Bitterly (Citi): Akcie jsou rozumná volba, vysoké valuace nejsou celý příběh
|

Bitterly (Citi): Akcie jsou rozumná volba, vysoké valuace nejsou celý příběh

Americká ekonomika je na tom dobře a data o spotřebě, pro USA zásadní, jsou solidní. Podle Kristen Bitterly, která šéfuje oddělení kapitálových trhů v Citi Private Bank, proto není důvod neinvestovat do amerických akcií.

Americké akcie S&P 500 Ocenění Alokace investic

V roce 2019 akcie posilovaly, takže výkonnost trhu působila tak, že je vše v módu RISK-ON. Ovšem pohyb peněz na trzích, například ve velkých podílových fondech, vyzníval opačně – z akcií peníze odtékaly, zatímco jich více směřovalo do bezpečných měn, amerických vládních dluhopisů a podobně.

"Je proto otázka, nakolik se investoři svezli na na trendu roku 2019. Klientům radíme, že by měli zůstat na trhu, neprodávat, případně nově zainvestovat," říká Kristen Bitterly ze Citi Private Bank.

S&P 500 - EV/EBITDA

Akcie v USA jsou přitom podle řady ukazatelů historicky drahé (příklady vidíte v prvních dvou grafech), jakkoli jedním dechem vždy zaznívá argument, že prostředí je historicky v podstatě bezprecedentní (nízké sazby, moře levné likvidity z centrálních bank, a v důsledku toho i velice drahé dluhopisy s minimálními výnosy; ilustruje to třetí graf).

S&P 500 - P/S

"Investoři chtějí výnosy. Pevně úročená aktiva je nenabízejí, mimo USA je polovina globálních dluhů obchodovaná se zápornými výnosy a v průměru na světě dluhopis vynáší 1,6 % za rok, a to včetně rozvíjejících se trhů, vysokovýnosových dluhopisů (high yield) a tak dále. Takže odpovědí jsou akcie," upozorňuje Bitterly.

Ziskový výnos indexu S&P 500 je stále výrazně vyšší než výnos 10letých vládních dluhopisů USA

"V Citigroup sledujeme osmnáct ukazatelů ocenění. A varovně nyní svítí tři až čtyři. V roce 2000 jich bylo sedmnáct a v roce 2007 čtrnáct. A tak nyní radíme nakupovat při poklesech, ne být dlouhodobě na straně pesimistů," kontruje expertka ze Citi Private Bank na námitku ohledně vysokých valuací akcií.

Z fundamentálního hlediska se podle ní trh soustředil na první fázi obchodní dohody USA s Čínou. "Druhá fáze není v současnosti na radarech investorů," podotýká Kristen Bitterly. Podporou pro trh by podle ní mělo být také oživení ve zpracovatelském průmyslu, které je zatím trhem zahrnuto do cen jen částečně.

Zdroj: CNBC