US MARKETOtevírá za: 9 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Trhy jsou zmanipulované. Vždy byly

Investoři si pravidelně stěžují, že jsou trhy zmanipulované, a to zásahy centrálních bank, zpětnými odkupy akcií, pasivními strategiemi či vysokofrekvenčním obchodováním. Je pravda, že všechny tyto faktory na finanční trhy působí. Ale bylo tomu snad někdy v historii jinak?

Už když se v 17. století začaly utvářet první akciové trhy, pravidelně se objevovali ti, kteří využívali, případně rovnou zneužívali situaci. Firmy, zprostředkovatelé obchodů, obchodníci samotní. Jejich chování vytvářelo bubliny, které následně praskaly, a investoři přicházeli o peníze.

Ani v dalších stoletích tomu nebylo jinak. Známý je třeba příběh z druhé poloviny 19. století. Tehdy Jay Gould a James Fisk skupovali ve velkém zlato, aby vyhnali jeho cenu nahoru. Vlivný investor Gould se tehdy k nákupu zlata snažil přimět i Spojené státy v čele s prezidentem Grantem. Ten ale naopak nařídil vládě zlato prodávat, což jeho cenu srazilo. Akcie i v reakci na to v následujícím týdnu spadly o pětinu.

A můžeme pokračovat. Během americké občanské války podpořil Kongres ekonomiku tehdy astronomickými 150 miliony dolarů. V roce 1907 zase bankéř John Pierpont Morgan poskytl finanční injekce bankám a dalším organizacím, které se ocitly v problémech. V době, kdy neexistoval Fed, tak americkou ekonomiku a s ní i finanční trhy zachránila akce jednoho muže.

Korporátní socialismus: Stát zachrání investory a manažery, vás ne

Korporátní socialismus: Stát zachrání investory a manažery, vás ne

V 70. letech 20. století předvedl svůj obchodnický um Michael Steinhardt, který kupoval velké balíky akcií od brokerů, kteří si teprve zvykali na více institucionalizovaný investiční svět, a tyto akcie posléze na trhu prodával za podstatně vyšší ceny. Jeho společnost rovněž obchodovala na takzvaném třetím trhu, kde nebylo třeba o transakcích informovat Komisi pro cenné papíry a burzy. Na přelomu 70. a 80. let 20. století zase Fed vyšrouboval úrokové sazby na 20 %, což se náležitě promítlo i na trzích.

Je potřeba si přiznat, že trhy nejsou (100%) efektivní. Ceny akcií, ale i jiných aktiv ovlivňují různé faktory, z nichž některé mohou být na hraně pravidel. "Fundamenty jsou v řadě případů odtržené od reality a investoři to musejí vzít v potaz. Ano, trhy jsou zmanipulované, neefektivní. Ale kdy nebyly?" říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management. "A čemu to vlastně vadí? Stačí k nim s tímto vědomím přistupovat a promítnout to do investiční strategie," dodává.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Akciový trhHistorieManipulace trhuPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa