US MARKETOtevírá za: 0 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Akciová korekce v historickém kontextu

Americké akcie prodělaly na konci února nejrychlejší korekci z historického maxima v historii. Od té doby se houpou ve velkolepých kmitech o několik procent téměř každý den. Část analytiků již stihla vyslat do světa pozitivní zvěst, že je nyní trh atraktivní, protože korekce srazila ocenění na přiměřenější úrovně. Ne tak zhurta.

Ekonomické dopady nákazy onemocněním COVID-19 se snaží každý den propočítávat týmy ekonomů, ať už na firemní, politickou nebo jinou objednávku. Takovou práci jim nikdo nezávidíme, prakticky co hodinu se může objevit zpráva, po které mohou svou analýzu přepracovávat. Co se jim ale musí nechat, je celkem rozumná snaha nevyvolávat paniku, jakkoli je potřeba pracovat se všemi možnými scénáři.

3 scénáře pro trhy a ekonomiku aneb Nejen koronavirem živ je investor

3 scénáře pro trhy a ekonomiku aneb Nejen koronavirem živ je investor

Na druhou stranu je potřeba poznamenat, že navzdory zlevnění o více než 10 % jsou americké akcie (a o těch globálních to platí obdobně) stále poměrně drahé. "Dlouhodobí investoři by měli vědět, že propad na konci února neudělal z akciového trhu místo pro levné nákupy," zdůrazňuje Jesse Felder, hedgeový manažer a bloger, který se dlouhodobě netají s obavami o našponované ceny akcií.

Asi těžko hledat poctivějšího zastánce amerických akcií jako základu investičního portfolia, než je Warren Buffett. I vzhledem k rekordně nízkým výnosům dluhopisů je nadále považuje za dobrou dlouhodobou sázku. Nicméně sám si uvědomuje, že podle "starých pořádků" je americký akciový trh výrazně nadhodnocený.

Buffett: Kvůli koronaviru akcie neprodávejte, držte se firem schopných generovat zisky

Buffett: Kvůli koronaviru akcie neprodávejte, držte se firem schopných generovat zisky

Jasně to ukazuje jeho oblíbený valuační ukazatel. Tím je tržní hodnota všech veřejně obchodovaných společností ve vztahu k velikosti americké ekonomiky. "Poměr těchto dvou veličin jako indikátor ocenění má samozřejmě své limity, ale podle mě je to stále nejlepší jednotlivý ukazatel, který máme k dispozici," napsal Buffett v roce 2001.

Americké akcie jsou stále drahé, alespoň podle oblíbeného valuačního ukazatele Warrena Buffetta

A když se vrátíme do současnosti, jeho slova z doby, kdy praskla internetová bublina, jsou mimořádně aktuální. Zmíněný ukazatel je totiž stále na úrovni, ze které na přelomu tisíciletí spadl o 50 %, a citelně výše než v roce 2007, kdy akcie vystoupaly na předkrizová maxima.

"Je tedy poměrně odvážné tvrdit, že se po korekci na americkém akciovém trhu skrývá nějaká výrazná hodnota. Potenciál pro zlevňování akcií je navíc nadále citelný," upozorňuje Felder. A ačkoli je na trhu mnoho jiných strategií, než je klasická hodnotová, je dobré mít na paměti dlouhodobější obrázek, než jaký nabízí každodenní zpravodajství.

Kdo (ne)prodává, když je na trhu panika?

Kdo (ne)prodává, když je na trhu panika?

Americké akcieKorekce na trzíchOceněníPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa