Burzovní kalendář (22. 4. - 26. 4. 2019)
|

Burzovní kalendář (22. 4. - 26. 4. 2019)

Hospodářské výsledky zveřejní ve čtvrtém dubnovém týdnu více než 150 společností z indexu S&P 500. Velmi důležitý však bude i první odhad vývoje americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí, který vyjde v pátek. Měnověpolitická zasedání budou pořádat centrální banky Kanady, Japonska a Turecka.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly, Dow se zvýšil o 0,56 % a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,17 %, zatímco S&P 500 klesl o 0,08 %. Evropské akcie zamířily shodně výše, panevropský STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,74 %, britský FTSE 100 přidal 0,31 %, německý DAX vzrostl o 1,85 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,4 %. Pražská burza podle indexu PX klesla o 0,3 %. V Evropě i ve Spojených státech byl obchodní týden kvůli Velkému pátku o jeden den kratší.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 19. dubna 2019

Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky firemním výsledkům a pozitivním makrodatům
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily. Náladu na trhu podpořily příznivé hospodářské výsledky některých průmyslových podniků a zpráva o překvapivě silném růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech.
Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden si připsaly necelé procento
Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely převážně v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na výsledky průzkumů mezi nákupními manažery, které dopadly hůře, než se čekalo. Francouzský PMI ve zpracovatelském sektoru se dostal na nejnižší úroveň od srpna 2016.
Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý týden ale oslabila o 0,3 %
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v plusu, index PX si připsal 0,43 % na 1 101,67 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie vývojáře antivirového softwaru Avast (+3,47 %), který ve čtvrtek odtajnil výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ, jejíž akcie byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,37 %. Celkový zobchodovaný objem byl s 442 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických dat se investoři zaměřili na britskou nezaměstnanost, indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu, americkou průmyslovou výrobu, zprávy o čínském HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, japonskou průmyslovou výrobu, britskou a evropskou inflaci, americké maloobchodní tržby a předběžné březnové indexy nákupních manažerů.

Investoři věnovali pozornost také situační zprávě americké centrální banky o stavu ekonomiky USA. Fed v takzvané Béžové knize uvedl, že ekonomika na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu. Řada firem se ale podle banky potýkala s problémy při hledání kvalifikovaných zaměstnanců. Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil se projevoval především ve zpracovatelském sektoru a stavebnictví.

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Charles Schwab, Goldman Sachs, Citigroup, UnitedHealth Group, BlackRock, Johnson & Johnson, Bank of America, Netflix, IBM, United Continental Holdings, Abbott Laboratories, PepsiCo, Morgan Stanley, Alcoa, Travelers, Honeywell International, Schlumberger a American Express a v Evropě ASML Holding, Telefonaktiebolaget LM Ericsson nebo Avast.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Na komoditních trzích věnovali obchodníci pozornost zlatu, jehož cena se dostala na letošní minimum pod 1 280 USD za trojskou unci. Poptávku po žlutém kovu podkopala příznivá ekonomická data, která přesunula zájem investorů k rizikovějším aktivům.

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří především na zprávu o vývoji americké ekonomiky v prvním čtvrtletí. V posledním loňském čtvrtletí se HDP Spojených států zvýšil o 2,2 % poté, co ve třetím čtvrtletí stoupl o 3,4 %. Za celý loňský rok největší ekonomika světa vzrostla o 2,9 %. Celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se do blízkosti 3% úrovně, kterou si stanovila za cíl administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

"Pohled na zprávy o vývoji maloobchodních tržeb a průmyslové výroby naznačuje, že americké hospodářství na začátku roku rostlo spíše jen mírně," říká Joseph LaVorgna, ekonom ze společnosti Natixis.

Z dalších ekonomických dat se investoři budou soustředit na indexy Ifo pro Německo nebo na americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby či sérii dat z Japonska.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Halliburton, Coca-Cola, United Technologies, Procter & Gamble, Twitter, Verizon Communications, Boeing, AT&T, Caterpillar, Microsoft, Facebook, Tesla, Visa, 3M, Amazon.com, Ford Motor, Intel, Chevron, ExxonMobil nebo Colgate-Palmolive. V Evropě čísla představí SAP, Credit Suisse Group, Volvo, Eni, UBS Group, Bayer, Barclays, Daimler, TOTAL, Deutsche Bank, AstraZeneca či Royal Bank of Scotland Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Za uplynulé čtyři obchodní dny se na Wall Street nic zásadního nestalo. Objemy obchodů byly nízké, historické maximum indexu S&P 500 je od aktuální ceny vzdáleno 1,3 %, a testování rekordu je tak na spadnutí. V příštím týdnu reportují výsledky třeba Amazon nebo Microsoft, vzhledem k jejich významu pro indexy stačí větší pozitivní překvapení," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Na Velikonoční pondělí zůstane většina trhů zavřená, obchodovat se bude z hlavních burz jen v Číně, Jižní Koreji, Japonsku a USA. Z makrodat by měly vyjít jen odpoledne údaje o prodeji existujících domů v USA a index ekonomické aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky by měly představit na Wall Street společnosti Halliburton a Whirlpool.

V úterý odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na údaje o prodejích nových domů, index cen domů od FHFA a na index výrobní aktivity richmondského Fedu. V eurozóně odpoledne vyjde předběžný dubnový index spotřebitelské důvěry od Evropské komise. Výsledky hospodaření zveřejní v USA například společnosti Coca-Cola, Harley-Davidson, United Technologies, Hasbro, Procter & Gamble, Twitter, Verizon Communications, eBay nebo Snap.

Středeční dopoledne bude patřit indexům Ifo pro Německo. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku a kanadská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnosti SAP, Credit Suisse Group, Akzo Nobel, Volvo nebo Eni a na Wall Street mimo jiné Boeing, AT&T, Caterpillar, Align Technology, Microsoft, Facebook, ServiceNow, Tesla, PayPal Holdings nebo Visa.

V noci na čtvrtek bude japonská centrální banka jednat o měnové politice, dopoledne vyjde německá spotřebitelská důvěra od GfK a odpoledne budou v USA zveřejněny zprávy o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index výrobní aktivity kansaského Fedu a turecká centrální banka bude rozhodovat o výši úrokových sazeb. Hospodářské výsledky představí v Evropě UBS Group, Bayer, Barclays nebo Iberdrola a na Wall Street například 3M, Amazon.com, Southwest Airlines, Altria Group, Ford Motor, Mattel, Starbucks nebo Intel.

V noci na pátek vyjdou v Japonsku zprávy o nezaměstnanosti, inflaci, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Odpoledne pak na trh Spojené státy pošlou zprávu o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a finální dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření představí v Evropě Saab, Daimler, TOTAL, Deutsche Bank, AstraZeneca, Skanska, Electrolux nebo Royal Bank of Scotland Group a v USA mimo jiné Chevron, ExxonMobil, Goodyear Tire & Rubber, Archer-Daniels-Midland nebo Colgate-Palmolive.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Důvěra domácností v eurozóně zaznamenala v březnu zlepšení patrné ve většině členských zemí unie. Domácnosti vnímají zlepšující se situaci na trhu práce, disponibilní příjmy v některých zemích podporuje i snížení daní. Inflace má vrchol za sebou, a to i přes rostoucí ceny ropy a zdražující pohonné hmoty. Celkově zůstává ukazatel spotřebitelské důvěry v eurozóně 0,6 standardní odchylky nad svým dlouhodobým průměrem.
  • Nejdůležitějším číslem zkráceného povelikonočního týdne budou páteční odhady amerického HDP za první čtvrtletí. Obáváme se nejpomalejšího růstu za poslední dva roky. Po nevýrazných +2,2 % vykázaných za 4Q2018 čekáme v 1Q2019 pouze +2,0 %. Zpomalení lze předpokládat i u investiční aktivity. Naopak deficit zahraničního obchodu se snížil a čisté exporty přispěly k celkovému výkonu +1,0 procentního bodu.
  • V rámci politiky bude pozornost upřena na nedělní parlamentní volby ve Španělsku, kde hrozí patová situace.
  • Němečtí podnikatelé stále příliš důvodů k radosti nemají, i když únorová data o průmyslové výrobě (zejména díky lepší situaci ve stavebním sektoru) znamenala zastavení zhruba ročního sestupu nálady průmyslníků. Domácí poptávka je postavena na solidních fundamentech, ta zahraniční ale zůstává slabá a zranitelná. Odsunutí brexitu a obchodní jednání mezi USA a Čínou směřující ke zdárnému konci ale vytvářejí prostor pro zlepšení sentimentu v dalších měsících.
  • Konjunkturální průzkum naznačoval během celého 1Q2019 v Česku zhoršující se náladu, zejména v segmentu spotřebitelů. Dubnová data ukáží, jak spotřebitelé i podnikatelé vnímají situaci na počátku druhého čtvrtletí. Na jedné straně byl odložen brexit, na straně druhé dále rostla inflace. Důvody k zastavení klesajícího trendu existují, pro výraznější zlepšení ale příliš důvodů nenajdeme.
Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní…
Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní války

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně oslabily. Důvodem byly obavy investorů, že eskalace obchodní války mezi...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci
MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci
včera v 20:34

MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci

Cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz zboží z Číny, poškozují nezamýšlený cíl. Vybíraná cla totiž téměř celá...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
BMW přichází na trh s elektrickou koloběžkou za 799 eur
včera v 19:31

BMW přichází na trh s elektrickou koloběžkou za 799 eur

Německý výrobce luxusních vozů BMW hodlá letos v září uvést na trh elektrickou koloběžku, podobnou těm, které...
BMW Evropské akcie
Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu
Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu
včera v 18:03

Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování jednoznačně dolů, když investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba
včera v 17:59

Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění kontaminované ropy z...
Rusko Bělorusko Ropa
Bosch dostal pokutu 90 milionů eur kvůli skandálu s emisemi VW
včera v 17:22

Bosch dostal pokutu 90 milionů eur kvůli skandálu s emisemi VW

Německý dodavatel automobilových součástek Bosch zaplatí pokutu 90 milionů eur kvůli své úloze ve skandálu s...
Evropské akcie Software Auta
USA: Index aktivity kansaského Fedu prudce poklesl
včera v 17:13

USA: Index aktivity kansaského Fedu prudce poklesl

Index aktivity ve výrobním sektoru na území Spojených států spadajícím pod kansaský Fed dosáhl v květnu hodnoty dvou...
Americká ekonomika Fed
USA: Zásob zemního plynu přibylo 100 miliard krychlových stop
včera v 16:53

USA: Zásob zemního plynu přibylo 100 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 17. května zvětšil o 100 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala…
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala téměř půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování následoval celoevropský trend a klesl o 0,44 % na 1 038,09 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodej nových rodinných domů razantně zpomalil
včera v 16:26

USA: Prodej nových rodinných domů razantně zpomalil

Objem prodeje nových rodinných domů ve Spojených státech v dubnu odpovídal celoročnímu počtu 643 tisíc, o 6,9...
Americká ekonomika Bydlení
USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle…
USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle…
včera v 16:07

USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle předběžných údajů zpomalil

Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v květnu rostla, ale ve srovnání s předchozím měsícem růst zpomalil....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Agentury S&P a Fitch zhoršily rating CK Thomas Cook
včera v 15:54

Agentury S&P a Fitch zhoršily rating CK Thomas Cook

Ratingové agentury Fitch a S&P ve čtvrtek zhoršily hodnocení úvěrové spolehlivosti pořadatele zájezdů Thomas Cook...
Turismus a cestovní ruch Rating
Aktivistický investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl…
včera v 15:33

Aktivistický investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl z burzy

Investiční fond ValueAct Capital tlačí na britskou společnost Merlin Entertainments, která provozuje muzeum voskových...
Evropské akcie Zábava a zábavní průmysl
BH Securities: Inflace zvítězila nad penzijními fondy
včera v 15:06

BH Securities: Inflace zvítězila nad penzijními fondy

Průměrný výnos transformovaných penzijních fondů dosáhl v loňském roce úrovně +0,7 procenta. Nejúspěšnější penzijní...
Penzijní fondy Česká republika
Kanada: Velkoobchodní tržby vzrostly o 1,4 procenta
včera v 14:49

Kanada: Velkoobchodní tržby vzrostly o 1,4 procenta

Kanadští velkoobchodníci utržili v březnu o 1,4 procenta více než v únoru (únor: 0,2 %, revidováno z 0,3 %; odhad: 0...
Kanada Ekonomika
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti nepatrně…
včera v 14:36

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti nepatrně klesl na 211 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 18. května 211 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je…
ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je…
včera v 14:32

ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je podle ní stabilní a vysoce odolný

Bankovní rada České národní banky ponechala limity ukazatelů pro poskytování hypoték beze změny. Na tiskové...
Hypotéky Bydlení ČNB
Dlouhý: Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršily i kvůli odborům
včera v 14:03

Dlouhý: Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršily i kvůli odborům

Podmínky pro podnikání v České republice se od posledního sněmu Hospodářské komory ČR (HK), který se konal před rokem...
Byznys a podnikání Česká republika