Americké akcie v pátek i za celý týden zpevnily, index S&P 500 ukončil sérii týdenních poklesů
Americké akcie v pátek i za celý týden posílily. Index S&P 500 mírně vzrostl, a ukončil tak sérii čtyř týdnů poklesů, které byly výsledkem reakce trhu na překážky v mezinárodním obchodě, obavy z recese a propady cen akcií technologických gigantů. Páteční seanci ovlivnila vysoká volatilita spojená s expirací opcí a futures v objemu přes 4,7 bilionu dolarů. Investoři reagovali na komentáře Donalda Trumpa o možné "flexibilitě" celní politiky, prezident ale zároveň potvrdil zavedení recipročních cel od 2. dubna.
Index Dow si v pátek připsal 0,08 % na 41 985,35 bodu, širší S&P 500 posílil také o 0,08 % na 5 667,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,52 % na 17 784,05 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,63 % na 19,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 4,25 %.
V pátek vypršela platnost akciových opcí, indexových futures, indexových opcí a futures na jednotlivé akcie. Podle odhadu Goldman Sachs vypršela expozice opcí v nominální hodnotě přes 4,7 bilionu dolarů. Seance i proto byla volatilní, přičemž hlavní indexy se odrazily od denních minim poté, co prezident Donald Trump prohlásil, že v oblasti cel bude určitá "flexibilita". Zároveň ale potvrdil, že cla zaváděná od 2. dubna budou reciproční, tedy že všechny země, které uplatňují cla na americké zboží, budou čelit odpovídajícím tarifům ze strany USA.
Podle Michaela Greena, hlavního stratéga společnosti Simplify Asset Management, představuje blížící se termín zavedení cel riziko pro trhy. Řekl, že firmy stále častěji zmiňují nejistotu a zmatek v plánování, investičních výdajích a rozhodnutích o náborech. Pokud firmy přibrzdí, znamená to zpomalení celé ekonomiky, což se odráží i na trzích.
Akcie dvou klíčových amerických firem v pátek výrazně zlevnily. FedEx (-6,45 %) oslabil poté, co společnost snížila výhled zisku s odvoláním na "slabost a nejistotu v americkém průmyslu". Cenné papíry Nike (-5,46 %) zakončily ve ztrátě, protože společnost oznámila, že tržby v aktuálním čtvrtletí nedosáhnou očekávání analytiků kvůli clům a poklesu důvěry spotřebitelů. Cena akcií sportovního gigantu klesla na nejnižší úroveň od března 2020. Velice blízko svému pětiletému minimu je také cena akcií maloobchodního řetězce Target (-0,16 %). V rámci sedmičky největších firem v pátek naopak citelně zpevnila Tesla (+5,27 %).
Za celý týden Dow posílil o 1,20 %, index S&P 500 si připsal 0,51 %, a vyhnul se tak pátému týdnu v řadě se ztrátou, a Nasdaq Composite si během týdne polepšil o 0,17 %.
Dolar v pátek posílil
Měnový pár EUR/USD se v pátek kolem 22.30 SEČ obchodoval okolo 1,08168. Dolar si tak připisoval 0,14 %. Dolarový index ve stejnou dobu posiloval přibližně o 0,23 % na 104,088 bodu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Hollywoodský režisér Carl Erik Rinsch, známý filmem 47 róninů s Keanu Reevesem, byl v tomto týdnu zatčen v Los Angeles kvůli obvinění ze zpronevěry a praní špinavých peněz. Podle žaloby měl zneužít 11 milionů dolarů od Netfixu určených na výrobu sci-fi seriálu White Horse.
- Elon Musk se pokusil uklidnit zaměstnance Tesly po výrazném poklesu ceny akcií společnosti, když během celofiremního hovoru prohlásil, že "přichází slunečno po bouři", a vyzval zaměstnance, aby si akcie ponechali. Akcie Tesly se propadly o více než 50 % za poslední tři měsíce, zatímco firma čelí kritice, poklesu prodejů a vandalismu spojenému s Muskovou politickou angažovaností.
- Farmaceutický gigant Johnson & Johnson oznámil, že během čtyř let investuje více než 55 miliard dolarů ve Spojených státech. Plán zahrnuje výstavbu čtyř nových výrobních závodů, rozšíření stávajících zařízení a posílení výzkumu a vývoje, přičemž firma očekává roční ekonomický dopad přes 100 miliard dolarů.
- Prezident newyorské pobočky americké centrální banky (Fed) John Williams uvedl, že současné nastavení měnové politiky je vzhledem ke stavu ekonomiky a trvající nejistotě vhodné. Zdůraznil, že Fed je připraven přizpůsobit se dalším změnám, i když inflace zůstává mírně nad cílem a ekonomický výhled je nejasný.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Technologické firmy jako Microsoft, Amazon a Meta Platforms letos výrazně zvýší své výdaje na umělou inteligenci. Podle analýzy Bloomberg Intelligence dosáhnou investice do AI infrastruktury 371 miliard dolarů v roce 2025 a do roku 2032 vzrostou na 525 miliard. Nové modely, včetně těch od DeepSeeku a OpenAI, mění priority firem. Stále více peněz půjde na využívání AI v praxi.
- Warren Buffett dále posiluje svou přítomnost v Japonsku. Jeho investiční společnost Berkshire Hathaway zvýšila podíly v pěti velkých japonských obchodních korporacích Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui a Sumitomo. Podle Buffetta je firma dlouhodobě odhodlána k investicím v Japonsku.
- Společnost Strategy vedená Michaelem Saylorem koupila bitcoiny za dalších 10,7 milionu dolarů jen týden poté, co oznámila plán vydat prioritní akcie až za 21 miliard dolarů pro financování dalších nákupů největší kryptoměny. Aktuálně drží bitcoin v hodnotě 41,6 miliardy dolarů.
- PepsiCo oznámila akvizici prebiotické limonádové značky Poppi za 1,95 miliardy dolarů včetně 300 milionů dolarů v očekávaných daňových úlevách. Poppi, kterou v roce 2018 založili Allison a Stephen Ellsworthovi, patří mezi nejrychleji rostoucí značky zdravějších alternativ k tradičním limonádám. PepsiCo tímto krokem reaguje na rostoucí zájem o prebiotické nápoje, na trhu s nimi se musí utkat mimo jiné s tradičním rivalem Coca-Cola.
- Umělá inteligence, která se vyrovná lidem ve všech úkolech, se podle šéfa výzkumné divize Google DeepMind Demise Hassabise začne objevovat v příštích pěti až deseti letech. Na brífinku v Londýně zdůraznil, že současné AI systémy mají stále omezení, ale vývoj v oblasti plánování, uvažování a interakce s reálným světem se zrychluje.
- Světová ekonomika dále poroste, ale mírnějším tempem, než se čekalo dosud. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) globální HDP letos stoupne o 3,1 %, v předchozí prognóze z prosince OECD čekala růst o dvě desetiny procentního bodu silnější.
- Maloobchodní tržby v USA v únoru meziročně stouply o 3,1 % (leden: +3,9 %), meziměsíčně se zvýšily o 0,2 % (odhad: +0,6 %, leden: -1,2 %).
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v březnu klesl na -20 bodů (odhad: -0,75 bodu, leden: +5,7 bodu).
- Podnikové zásoby v USA v lednu v souladu s odhady stouply o 0,3 % (prosinec: -0,2 %).
- Index amerického realitního trhu od NAHB v březnu klesl na 39 bodů (odhad: 42 bodů, únor: 42 bodů).
- Společnost Alphabet, mateřská firma Googlu, oznámila akvizici kyberbezpečnostního startupu Wiz za částku přesahující 32 miliard dolarů. Dohoda, která bude oficiálně oznámena v úterý, je výrazně vyšší než nabídka 23 miliard dolarů z loňského roku, kterou Wiz odmítla kvůli obavám z antimonopolních překážek.
- Podíl globálních investorů v amerických akciích v březnu zaznamenal nejvýraznější propad v historii, ukazuje průzkum Bank of America. Obavy z hospodářské stagnace, obchodních válek a konce ekonomické dominance Spojených států vedly k prudkému poklesu důvěry v tamní akciový trh.
- Společnost NVIDIA na své každoroční konferenci GTC 2025 představila nové čipy a technologie, které mají posunout hranice vývoje a nasazování umělé inteligence. Generální ředitel firmy Jensen Huang oznámil dvě zásadní novinky - Blackwell Ultra, vylepšenou generaci výkonných AI čipů, a Vera Rubin, novou architekturu GPU a CPU, která přijde na trh v roce 2026. General Motors a NVIDIA v rámci konference oznámily strategické partnerství, jehož cílem je využít pokročilé technologie a AI k modernizaci výroby vozidel, rozšíření autonomních funkcí a zefektivnění provozu továren.
- V roce 2024 počet společností, které se nacházely v insolvenci, proti předchozímu roku vzrostl celosvětově o 10 %. Podle analýzy Allianz Trade k velkému nárůstu insolvencí došlo v USA, Německu či Itálii. Růst nově hlásí i Čína. Podle expertů letos i v příštím roce počet společností v insolvenci dále poroste, prognózy navíc ještě mohou zhoršit vysoké úrokové sazby, horší dostupnost úvěrů nebo obchodní války.
- Společnost Strategy oznámila záměr vydat preferenční akcie za 500 milionů dolarů. Získané prostředky plánuje využít především na další nákup bitcoinu. Pokračuje tak v dlouhodobé strategii akumulace největší světové kryptoměny.
- Goldman Sachs změnila svůj pohled na akcie módního gigantu Ralph Lauren, doporučení na ně zvýšila ze stupně "neutrální" na "kupovat". Analytici banky oceňují stabilní postavení značky v nejistém obchodním prostředí a předpokládají výrazný růst ceny titulu, cílová cena je 286 dolarů.
- Analytici společnosti Evercore ISI zvýšili cílovou cenu akcií Applu z 250 na 260 dolarů, nadále hodnotí titul jako vhodný k nákupu. Po smíšených výsledcích za poslední čtvrtletí investory uklidnila optimistická prognóza pro nadcházející období.
- Barclays snížila doporučení na akcie PepsiCo na "neutrální". Důvodem je nejistý výhled růstu objemu prodejů divize Frito-Lay North America. Analytici odhadují, že dlouhodobě může dosáhnout přibližně 1,5% objemového růstu, což odpovídá přibližně 3% organickému růstu tržeb. Nicméně v krátkodobém horizontu zůstávají rizika spojená s nestabilním makroekonomickým prostředím.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v únoru podle předběžných dat klesl o 1,2 % na celoročně přepočtené tempo 1,56 milionu (leden: -0,6 % na 1,453 milionu).
- Zahájená výstavba v USA v únoru meziměsíčně vyskočila o 11,2 % na celoročně přepočtené tempo 1,501 milionu jednotek (leden: -11,5 % na 1,35 milionu).
- Index cen dovozu do USA v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +1,6 %, leden: +1,8 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,4 % (odhad: -0,1 %, leden: -0,4 %). Index cen vývozu z USA meziročně vzrostl o 2,1 % (leden: +2,7 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (odhad: -0,2 %, leden: +1,3 %).
- Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 0,7 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,3 %) a meziročně se zvýšila o 1,4 % (leden: +1,9 %, revidováno z +2 %).
- Americká centrální banka na březnovém měnověpolitickém jednání podle očekávání potvrdila nastavení sazeb. Hlavní úrok zůstává v pásmu 4,25-4,50 %. Fed zároveň revidoval výhled růstu amerického HDP níže a výhled inflace výše. V prohlášení banka upozornila, že nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje narostla.
- Investiční banka Morgan Stanley plánuje propustit přibližně 2 000 zaměstnanců, což odpovídá 2 až 3 % její pracovní síly. Cílem opatření, které nezasáhne finanční poradce, je zvýšení provozní efektivity, uvedl zdroj obeznámený se situací.
- Konsorcium vedené společnostmi Allianz a BlackRock se dohodlo na akvizici německého konsolidátora životního pojištění Viridium Group za přibližně 3,5 miliardy eur včetně dluhu. Mezi novými investory je i japonská T&D Holdings, která získá největší podíl.
- Investiční společnost ARK Investment Management vedená Cathie Woodovou začala snižovat svůj podíl ve společnosti Meta Platforms. Jde o první prodej akcií mateřské firmy Facebooku ze strany ARK za téměř rok.
- Analytici ze společnosti Cantor Fitzgerald, kterou dlouhá léta vedl současný ministr obchodu Howard Lutnick, zvýšili své doporučení na akcie Tesly na "kupovat". Podle analytika Andrese Shepparda současný pokles ceny akcií o 45 % od začátku roku představuje atraktivní příležitost pro investory.
- Finanční ředitel Boeingu Brian West uvedl, že firma zaznamenává zlepšení ve snižování ztrát a stabilizaci výrobních procesů. Na investorské konferenci Bank of America West uvedl, že úspory mohou dosáhnout stovek milionů dolarů a že společnost vstoupila do roku 2025 s dobrým výhledem.
- Evropská unie stanovila opatření, která má Apple podniknout, aby jeho operační systémy iOS a iPadOS lépe spolupracovaly s konkurenčními technologiemi. Jde o první případ, kdy EU přímo nutí technologickou společnost dodržovat pravidla Digital Markets Act (DMA), jejichž cílem je posílit hospodářskou soutěž v digitálním sektoru.
- Americký startupový vývojář čipů Ampere změní majitele. Za 6,5 miliardy dolarů jej koupí japonská SoftBank Group. Podíly ve firmě prodají Carlyle Group i Oracle. Ampere po převzetí, jehož dokončení se čeká ve druhé polovině roku, bude fungovat jako nezávislá dceřiná firma, její sídlo zůstane kalifornské Santa Claře. Ampere je držitelem licence společnosti Arm a vyvíjí vlastní serverové mikroprocesory, které jsou následně vyráběny tchajwanskou společností TSMC.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. března stoupl na 223 tisíc z 221 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 220 tisíc), čekal se růst na 224 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 8. března stoupl na 1,892 milionu z 1,859 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,870 milionu), vyhlížel se výsledek 1,890 milionu.
- Schodek běžného účtu platební bilance Spojených států se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 snížil o 2,0 % na 303,9 miliardy dolarů. Výsledek představuje výrazné zlepšení oproti revidovanému deficitu 310,3 miliardy dolarů z předchozího čtvrtletí a je také lepší než odhad analytiků, kteří očekávali deficit ve výši 325,5 miliardy dolarů. Zlepšení nastalo díky vyšším příjmům z přímých zahraničních investic a zvýšenému přebytku v oblasti služeb.
- Tesla oznámila svolání více než 46 000 vozů Cybertruck kvůli vadnému vnějšímu panelu, který se může oddělit od vozidla a představovat nebezpečí na silnici. Problém se týká všech vozů vyrobených mezi listopadem 2023 a únorem 2025. Majitelé si mohou vadný díl nechat vyměnit zdarma v servisech Tesla.
- Prodeje starších rezidenčních nemovitostí v USA v únoru meziměsíčně stouply o 4,2 % na celoročně přepočtené tempo 4,26 milionu jednotek (leden: -4,7 % na 4,09 milionu jednotek).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v březnu klesl na 12,5 bodu (odhad: 8,5 bodu, únor: 18,1 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky General Mills v 3QFY2025: Upravený zisk na akcii 1 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 4,84 miliardy USD (odhad: 4,96 miliardy USD).
- Společnost FactSet, poskytující finanční data a analytické služby, oznámila vyšší než očekávaný zisk za druhé fiskální čtvrtletí. Příčinou úspěchu je rostoucí zájem investorů o analytické nástroje, které pomáhají zvládat nejistoty na trzích ovlivněných obchodní a fiskální politikou administrativy Donalda Trumpa. Firmě meziročně vzrostly tržby o 4,5 % na 570,7 milionu dolarů.
- Výsledky NIKE v 3QFY2025: Zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 11,3 miliardy USD (odhad: 11 miliard USD).
- Výsledky Micron Technology v 2QFY2025: Zisk na akcii 1,56 USD (odhad: 1,42 USD), tržby 8,05 miliardy USD (odhad: 7,90 miliardy USD).
- Výsledky FedEx v 3QFY2025: Zisk na akcii 4,51 USD (odhad: 4,60 USD), tržby 22,20 miliardy USD (odhad: 21,92 miliardy USD).
- Výsledky Lennar v 1QFY2026: Upravený zisk na akcii 2,14 USD (odhad: 1,71 USD), tržby 7,60 miliardy USD (odhad: 7,43 miliardy USD).
Zdroj: CNBC