Bank of America: Americký dolar po složitém roce nabere severní kurz
|

Bank of America: Americký dolar po složitém roce nabere severní kurz

Rok 2017 nebyl pro americký dolar zrovna úspěšný. Analytici z Bank of America Merrill Lynch ale věří, že příští rok dojde ke změně trendu. Dolaru by měla pomoci zejména daňová reforma.

Měny Americký dolar Fed Daně Bank of America Úrokové sazby Výhled na rok 2018

Americký dolar letos ztrácí vůči koši měn zemí G10 asi o 8 %. Ani příslib daňové reformy zatím investory nepřesvědčil, že by do něj měli více investovat.

Athanasios Vamvakidis, stratég z Bank of America Merrill Lynch, však s tímto postojem nesouhlasí. "Konsenzus je takový, že daňová reforma nebude mít velký význam, což je v souladu s údaji z našich průzkumů a se zpětnou vazbou od našich klientů. My ovšem věříme, že daňová reforma bude pro dolar podporou," říká.

Trh podle něj zatím nezohlednil to, že reforma, byť třeba těsně, zatím prochází Kongresem. Obchodníci prý zatím spíše "prodávali fámy" (což je opak známého úsloví buy the rumour, sell the news), protože si nebyli jisti, jak to s reformou dopadne. V posledních dnech přitom obě komory Kongresu došly ke společné verzi znění zákona, který má měnit sazby daní.

Společnosti by měly být nižším zdaněním motivovány ke stažení peněz, které nechávaly v zahraničí, přičemž část těchto prostředků by měla být směněna na dolary a využita na kapitálové výdaje. Snížení daní by mohlo v příštích dvou letech podpořit růst HDP na roční bázi o 0,3-0,4 procentního bodu. A to by mohlo vést k rychlejšímu růstu sazeb Fedu, než se nyní předpokládá.

Ideálním způsobem, jak podle BoAML těžit z vrácení peněz do USA, je nákup dolaru vůči švýcarskému franku. V roce 2005, kdy došlo k poslednímu snížení sazby u daně ze zisku firem, byl právě švýcarský frank druhou nejhorší měnou vůči dolaru z koše měn zemí G10.

Těžký rok

"Pro lidi, kteří se snaží vydělávat a investovat na devizovém trhu v USA, to byl těžký rok," říká Daniel Katzive, stratég z BNP Paribas. Investoři neočekávali, že dolar oslabí, když Fed třikrát zvýší sazby, akcie porostou a daňová reforma se má stát realitou. Růst hodnoty dolaru mezi lety 2014 a 2016 z něj však udělal vůči koši měn zemí G10 drahé zboží, zejména vůči těm ze zemí s nízkými sazbami, jako jsou Švédsko nebo Norsko.

Katzive také předpovídá rally dolaru, ale očekává jí pouze do poloviny roku. Myslí si totiž, že pak začne utahování měnové politiky ze strany ECB i v dalších zemích G10, takže pak investoři opět budou moci považovat dolar za příliš drahý.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch