekonomiky USA a potenciálu růstu amerických úrokových sazeb se mohou stále více projevovat zásadní rozdíly mezi zdravými a zranitelnými ekonomikami. Koncem října 2014 spustila japonská centrální banka nové, významné kolo kvantitativního uvolňování s neomezeným časovým horizontem. Roční objem nákupu aktiv byl zvýšen na 80 bilionů jenů, což je srovnatelné s posledním kolem QE ve Spojených státech, které skončilo v říjnu.
"Tento obrovský objem likvidních prostředků bude mít v roce 2015 na globální trhy významné dopady – peníze vytištěné v Japonsku tam nejspíše nezůstanou. Domníváme se, že se rozšíří po celém světě. Japonské kvantitativní uvolňování je pro globální riziková aktiva pozitivní, podle našeho názoru naopak dále přispěje ke znehodnocování jenu," upozorňuje Hasenstab.
V Číně loni tempo růstu kleslo, ale k "tvrdému přistání" nedošlo. Do budoucna budeme pozorovat náznaky zdravého posunu ve struktuře hospodářského růstu směrem k silnějšímu a udržitelnějšímu růstu spotřebitelských výdajů. Čínská ekonomika je mnohem větší než před několika lety. I pouhý 7% růst tak vytváří daleko větší globální agregátní poptávku než dvouciferné míry růstu, na jaké jsme u Číny byli zvyklí před 10 lety. "Domníváme se tedy, že zpomalení čínského růstu by nemělo mít neblahý dopad na agregátní globální poptávku," nabízí stratég zajímavý postřeh.
Očekává, že v Evropě ještě nějakou dobu přetrvá nízký růst a nízká inflace. ECB přistoupí k dalšímu měnovému uvolňování, které zachová tlak na oslabování eura. Ačkoli se růst v Evropě zmírnil, je důležité si uvědomit, že kontinent nikdy nebyl motorem globálního růstu.
"Základem naší strategie pro rok 2015 zůstává vybudování pozice, jež nám umožní uspět v prostředí rostoucích úrokových sazeb, které očekáváme. Nadále preferujeme portfolio s krátkou durací a usilujeme o negativní korelaci s výnosy amerických státních dluhopisů. Rovněž aktivně vyhledáváme příležitosti, jež mohou nabízet pozitivní reálný výnos, aniž bychom podstupovali nepřijatelné úrokové riziko. Stejně jako dříve jsme přesvědčeni, že dolar vůči jenu a euru posílí, a hledáme investiční příležitosti na měnových a dluhopisových trzích vybraných rozvíjejících se trhů," uzavírá stručný výhled na letošní rok Michael Hasenstab.
Zdroj: Franklin Templeton Investments
Aktuality
