Americké akcie v pátek mírně posílily, dále polevily obavy o ekonomiku
Americké akcie v pátek mírně posílily. Těžily z poklesu obav ohledně vývoje ekonomiky Spojených států a z vyhlídek na snižování úrokových sazeb americkou centrální bankou. Ziskový byl pro všechny tři hlavní indexy i celý týden.
Index Dow si v pátek připsal 0,24 % a zakončil obchodování na 40 659,76 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,20 % na 5 554,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,21 % na 17 631,72 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,82 % na 14,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 3,883 %.
"Ekonomické zprávy zůstávají slušné a některé údaje zveřejněné tento týden podpořily růst akciového trhu. Naznačuje to, že obavy z blížící se hospodářské recese jsou přehnané," uvedl analytik Oliver Pursche ze společnosti Wealthspire Advisors. "Inflace pokračuje v poklesu a pravděpodobnost, že Fed v září sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, je docela vysoká," dodal.
Investoři nyní čekají na setkání světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole, které se bude konat příští týden. Součástí bude projev šéfa Fedu Jeromea Powella. Investoři doufají, že si díky němu budou moci učinit lepší představu ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb v USA.
Za celý uplynulý týden index Dow zpevnil o 2,94 %, S&P 500 přidal 3,93 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 5,29 %.
Dolar v pátek oslaboval
Na devizovém trhu v pátek americký dolar kvůli vyhlídkám na snižování úroků v USA oslaboval vůči euru i dalším předním měnám. Kolem 22.00 SELČ si jednotná evropská měna vůči dolaru připisovala zhruba půl procenta a pohybovala se v blízkosti 1,1025 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký vydavatel platebních karet Mastercard v rámci reorganizace sníží počet zaměstnanců o tři procenta. Odpovídá to zrušení zhruba tisíce pracovních míst. S odvoláním na sdělení tiskového zástupce podniku o tom v pátek informovaly agentury Bloomberg a Reuters.
- Největší poskytovatel služeb pro ropné společnosti na světě SLB expanduje v Rusku i poté, co jeho západní konkurenti zemi po invazi Moskvy na Ukrajinu opustili, upozornil na svých internetových stránkách list Finacial Times. Americká společnost SLB, dříve známá jako Schlumberger, se loni v červenci veřejně zavázala, že zastaví dodávky produktů a technologií do Ruska ze svých zařízení po celém světě. Z ruských celních spisů vyplývá, že po uvalení zákazu se tento dovoz od začátku září zpomalil až úplně zastavil, avšak společnost pokračovala v dovozu z jiných zdrojů.
- Americký výrobce čipů Texas Instruments může pro své závody v Texasu a Utahu od amerického ministerstva obchodu získat přímé financování do výše až 1,6 miliardy USD na základě zákona na podporu výroby kritických polovodičových destiček na území Spojených států. Podle předběžné dohody by výrobce měl navíc získat dalších až osm miliard dolarů ve formě daňových úlev. Firma to uvedla v pátečním sdělení.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v červenci meziměsíčně klesl o 4 % na celoročně přepočtené tempo 1,396 milionu (odhad: 1,430 milionu, červen: +3,9 % na 1,454 milionu).
- Zahájená výstavba v USA v červenci meziměsíčně klesla o 6,8 % na celoročně přepočtené tempo 1,238 milionu jednotek (odhad: 1,330 milionu, červen: +1,1 % na 1,329 milionu jednotek).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle předběžných dat vzrostl na 67,8 bodu (odhad: 66,9 bodu, červenec: 66,4 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Rakouská spotřebitelská organizace NOYB úřadům v devíti zemích EU doručila stížnosti na způsob, jakým provozovatel americké sociální sítě X sbírá data uživatelů pro trénování svých systémů umělé inteligence. Firma podle NOYB zpracováváním dat bez žádosti o souhlas porušuje evropská pravidla o ochraně osobních údajů GDPR. Organizace to v pondělí oznámila na webu. Stížnosti podala v Belgii, Francii, Irsku, Itálii, Nizozemsku, Španělsku. Polsku, Rakousku a Řecku.
- Největší hudební vydavatelství Universal Music Group (UMG) rozšířilo licenční dohodu s americkou firmou Meta Platforms, mateřskou společností sociální sítě Facebook. Dohoda umožňuje používat a sdílet hudbu umělců i autorů UMG na globální sítí platforem Meta a nově zpřístupní tuto hudbu také na WhatsAppu, uvedla v pondělí UMG. Ta zastupuje umělce jako Taylor Swiftovou, Eltona Johna, Adele či Billie Eilish.
- Takzvaný medvědí trh, kdy vytrvale klesají ceny akcií, lze na burzách očekávat v příštím roce. Myslí si to dlouholetý investor David Roche ze společnosti Quantum Strategy. Přispějí k tomu podle něj pomalé snižování úrokových sazeb ve Spojených státech, pokles tempa růstu americké ekonomiky a nynější přílišná euforie kolem umělé inteligence. Roche to řekl v pondělí v pořadu Squawk Box Asia televize CNBC.
- Americký řetězec kaváren Starbucks jmenoval novým generálním ředitelem Briana Niccola. Niccol od roku 2018 stál v čele řetězce rychlého občerstvení Chipotle Mexican Grill. Od Niccolova nástupu do čela řetězec prudce zvýšil tržby a jeho akcie za posledních pět let více než ztrojnásobily svoji hodnotu, připomněla agentura Reuters.
- Americká internetová společnost Google představila nové chytré telefony vlastní značky Pixel a další přístroje s hlouběji zabudovanou umělou inteligencí. Jejich software by měl mimo jiné umět shrnout obsah e-mailů a telefonních hovorů nebo navrhovat textové zprávy. Akce se konala v sídle mateřské společnosti Alphabet v kalifornském Mountain View.
- Index výrobních cen v USA v červenci meziměsíčně stoupl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, červen: +0,2 %), meziročně se zvýšil o 2,2 % (odhad: +2,3 %, červen +2,7 %, revidováno z 2,6 %).
- Index optimismu malých firem v USA (NFIB) v červenci vzrostl na 93,7 bodu (odhad: 91,7 bodu, červen: 91,5 bodu).
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci mírně zpomalil, míra inflace klesla na 2,9 % z 3 %, čekala se stagnace. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily v souladu s odhady o 0,2 % po červnovém poklesu o 0,1 %. Údaje o inflaci od ministerstva práce jsou bedlivě sledované, protože jsou jedním z důležitých faktorů při rozhodování americké centrální banky o nastavení měnové politiky. Za růstem cen v červenci stály převážně vyšší náklady na bydlení.
- Jefrey Piccolo žaluje společnost Walt Disney za neúmyslné zabití své manželky, lékařky Newyorské univerzity. Jeho žena zemřela v říjnu loňského roku poté, co jí v restauraci v Disney Springs navzdory upozornění naservírovali jídlo, na které byla alergická. Nyní se ale společnost Walt Disney snaží dosáhnout zamítnutí žaloby a argumentuje tím, že truchlící vdovec před lety podepsal smluvní podmínky služby Disney+.
- Americký výrobce cukrovinek a balených potravin Mars koupí zhruba za 36 miliard dolarů firmu Kellanova, která mimo jiné vyrábí lupínky Pringles. Mars to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Dohoda je největší transakcí v odvětví balených potravin. Mars je rodinným podnikem, firmě patří značky jako Snickers, M&M's, Twix, Bounty, Milky Way či Ben's Original. Má také významné podnikání v oblasti krmiv pro domácí zvířata.
- Americký výrobce síťových zařízení Cisco Systems sníží počet zaměstnanců o dalších sedm procent. Společnost se v budoucnu chce více zaměřit na rostoucí technologická odvětví, jako jsou umělá inteligence (AI) a kyberbezpečnost, informovala agentura AP. Firma neuvedla přesný počet zrušených pracovních míst, který ale lze odhadnout zhruba na téměř 6 000. Už v únoru firma oznámila zrušení 4 000 míst.
- Brian Niccol, který se tento týden stal novým generálním ředitelem amerického kavárenského řetězce Starbucks, si může na odměnách přijít na více než 100 milionů dolarů. Vyplývá to z hlášení pro regulátora, o němž informovala agentura Reuters. Součástí Niccolova kontraktu je roční výkonnostní odměna v akciích v hodnotě 23 milionů USD, ale i jednorázový bonus deset milionů dolarů v hotovosti při podpisu smlouvy a balíček akcií v hodnotě 75 milionů USD jako kompenzace za bonusy a nevyužité akcie, kterých se vzdal po odchodu ze společnosti Chipotle.
- Izraelská letecká společnost El Al podepsala dohodu o koupi 31 letadel Boeing 737 MAX. Hodnota kontraktu činí 2,5 miliardy USD, oznámily ve čtvrtek podle agentury Reuters aerolinky. Dohoda je zatím největší koupí letadel, jakou kdy El Al uskutečnily.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 10. srpna klesl na 227 tisíc z 234 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 233 tisíc). Čekal se naopak růst na 235 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 3. srpna pak klesl na 1,864 milionu z 1,871 milionu (revidováno z 1,875 milionu), když se čekal růst na 1,889 milionu.
- Meziroční růst cen vývozu ze Spojených států v červenci zrychlil, zdražování dovozu do USA zůstalo na červnové úrovni.
- Maloobchodní tržby se ve Spojených státech v červenci meziměsíčně zvýšily o procento. Čekal se jejich růst 0,3% tempem po zvýšení o 0,2 % v červnu (revidováno ze stagnace). Meziroční růst dosáhl 2,7 %. Tržby bez započtení prodeje automobilů byly meziměsíčně vyšší o 0,4 % (odhad: +0,1 %, červen: +0,5 %, revidováno z +0,4 %).
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (tzv. Empire State index) v srpnu stoupl na -4,7 bodu (odhad: -6 bodů, červenec: -6,6 bodu)
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v srpnu klesl na -7 bodů (odhad: +7 bodů, červenec: +13,9 bodu).
- Průmyslová výroba v USA v červenci meziměsíčně klesla o 0,6 % (odhad: -0,3 %, červen: +0,6 %), využití kapacit se snížilo na 77,8 % ze 78,4 %.
- Podnikové zásoby v USA se v červenci v souladu s odhady zvýšily o 0,3 % (červen: +0,5 %).
- Index amerického trhu rezidenčních nemovitostí NAHB v srpnu klesl na 39 bodů (odhad: 43 bodů, červenec: 41 bodů, revidováno z 42 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Home Depot v 2QFY2025: Upravený zisk na akcii 4,67 USD (odhad: 4,53 USD), tržby 43,18 miliardy USD (odhad: 42,57 miliardy USD).
- Výsledky Cardinal Health v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,73 USD), tržby 59,9 miliardy USD (odhad: 58,7 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 13,64 miliardy USD (odhad: 13,51 miliardy USD).
- Americké společnosti Walmart, která je největším maloobchodním řetězcem na světě, v druhém čtvrtletí jejího finančního roku spadl čistý zisk meziročně o 43 % na 4,5 miliardy USD. Celkové tržby ale firmě vzrostly o 4,8 % na téměř 169,34 miliardy USD. Walmart zároveň zlepšil prognózu na příští rok. Internetový prodej celosvětově vzrostl o 21 %. Očištěný zisk na akcii činil 0,67 USD.
- Výsledky Deere & Co v 3QFY2024: Zisk na akcii 6,29 USD (odhad: 5,85 USD), tržby 13,15 miliardy USD (odhad: 10,94 miliardy USD).
- Výsledky Applied Materials v 3QFY2024: Zisk na akcii 2,05 USD (odhad: 1,99 USD), tržby 6,78 miliardy USD (odhad: 6,67 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK