Trhy zešílely a spekulanti mají žně. Nebude to ale trvat věčně

Pokud ještě pamatujete doby, kdy vývoj cen akcií určovaly firemní fundamenty, patříte nejspíše mezi burzovní veterány. Situace na trzích je v současnosti docela jiná než před dvaceti nebo třiceti lety. Ale vyprávějte to někomu, jehož jedinou zkušeností s propady je loňský 16denní medvědí trend.
Dnešní dvacátníci dokážou na burze (s trochou štěstí) vydělat za rok tolik, na kolik si jejich rodiče přišli na finančních trzích za celý život. Stačí se podívat na vývoj kurzu bitcoinu nebo dogecoinu nebo na růst cen akcií firem jako Tesla, GameStop nebo AMC Entertainment Holdings. Kdo se nebojí podstoupit riziko (třeba i absolutní ztráty), může si z měsíčního kapesného "vyspekulovat" dost třeba na dům.
K 23. březnu 2021 bylo v ročním horizontu v plusu 96 % amerických akcií. Pro investory, kteří na jaře 2020 vstoupili na trh, je nepředstavitelné, že by ceny akcií mohly klesat. Diverzifikace je v jejich očích sprosté slovo a dluhopisy nesmyslným pseudoinvestičním nástrojem.
Trhy se odpoutaly od reality, minimálně v tom smyslu, že dění na burzách není odrazem situace v korporátním sektoru, ale odrazem fiskálních a monetárních stimulů. Silným fenoménem je pak také takzvané "meme" investování, které ovšem nemá s klasickým investováním nic společného, protože jde o prachsprostou manipulaci trhu a spekulaci.
Investoři, jejichž portfolia již něco pamatují, nevěřícně zírají na to, co se na trzích děje. Diverzifikace, dluhopisy, zlato, tomu všemu se mileniálové-teslanáři a jejich různorodé obdoby vysmívají. Je nicméně otázka, jak dlouho tento stav ještě může a bude trvat. Centrální banky i vlády totiž jednoho dne budou muset kohouty levných peněz zavřít a ani nálepka "cool" pravděpodobně nebude navždy stačit k ospravedlnění rychlých výnosů na úrovni stovek až tisíců procent.
Zdroj: Fortune