US MARKETOtevírá za: 15 h 11 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Nový rekord indexu S&P 500: Wall Street se trochu předbíhá a korekce je pravděpodobná, letošní rok by ale index mohl zakončil na 5 700

Americké akcie za sebou mají silné první pololetí, index S&P 500 v prvních šesti měsících roku zpevnil téměř o 15 %. Hned zkraje července navíc poprvé v historii uzavřel nad 5 500. Tím ale jeho jízda nekončí, věří stratéžka Lori Calvasina z RBC Capital Markets. Na konci března zvýšila letošní cíl pro index S&P 500 z 5 150 na 5 300 bodů a naposledy laťku posunula až na 5 700 bodů. Dosažení této mety by znamenalo celoroční zhodnocení benchmarku o 20 %.

Index S&P 500 v úterý 2. července poprvé v historii uzavřel nad 5 500. Jako kdyby růst akcií největších amerických firem nemohlo nic zastavit. Index je zpět v pásmu překoupenosti (RSI nad 70), je ale potřeba poznamenat, že takové podmínky na trhu v období silných rally zkrátka panují, stačí si připomenout období od loňského listopadu do letošního března.

S&P 500 - technická analýza

Podle Lori Calvasiny jsou nyní zajímavé mimo jiné akcie společností s malou tržní kapitalizací. Dosud letos růst indexů táhly zejména akcie největších firem, očekávaný pokles úrokových sazeb americké centrální banky ale zvyšuje šance, že rally na Wall Street bude robustnější, tedy že růst již nepotáhne jen několik málo velkých technologických podniků, ale budou k němu více přispívat právě i akcie menších firem.

Pravděpodobnosti výše základní úrokové sazby Fedu (nástroj CME FedWatch), zdroj: CME Group

Pravděpodobnosti výše základní úrokové sazby Fedu (nástroj CME FedWatch), zdroj: CME Group

Calvasina pracuje s celkem pěti scénáři, které S&P 500 na konci roku přisuzují hodnoty od 5 200 do 5 800 bodů. "Trh se podle nás z hlediska valuací mírně předbíhá, to ale neznamená, že jeho růst skončil," vysvětluje. Dílčí korekce je podle ní pravděpodobná, pokles odhaduje na 5-10 %, vzápětí však podle ní přijde odraz, ztráty budou smazány a index se posune výše. "Dále se neopovažujeme dívat. Výhledy pro rok 2025 lze jen těžko prezentovat, vzdálenější budoucnost je zahalená v mlze," pokračuje.

Příležitosti mezi takzvanými small caps ve Spojených státech vidí třeba i Solita Marcelli, investiční ředitelka pro americký kontinent v UBS Global Wealth Management. Centrální banka první snížení sazeb stále odsouvá, jakmile však měnovou politiku uvolní, pocítí to podle ní mimo jiné právě menší firmy. "Včetně regionálních bank, jež podle ETF SPDR S&P Regional Banking za první pololetí odepsaly zhruba pět procent," říká.

Zdroj: Yahoo! Finance

Zdroj: Yahoo! Finance

Zdroj: MarketWatch

Americké akcieBýčí trhKorekce na trzíchRallyS&P 500Small caps
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa