Burzovní kalendář (22. 4. - 26. 4. 2019)
|

Burzovní kalendář (22. 4. - 26. 4. 2019)

Hospodářské výsledky zveřejní ve čtvrtém dubnovém týdnu více než 150 společností z indexu S&P 500. Velmi důležitý však bude i první odhad vývoje americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí, který vyjde v pátek. Měnověpolitická zasedání budou pořádat centrální banky Kanady, Japonska a Turecka.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly, Dow se zvýšil o 0,56 % a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,17 %, zatímco S&P 500 klesl o 0,08 %. Evropské akcie zamířily shodně výše, panevropský STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,74 %, britský FTSE 100 přidal 0,31 %, německý DAX vzrostl o 1,85 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,4 %. Pražská burza podle indexu PX klesla o 0,3 %. V Evropě i ve Spojených státech byl obchodní týden kvůli Velkému pátku o jeden den kratší.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 19. dubna 2019

Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky firemním výsledkům a pozitivním makrodatům
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily. Náladu na trhu podpořily příznivé hospodářské výsledky některých průmyslových podniků a zpráva o překvapivě silném růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech.
Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden si připsaly necelé procento
Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely převážně v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na výsledky průzkumů mezi nákupními manažery, které dopadly hůře, než se čekalo. Francouzský PMI ve zpracovatelském sektoru se dostal na nejnižší úroveň od srpna 2016.
Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý týden ale oslabila o 0,3 %
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v plusu, index PX si připsal 0,43 % na 1 101,67 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie vývojáře antivirového softwaru Avast (+3,47 %), který ve čtvrtek odtajnil výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ, jejíž akcie byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,37 %. Celkový zobchodovaný objem byl s 442 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických dat se investoři zaměřili na britskou nezaměstnanost, indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu, americkou průmyslovou výrobu, zprávy o čínském HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, japonskou průmyslovou výrobu, britskou a evropskou inflaci, americké maloobchodní tržby a předběžné březnové indexy nákupních manažerů.

Investoři věnovali pozornost také situační zprávě americké centrální banky o stavu ekonomiky USA. Fed v takzvané Béžové knize uvedl, že ekonomika na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu. Řada firem se ale podle banky potýkala s problémy při hledání kvalifikovaných zaměstnanců. Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil se projevoval především ve zpracovatelském sektoru a stavebnictví.

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Charles Schwab, Goldman Sachs, Citigroup, UnitedHealth Group, BlackRock, Johnson & Johnson, Bank of America, Netflix, IBM, United Continental Holdings, Abbott Laboratories, PepsiCo, Morgan Stanley, Alcoa, Travelers, Honeywell International, Schlumberger a American Express a v Evropě ASML Holding, Telefonaktiebolaget LM Ericsson nebo Avast.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Na komoditních trzích věnovali obchodníci pozornost zlatu, jehož cena se dostala na letošní minimum pod 1 280 USD za trojskou unci. Poptávku po žlutém kovu podkopala příznivá ekonomická data, která přesunula zájem investorů k rizikovějším aktivům.

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří především na zprávu o vývoji americké ekonomiky v prvním čtvrtletí. V posledním loňském čtvrtletí se HDP Spojených států zvýšil o 2,2 % poté, co ve třetím čtvrtletí stoupl o 3,4 %. Za celý loňský rok největší ekonomika světa vzrostla o 2,9 %. Celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se do blízkosti 3% úrovně, kterou si stanovila za cíl administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

"Pohled na zprávy o vývoji maloobchodních tržeb a průmyslové výroby naznačuje, že americké hospodářství na začátku roku rostlo spíše jen mírně," říká Joseph LaVorgna, ekonom ze společnosti Natixis.

Z dalších ekonomických dat se investoři budou soustředit na indexy Ifo pro Německo nebo na americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby či sérii dat z Japonska.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Halliburton, Coca-Cola, United Technologies, Procter & Gamble, Twitter, Verizon Communications, Boeing, AT&T, Caterpillar, Microsoft, Facebook, Tesla, Visa, 3M, Amazon.com, Ford Motor, Intel, Chevron, ExxonMobil nebo Colgate-Palmolive. V Evropě čísla představí SAP, Credit Suisse Group, Volvo, Eni, UBS Group, Bayer, Barclays, Daimler, TOTAL, Deutsche Bank, AstraZeneca či Royal Bank of Scotland Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Za uplynulé čtyři obchodní dny se na Wall Street nic zásadního nestalo. Objemy obchodů byly nízké, historické maximum indexu S&P 500 je od aktuální ceny vzdáleno 1,3 %, a testování rekordu je tak na spadnutí. V příštím týdnu reportují výsledky třeba Amazon nebo Microsoft, vzhledem k jejich významu pro indexy stačí větší pozitivní překvapení," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Na Velikonoční pondělí zůstane většina trhů zavřená, obchodovat se bude z hlavních burz jen v Číně, Jižní Koreji, Japonsku a USA. Z makrodat by měly vyjít jen odpoledne údaje o prodeji existujících domů v USA a index ekonomické aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky by měly představit na Wall Street společnosti Halliburton a Whirlpool.

V úterý odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na údaje o prodejích nových domů, index cen domů od FHFA a na index výrobní aktivity richmondského Fedu. V eurozóně odpoledne vyjde předběžný dubnový index spotřebitelské důvěry od Evropské komise. Výsledky hospodaření zveřejní v USA například společnosti Coca-Cola, Harley-Davidson, United Technologies, Hasbro, Procter & Gamble, Twitter, Verizon Communications, eBay nebo Snap.

Středeční dopoledne bude patřit indexům Ifo pro Německo. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku a kanadská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnosti SAP, Credit Suisse Group, Akzo Nobel, Volvo nebo Eni a na Wall Street mimo jiné Boeing, AT&T, Caterpillar, Align Technology, Microsoft, Facebook, ServiceNow, Tesla, PayPal Holdings nebo Visa.

V noci na čtvrtek bude japonská centrální banka jednat o měnové politice, dopoledne vyjde německá spotřebitelská důvěra od GfK a odpoledne budou v USA zveřejněny zprávy o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index výrobní aktivity kansaského Fedu a turecká centrální banka bude rozhodovat o výši úrokových sazeb. Hospodářské výsledky představí v Evropě UBS Group, Bayer, Barclays nebo Iberdrola a na Wall Street například 3M, Amazon.com, Southwest Airlines, Altria Group, Ford Motor, Mattel, Starbucks nebo Intel.

V noci na pátek vyjdou v Japonsku zprávy o nezaměstnanosti, inflaci, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Odpoledne pak na trh Spojené státy pošlou zprávu o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a finální dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření představí v Evropě Saab, Daimler, TOTAL, Deutsche Bank, AstraZeneca, Skanska, Electrolux nebo Royal Bank of Scotland Group a v USA mimo jiné Chevron, ExxonMobil, Goodyear Tire & Rubber, Archer-Daniels-Midland nebo Colgate-Palmolive.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Důvěra domácností v eurozóně zaznamenala v březnu zlepšení patrné ve většině členských zemí unie. Domácnosti vnímají zlepšující se situaci na trhu práce, disponibilní příjmy v některých zemích podporuje i snížení daní. Inflace má vrchol za sebou, a to i přes rostoucí ceny ropy a zdražující pohonné hmoty. Celkově zůstává ukazatel spotřebitelské důvěry v eurozóně 0,6 standardní odchylky nad svým dlouhodobým průměrem.
  • Nejdůležitějším číslem zkráceného povelikonočního týdne budou páteční odhady amerického HDP za první čtvrtletí. Obáváme se nejpomalejšího růstu za poslední dva roky. Po nevýrazných +2,2 % vykázaných za 4Q2018 čekáme v 1Q2019 pouze +2,0 %. Zpomalení lze předpokládat i u investiční aktivity. Naopak deficit zahraničního obchodu se snížil a čisté exporty přispěly k celkovému výkonu +1,0 procentního bodu.
  • V rámci politiky bude pozornost upřena na nedělní parlamentní volby ve Španělsku, kde hrozí patová situace.
  • Němečtí podnikatelé stále příliš důvodů k radosti nemají, i když únorová data o průmyslové výrobě (zejména díky lepší situaci ve stavebním sektoru) znamenala zastavení zhruba ročního sestupu nálady průmyslníků. Domácí poptávka je postavena na solidních fundamentech, ta zahraniční ale zůstává slabá a zranitelná. Odsunutí brexitu a obchodní jednání mezi USA a Čínou směřující ke zdárnému konci ale vytvářejí prostor pro zlepšení sentimentu v dalších měsících.
  • Konjunkturální průzkum naznačoval během celého 1Q2019 v Česku zhoršující se náladu, zejména v segmentu spotřebitelů. Dubnová data ukáží, jak spotřebitelé i podnikatelé vnímají situaci na počátku druhého čtvrtletí. Na jedné straně byl odložen brexit, na straně druhé dále rostla inflace. Důvody k zastavení klesajícího trendu existují, pro výraznější zlepšení ale příliš důvodů nenajdeme.
Doosan Škoda Power zmodernizuje jadernou elektrárnu na Slovensku
před 44 minutami

Doosan Škoda Power zmodernizuje jadernou elektrárnu na Slovensku

Plzeňská společnost Doosan Škoda Power získala od největšího výrobce elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské...
Slovensko Jaderná energetika EPH
Brusel pokutuje Qualcomm: 242 milionů eur za narušování fungování trhu
před hodinou

Brusel pokutuje Qualcomm: 242 milionů eur za narušování fungování trhu

Evropská komise vyměřila americké společnosti Qualcomm pokutu 242 milionů eur. Je to již podruhé, co Brusel proti...
Evropská unie Americké akcie
USA se vracejí do střední Evropy, prohlásil Pompeův náměstek
11:33

USA se vracejí do střední Evropy, prohlásil Pompeův náměstek

Spojené státy spojují se střední Evropou společně uctívané základní hodnoty, zatímco však minulé vlády USA vztahy...
Spojené státy americké (USA) Střední a východní Evropa
Brusel povolil Vodafonu převzetí aktivit Liberty Global, včetně UPC
11:06

Brusel povolil Vodafonu převzetí aktivit Liberty Global, včetně UPC

Evropská komise povolila britské telekomunikační společnosti Vodafone Group převzít aktivity poskytovatele kabelové...
Evropské akcie Telekomunikace Fúze a akvizice
Růst počtu předplatitelů Netflixu zklamal, akcie spadly
10:33

Růst počtu předplatitelů Netflixu zklamal, akcie spadly

Růst počtu celosvětových předplatitelů amerického Netflixu ve druhém čtvrtletí výrazně zaostal za očekáváním, zhruba...
Netflix Americké akcie
ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic na 100
10:16

ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic na 100

Energetická firma ČEZ za poslední rok zdvojnásobila počet rychlodobíjecích stanic pro elektromobily na 100. Dalších...
ČEZ Akcie ČR Auta
Asijské akcie klesaly, jihokorejské úrokové sazby také
Asijské akcie klesaly, jihokorejské úrokové sazby také
10:00

Asijské akcie klesaly, jihokorejské úrokové sazby také

Akcie na velkých burzách jihovýchodní Asie ve čtvrtek svorně zlevňovaly, odrážejíce nervozitu investorů stran...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Jihokorejská centrální banka poprvé po třech letech snížila úroky
09:46

Jihokorejská centrální banka poprvé po třech letech snížila úroky

Jihokorejská centrální banka ve čtvrtek nečekaně a poprvé po více než třech letech snížila základní úrokovou sazbu, a...
Asijská ekonomika Centrální banky Úrokové sazby
Co musíte ráno vědět (18. července)
Co musíte ráno vědět (18. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. července)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostly v květnu ceny v českém průmyslu a...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám o zisky firem
Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám o zisky firem
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám o zisky firem

Akcie ve Spojených státech ve středu klesly v čele s železničními společnostmi. Slabé výsledky firmy CSX totiž...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Transněfť a ropné firmy jsou prý ve sporu kvůli znečištěné ropě
včera v 21:32

Transněfť a ropné firmy jsou prý ve sporu kvůli znečištěné ropě

Velké ruské ropné společnosti mají námitky proti plánu ruského monopolního provozovatele ropovodů Transněfť, jehož...
Ropa Rusko
Fed: Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu, výhled je pozitivní
Fed: Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu, výhled je pozitivní
včera v 20:59

Fed: Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu, výhled je pozitivní

Americká ekonomika pokračovala v minulých týdnech v mírném růstu. Spotřebitelé nadále utrácejí a celkový výhled je...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
AT&T bude využívat cloudové služby Microsoftu
včera v 18:54

AT&T bude využívat cloudové služby Microsoftu

Americká telekomunikační společnost AT&T uzavřela se softwarovou firmou Microsoft dohodu, na jejímž základě bude...
Americké akcie Telekomunikace Microsoft
Evropské akcie ve středu zlevnily kvůli obnoveným obavám z obchodní…
Evropské akcie ve středu zlevnily kvůli obnoveným obavám z obchodní…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu zlevnily kvůli obnoveným obavám z obchodní války

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely v minusu, když je dolů poslala úterní hrozba Donalda Trumpa, že v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MMF: Americký dolar je teď nadhodnocený o 6 až 12 %
MMF: Americký dolar je teď nadhodnocený o 6 až 12 %
včera v 17:29

MMF: Americký dolar je teď nadhodnocený o 6 až 12 %

Americký dolar je podle krátkodobých ekonomických fundamentů nadhodnocený o 6 až 12 procent, zatímco euro, japonský...
Americký dolar Měny Forex (FX)
Google vyloučil prodejce vstupenek Viagogo ze své reklamy
včera v 17:15

Google vyloučil prodejce vstupenek Viagogo ze své reklamy

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...
Alphabet (Google) Americké akcie
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, v plusu uzavřely téměř…
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, v plusu uzavřely téměř…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne zpevnila, v plusu uzavřely téměř všechny hlavní tituly

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,44 % na 1 062,36 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR