Víra a bohatství aneb Proč jsou Spojené státy úplně jiné než zbytek světa

Když v roce 1966 vyšel americký časopis Time s otázkou "Je Bůh mrtev?" na titulní straně, bylo z toho pozdvižení. Jak se ukazuje, není - USA zůstávají silně nábožensky orientovanou zemí. Američané jsou dokonce nejvíce nábožensky založení ze všech západních demokracií.
Více než polovina dospělých Američanů (55 %) se denně modlí. V Kanadě je to zhruba 25 %, v Austrálii kolem 18 % a ve Spojeném království pouze kolem 6 % dospělých. Evropský průměr je 22 %. Podobně zapálené věřící jako v USA lze najít třeba v Jihoafrické republice (52 %), Bangladéši (57 %) nebo Bolívii (56 %).
Spojené státy jsou dokonce jedinou ze 102 zemí zahrnutých do průzkumu Pew Research Center, která se může pochlubit zároveň nadprůměrným bohatstvím a nadprůměrným podílem praktikujících věřících.
Jedním z možných vysvětlení náboženské zapálenosti Američanů je podle odborníků mimořádná náboženská svoboda. Na církve nikdo nehledí skrz prsty, a ty tak nemají o členy nouzi. Jiné vysvětlení zní, že klíčovou roli hraje příjmová nerovnost. Podle této teorie hledají méně majetní útěchu v náboženství, a vírou si tak kompenzují majetkový hendikep.
Ani Spojeným státům se ale nakonec oslabování významu náboženství nevyhýbá. Jak ukazují data Pew Research Center, podíl praktikujících věřících ve věku do 40 let je nižší než podíl praktikujících věřících nad 40 let.
Zdroj: World Economic Forum