Co musíte ráno vědět (28. května)

Jak si v úterý vedly akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se v dubnu (ne)dařilo prodávat Tesle v Evropě a kde ve světě hledat nejhodnotnější firmy? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy na úvod zkráceného týdne výrazně vzrostly, investory nadchlo odložení vysokých cel na dovozy z EU
Americké akcie v úterý výrazně posílily poté, co prezident Donald Trump o víkendu oznámil odklad plánovaného 50% cla na dovoz z Evropské unie. Index Dow vzrostl o 1,78 % na 42 343,65 bodu, širší index S&P 500 přidal 2,05 % na 5 921,54 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 2,47 % na 19 199,16 bodu. Všechny tři indexy tak ukončily čtyřdenní sérii poklesů. Index volatility VIX klesl o 7,83 % na 18,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 4,446 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, zlato zlevnilo o 1,4 % a stříbro o 0,5 %. Dolar zpevnil o zhruba půl procenta, bitcoin zlevnil o čtvrt procenta na zhruba 108 980 USD a ether naopak zdražil o čtyři procenta na asi 2 660 USD.
2. Evropské akcie v úterý převážně posilovaly, index DAX stanovil nový rekord
Západoevropské akciové trhy zakončily úterní seanci převážně v plusu. Mírně pod nulou den uzavřela pařížská burza. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,33 % na 552,32 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,69 % na 8 778,05 bodu a německý DAX zpevnil o 0,83 % na 24 226,49 bodu, zatímco francouzský CAC 40 se snížil o 0,02 % neboli 1,34 bodu na 7 826,79 bodu. DAX skončil na novém zavíracím maximu a absolutní rekord odpoledne posunul až na 24 300,97 bodu.
3. Pražská burza v úterý posílila, dařilo se většině titulů
Pražská burza se po pondělním oslabení v úterý připojila k přetrvávající pozitivní náladě na evropských trzích. Akcie Erste zaznamenaly více než dvouprocentní posílení. Index PX přidal 0,52 % na 2 171,31 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů, ztrátu vykázaly jen akcie ČEZ a Monety.
4. Očekávané události
V noci na středu bude novozélandská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne dojde na německou nezaměstnanost, odpoledne ve Spojených státech vyjde index průmyslové aktivity richmondského Fedu a večer ještě americká centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického jednání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Tesle v Evropě v dubnu spadly prodeje o 49 %
Prodeje elektromobilů Tesla se v Evropě v dubnu propadly, protože společnost nadále čelí poškození reputace a rostoucí konkurenci. Tesla prodala v Evropě v dubnu 7 261 vozů, což je meziročně pokles o 49 %, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Pokles nastal přesto, že celkové prodeje elektromobilů se v dubnu meziročně zvýšily o 34,1 %.
6. Trumpova administrativa ukončila zbývající federální smlouvy s Harvardovou univerzitou
Americká administrativa oznámila ukončení všech zbývajících federálních smluv s Harvardovou univerzitou v hodnotě zhruba 100 milionů dolarů. Důvodem má být údajná rasová diskriminace v rámci přijímacího řízení a v dalších oblastech univerzitního života. Dopis americké Správy obecných služeb (GSA) vyzval federální agentury k přezkoumání a zrušení zmíněných smluv.
7. Villeroy de Galhau (ECB): Normalizace sazeb v eurozóně pravděpodobně ještě není u konce
Normalizace úrokových sazeb v eurozóně pravděpodobně ještě není u konce, uvedl v úterý člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau. Rada guvernérů ECB, která určuje měnovou politiku eurozóny, má zasedat 5. června. Finanční trhy očekávají, že klíčovou depozitní sazbu sníží z 2,25 % na 2,00 %. Takový krok by znamenal již osmé snížení sazeb v řadě, což odráží obavy z utlumené ekonomické aktivity.
8. VIG v prvním čtvrtletí vzrostlo hrubé předepsané pojistné o 8,3 % na 4,65 miliardy eur
Rakouské pojišťovnické společnosti Vienna Insurance Group (VIG) v prvním čtvrtletí meziročně vzrostlo hrubé předepsané pojistné o 8,3 % na 4,65 miliardy eur. Celkové příjmy z pojišťovacích aktivit dosáhly 3,14 miliardy eur, meziročně se tak zvýšily o 8,1 %.
9. Vývoz iPhonů z Indie do USA prudce vzrostl
V dubnu vzrostl export iPhonů z Indie do Spojených států meziročně o 76 % a dosáhl odhadem 3 milionů kusů, zatímco vývoz z Číny se stejnou mírou propadl. Přístroje dovezené do USA z Číny jsou aktuálně zatíženy 30% clem, zatímco dovoz z většiny ostatních zemí včetně Indie podléhá 10% celní sazbě.
10. Superbohatí stále častěji přesouvají své zlato do Singapuru
Superbohatí lidé stále častěji přesouvají své zásoby zlata jinam, primárně kvůli přetrvávající ekonomické a geopolitické nejistotě. Preferovanou destinací se v tomto prostředí stává Singapur. "Singapur je vnímán jako Ženeva Východu, má pověst bezpečné jurisdikce s relativní politickou a ekonomickou stabilitou," říká Nicky Shielsová ze společnosti MKS Pamp.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Miliardové firmy
Nejvíce veřejně obchodovaných firem s tržní kapitalizací přes miliardu dolarů (nepřekvapivě) najdete ve Spojených státech. Pomyslné stupně vítězů doplňují Japonsko a Indie. Čína, na kterou by si mnozí vsadili, je dokonce až na šestém místě, ještě za Kanadou a Spojeným královstvím.