Rok 2022 ve zkratce pohledem expertů z Wall Street
Tři hlavní ekonomická a tržní témata příštího roku jsou podle Wall Street známá už teď. Jsou to inflace, náklady firem a pokračování pandemie covidu-19.
"Pro orientaci na trzích v roce 2022 bude klíčové přehlédnout přes všechny zmatky a nejasnosti," říká hlavní investiční stratéžka společnosti BlackRock Wei Li. Lze totiž podle ní očekávat, že signály, které budou v dalších měsících přicházet z ekonomiky, budou nejednoznačné, často si přímo protiřečící.
Vysoká inflace podle analytiků přetrvá, dokud se nabídka a poptávka nedostanou do víceméně rovnovážného stavu. Analytický tým JPMorgan Asset Management předpovídá, že se inflační tlaky v roce 2022 budou zmírňovat s tím, jak bude slábnout mimořádná podpora nízkopříjmových domácností ze strany vlád, přestane působit efekt nízké srovnávací základny a bude docházet k postupné normalizaci dodavatelských řetězců.
Jean Boivin, šéf BlackRock Investment Institute, také upozorňuje na otazníky vznášející se nad měnovou politikou centrálních bank. Ty totiž začínají přistupovat na to, že vysokou inflaci zřejmě bude nutné brzdit zvyšováním úrokových sazeb, současně si ale uvědomují, že svými kroky nesmí nalomit spotřebitelskou důvěru a ožívání ekonomiky jako takové.
Jedním z klíčových faktorů z hlediska akcií bude podle analytiků to, jak se firmám podaří vypořádat se zvyšujícími se náklady, tedy to, zda vyšší náklady přenesou na zákazníky (a ti to budou akceptovat), nebo raději sáhnou k řešení v podobě snížení svých marží, a tedy i ziskovosti. Rok 2022 také podle některých odborníků nabídne zřejmě poslední možnost získat levné peníze na financování investic.
Pandemie covidu-19 s výměnou kalendáře nezmizí. Analytici z Bank of America upozorňují, že zatímco vyspělé ekonomiky se s koronavirem postupně učí žít, rozvíjející se trhy zůstávají zranitelné. Nejistotu aktuálně zvyšuje hlavně rychle se šířící varianta koronaviru omikron.
Morgan Stanley jako nejlepší možný scénář zmiňuje situaci, kdy centrální banky budou příští rok utahovat měnovou politiku o něco méně, než se nyní očekává, zatímco investice firem budou fungovat jako protiváha růstu nákladů vlivem inflace. Globální HDP by se podle Morgan Stanley měl v příštím roce zvýšit o 4,7 %. Naopak v tom nejpesimističtějším scénáři podle Bank of America svět zaplaví nové varianty koronaviru, vrátí se uzávěry ekonomik a dodavatelské řetězce se rozpadnou, což dále zvýší inflační tlaky. BlackRock upozorňuje rovněž na geopolitická rizika, ať už v podobě napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem, nebo vztahů Ruska se Západem.
Zdroj: Axios