Kup a drž: Strategie pro trpělivé

"Pokud byste prodali akcie v pátek před krachem Lehman Brothers a zůstali v hotovosti, přišli byste o výnos 93 %," napsal na Twitteru Ben Carlson, autor blogu A Wealth of Common Sense. Zapomněl však dodat, že aby vydělal 93 %, musel nejdříve s drženými akciemi utrpět 45% ztrátu.
Když se tímto způsobem díváte na historická data, bývá v tom nějaký háček. Pro běžného investora je takřka nemožné vydělat na podobném tržním vývoji. Málokdo vydrží pohled na své krvácející akcie, jejichž cena spadne na polovinu. Většina investorů takové ztráty neustojí.
Klíčový je dlouhodobý horizont
Strategie "kup a drž" není pro každého. Je vhodná jen pro ty, jimž nevadí mírně protáhnout investiční horizont. Pravým důvodem, proč strategie stále funguje, je skutečnost, že ji má s investováním neodmyslitelně spojenou tolik lidí. Což mimochodem platí o každém úspěšném a dlouhodobém přístupu.
Strategii "kup a drž" během býčího trhu všichni milují, v dobách krizí ale investoři mění názor. Aby však strategie fungovala, jsou potřeba právě jejich "roztřesené ruce". A že je skeptiků opravdu hodně! Když na trhu zavládne medvěd, investoři rychle počítají ohromné ztráty. Když naopak trh roste, rychle upozorňují na to, že to nebude trvat navždy.
V roce 2009, kdy téměř nikdo nepředpovídal návrat akcií na maxima, Jason Zweig z Wall Street Journalu vysvětloval paradox "kup a drž" v čase, kdy mnozí zcela rezignovali:
Možná je výhoda, že strategie "kup a drž" vyšla z módy. Aby se stala úspěšnou dlouhodobou investiční strategií, musí se aplikovat na opravdu dlouhé období, kdy už se zdá, že nefunguje. Když odpadnou ti nejméně věřící, fenomén "kup a drž" posílí. Může to chvíli trvat, odměny za trpělivost nejsou vždy měřeny v letech, někdy jsou to celé generace.
Zweig asi nepočítal s tím, že se ceny akcií za období, které popisoval, více než zdvojnásobí. To je ale podstata dlouhodobé investiční filozofie - může přijít překvapení v podobě poklesu i vzestupu. Drží se v dobrém i zlém.
Nyní, na rostoucím trhu, "kup a drž" nepůsobí složitě. I když někteří ještě nestačili změnit uvažování od doby finanční krize, jiní úplně zapomněli na to, jak složité bylo během tohoto období investovat. Třeba ve chvíli, kdy se chtěli držet plánu a nutili se pokračovat v nákupech akcií, i když ty den po dni ztrácely.
Nelze říci, že je "kup a drž" perfektní strategií za každých podmínek. Žádná strategie není perfektní. Jen samotná skutečnost, že je něco obtížné, ale ještě neznamená, že bychom se do toho neměli pouštět. Problém strategie "kup a drž" tkví v tom, že aby fungovala tak, jak má, musíte umět nakoupit a držet během tržního krachu. Přitom je mnohem snazší nakupovat a držet na rostoucím trhu. Pokud se vám to podaří, můžete v ostatních aspektech investičního procesu chybovat, ale i tak uspět.
"Kup a drž" není pro každého. Pro ty, kdo se rozhodnou ji jako strategii zužitkovat, ale může být receptem na úspěch.
Zdroj: A Wealth of Common Sense