Evropské akcie ve středu uzavřely smíšeně, cenné papíry španělské Telefónicy přidaly téměř 10 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo nejednotně. Investoři nadále sledovali hlavně dění kolem vakcinace a pandemie covidu-19. Z jednotlivých titulů se dařilo španělské Telefónice, naopak dolů zamířily akcie německé firmy ProSiebenSat.1.
Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,11 % na 409,07 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,13 % na 6 745,52 bodu, německý DAX přidal 0,11 % na 13 939,71 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,21 % na 5 662,67 bodu.
Akcie španělské telekomunikační firmy Telefónica poskočily o téměř deset procent poté, co se společnost dohodla na prodeji svých telekomunikačních stožárů v Evropě a Latinské Americe firmě American Tower za 7,7 miliardy eur. Ve vlastnictví si ponechá pouze věže v Británii. American Tower získá více než 30 000 telekomunikačních stožárů ve Španělsku, Německu, Brazílii, Peru, Chile a Argentině. Tyto stožáry si pak Telefónica od americké firmy pronajme.
Cenné papíry ProSiebenSat.1 naopak zlevnily o bezmála šest procent v reakci na zprávu, že firma KKR zvažuje prodej svého podílu v německé společnosti.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Francouzská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize pravděpodobně klesla proti předchozím třem měsícům o čtyři procenta. Uvedla to ve středu francouzská centrální banka. Zároveň potvrdila svůj předchozí odhad, podle kterého by měl hrubý domácí produkt za celý loňský rok vykázat devítiprocentní propad.
- Americké ministerstvo zahraničí tento měsíc varovalo evropské podniky, které podle něj pomáhají při výstavbě ruského plynovodu Nord Stream II, že čelí hrozbě sankcí. S odvoláním na své zdroje o tom ve středu informovala agentura Reuters. Končící administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle zdrojů připravuje konečný soubor opatření proti projektu Nord Stream II, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.
- Spotřebitelské ceny v Česku se v průměru za celý loňský rok zvýšily o 3,2 %, což byl nejvýraznější nárůst za osm let. Ovlivnily to ceny potravin, nápojů, tabáku a bydlení. O rok dříve byla průměrná míra inflace 2,8 %. V prosinci spotřebitelské ceny meziročně vzrostly nejpomaleji za dva roky, zvýšily se o 2,3 %. Informace ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
- Úřady jakékoli země Evropské unie mohou zahájit proti provozovatelům sociálních sítí řízení kvůli porušování pravidel ochrany soukromí. Uvedl to ve středu advokát Soudního dvora EU ve stanovisku ke sporu firmy Facebook a belgických úřadů. Americká společnost tvrdí, že spadá pouze do pravomocí úřadů v Irsku, kde má evropské sídlo, podle advokáta ji však v některých případech mohou žalovat i orgány jiných zemí.
- Světová ekonomika by měla letos vzrůst o zhruba pět procent. Šlo by tak o nejrychlejší růst od počátku století, což by mělo světovou ekonomiku vrátit na předpandemickou úroveň do konce roku 2021 nebo počátkem roku 2022. Růst ale bude záviset na úspěšném a rychlém očkování populace a pokračování rozpočtových, měnových a finančních zásahů v největších ekonomikách světa. Vyplývá to ze studie PwC.
- Evropská centrální banka zatím kvůli zhoršení pandemie výhled měnit nebude, i nadále počítá pro letošní rok v eurozóně s růstem hrubého domácího produktu o 3,9 %. Na konferenci Reuters Next to ve středu řekla šéfka ECB Christine Lagardeová. Problém ale podle ní nastane, pokud nynější uzávěry neskončí ani v prvním čtvrtletí.
- Německo: Index velkoobchodních cen v prosinci meziročně klesl o 1,2 % (listopad: -1,7 %). Meziměsíčně se ukazatel v prosinci zvýšil o 0,6 % po 0,1% růstu v listopadu.
- Meziměsíční růst průmyslové výroby v Evropské unii v listopadu zrychlil na 2,3 % z říjnových 2 %. Oznámil to ve středu statistický úřad Eurostat. V samotné eurozóně se výroba meziměsíčně zvýšila o 2,5 % po říjnovém nárůstu o 2,3 %.
- Skupina Volkswagen loni dodala zákazníkům 9,3 milionu aut, což je meziročně o 15,2 % méně. Pro českou automobilku Škoda, která je součástí koncernu, činil meziroční pokles 19,1 %. Uvádí to zpráva o loňském odbytu, kterou ve středu Volkswagen zveřejnil. Hlavním důvodem propadu prodeje byla pandemie nemoci covid-19.
- Španělská společnost Telefónica se dohodla na prodeji svých telekomunikačních stožárů v Evropě a Latinské Americe firmě American Tower za 7,7 miliardy eur. Ve vlastnictví si ponechá pouze věže v Británii. American Tower získá více než 30 000 telekomunikačních stožárů ve Španělsku, Německu, Brazílii, Peru, Chile a Argentině. Tyto stožáry si pak Telefónica od americké firmy pronajme.
- Polská státní uhelná společnost Polska Grupa Górnicza (PGG) své doly uzavře do roku 2049. Bude se tak držet svého původního plánu navzdory tomu, že Evropská unie v prosinci zpřísnila své klimatické cíle. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na šéfa PGG Tomasze Rogalu.
- Kanadský řetězec obchodů se smíšeným zbožím Alimentation Couche-Tard oslovil francouzskou firmu Carrefour s nabídkou dohody o spojení, která by pro kanadskou firmu představovala zásadní strategický posun. Jednání jsou ale teprve na začátku a není jisté, zda k dohodě nakonec dojde, upozornila agentura Bloomberg. Akcie Carrefouru na zprávu reagovaly růstem téměř o 14 %, akcie kanadské firmy naopak na burze v Torontu přes osm procent ztrácely.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
