Brokeři bez poplatků: Kde je zakopaný pes?
|

Brokeři bez poplatků: Kde je zakopaný pes?

Vysoké poplatky za obchodování na finančních trzích jsou minulostí. Většina brokerů nabízí i pod silným tlakem konkurence své služby doslova za drobné. A někteří dokonce zadarmo.

Fintech Obchodování Trading Poplatky

Jak tito brokeři mohou fungovat, když investorům za realizaci příkazů nic neúčtují? Nízkonákladoví nebo bezpoplatkoví zprostředkovatelé obchodů vysvětlují, že zdrojem jejich příjmů jsou úroky z peněz investorů na jejich účtech. Jinými slovy, peníze klientů, které aktuálně nejsou zainvestované, tito brokeři vloží na účet do běžné komerční banky a ta jim vyplácí úroky.

Jak ale upozorňuje server Quartz, nemusí jít nutně o jediný zdroj příjmů. Brokeři nabízející své služby zdarma mohou spolupracovat i s tvůrci trhu, takzvanými market makery.

Market makeři mohou brokerům nabídnout přebírání příkazů retailových investorů a jejich vypořádávání. Jejich motivace je prostá. Vycházejí z toho, že drobní investoři jdou často proti obchodům institucionálních investorů, takže je jednoduché příkazy spárovat. Jejich zisky pak tvoří rozdíl mezi cenovými úrovněmi příkazů na prodej a nákup. Když z každého obchodu tímto systémem tvůrce trhu získá tři centy, může si dva nechat a jeden dát jako odměnu brokerovi, od kterého obchodní příkazy klientů převzal.

"Broker si v takové chvíli může vybrat. Buď nabídne investorům o jeden cent lepší cenu, nebo si tyto peníze nechá," vysvětluje výkonný ředitel ve společnosti Rosenblatt Securities Justin Schack.

Uherík (Save & Capital): Na trzích se chystají hubenější dekády, investoři by měli řešit náklady
Po třiceti letech historicky nadprůměrných výnosů by investoři měli být připraveni na delší období nižších výnosů z investic do akcií i některých dalších aktiv. I proto je podstatné hlídat poplatky spojené s investováním, připomněl na lednovém Investičním fóru Štěpán Uherík ze společnosti Save & Capital.

John Detrixhe z webu Quartz souhlasí, že na tomto obchodním modelu není nic špatného, upozorňuje ale na to, že někteří nízkonákladoví nebo bezpoplatkoví brokeři mohou obchodní příkazy svých klientů předávat tvůrcům trhu, kteří těmto jejich klientům nezprostředkovávají nejlepší možné obchody, zato brokerům nabízejí vysoké provize. To, že nejde jen o konspiraci, dokládá i skutečnost, že minimálně jeden významný broker v USA již podezření z těchto praktik čelí.

"Investoři by si měli uvědomit dvě zásadní věci - nic není zadarmo a v některých případech může to, co má nálepku 'zdarma', být dokonce dražší než placená služba," uzavírá John Detrixhe.

Zdroj: Quartz