Burzovní kalendář (9. 4. - 13. 4. 2018)
|

Burzovní kalendář (9. 4. - 13. 4. 2018)

Druhý dubnový týden přinese start americké výsledkové sezóny za první čtvrtletí, hospodářskými čísly se pochlubí například banky JPMorgan Chase a Wells Fargo nebo finanční skupina Citigroup. Ve středu budou navíc investoři vyhodnocovat zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu a ve čtvrtek zápis ze zasedání ECB. Největší impulzy ale mohou trhu dát případná další opatření v zahraničním obchodu USA a Číny.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Obchodování na evropských burzách bylo v uplynulém týdnu o jeden den kratší, v Asii a USA se obchodovalo i na Velikonoční pondělí. Americký akciový index Dow za pět obchodních dnů klesl o 0,71 %, širší S&P 500 odepsal 1,38 % a benchmark technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,1 %. Panevropský index STOXX Europe 600 ve zkráceném týdnu vzrostl o 1,07 %, britský FTSE 100 stoupl o 1,37 %, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,53 % a německý DAX posílil o 1,19 %.

Americké akciové indexy v týdnu do 6. dubna 2018, zdroj: Google

Z ekonomických dat věnovali investoři pozornost finálním březnovým indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i sektoru služeb, zprávám o nezaměstnanosti v eurozóněUSA či inflační statistice z eurozóny. Tuzemští ekonomové a investoři se zaměřili na zpřesněnou zprávu o vývoji ekonomiky ČR na konci loňského roku a na data z průmyslumaloobchodu a stavebnictví.

Velkým tématem byla nadále hrozba obchodní války mezi USA a Čínou. Prezident Spojených států Donald Trump v pátek požádal svého zástupce pro obchod, aby vypracoval seznam dalších čínských výrobků, na jejichž dovoz v hodnotě 100 miliard dolarů by mohla být uvalena cla. To znamená, že hodnota dovozu z Číny v tomto celním režimu by se zhruba ztrojnásobila. Čína v reakci prohlásila, že "bude bojovat za každou cenu".

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné Acuity Brands, CarMax, Lennar nebo Monsanto a v Evropě třeba IMMOFINANZ nebo S IMMO.

Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX zpevnila o 0,4 %. Nejvýrazněji posílily akcie výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits (+4 %), naopak nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie mediální skupiny CME (-3,2 %).

Americké akcie v pátek klesly kvůli obnovené hrozbě obchodního sporu mezi USA a Čínou
Americké akcie v pátek prudce oslabily, jejich hlavní indexy přišly o více než dvě procenta. Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cel na další čínské zboží, což obnovilo obavy z obchodní války.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden ale zhruba o procento stouply
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v červených číslech, když investory znervóznila slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že chce uvalit cla na čínský dovoz v hodnotě 100 miliard USD.
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden však stoupla o 0,4 %
Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční více než 1,5% růst, když index PX odepsal 0,12 % na 1 128,82 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Komerční bance a Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 374 miliony korun podprůměrný.

Výhled

V druhém dubnovém týdnu budou investoři věnovat pozornost zprávám o čínské, americké a německé inflaci, čínské obchodní bilanci či statistikám průmyslové výroby v eurozóně a ve Spojeném království. Zpráva o inflaci vyjde také v Česku.

Hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí na Wall Street zveřejní Delta Air Lines, BlackRock, JPMorgan Chase, Citigroup či Wells Fargo, v Evropě na trh hospodářská čísla pošle britský maloobchodník Tesco a v Indii kvartální hospodářská čísla odtajní IT společnost Infosys.

Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters odhadují, že společnosti zastoupené v americkém benchmarku S&P 500 vykáží za první čtvrtletí v průměru meziroční nárůst zisku o 18,5 % a nárůst tržeb o 7,4 %.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Pozornost investorů by mělo nadále poutat dění kolem obchodních sporů mezi USA a Čínou a hovořit se zřejmě stále bude také o Facebooku. Sociální síť v uplynulém týdnu oznámila, že britská analytická firma Cambridge Analytica zřejmě nepatřičným způsobem získala údaje až 87 milionů uživatelů, dosud se hovořilo "jen" o zhruba 50 milionech uživatelů.

Později navíc šéf Facebooku Mark Zuckerberg řekl, že všechny obrázky a zprávy, které uživatelé posílají přes službu Messenger, jsou monitorovány automatickým systémem. Obsah označený jako potenciálně závadný poté procházejí moderátoři, kteří mohou rozhodnout o jeho smazání. Sociální síť podle Marka Zuckerberga tento systém nepovažuje za problematický a nehodlá na něm nic měnit.

Obchodní války mohou z Wall Street smazat biliony dolarů. Zachránit akcie dokáže jediná věc
Uvalování cel na dovoz zboží působí vždy ve směru vyšší inflace. Jak přitom investoři dobře vědí, růst inflace je většinou doprovázen poklesem valuačního ukazatele P/E.
4 akcie na SHORT? Tyto americké firmy mohou výrazně pocítit čínská cla
Spojené státy americké zavedly cla na dovoz oceli a hliníku, ale minimálně dočasně od nich osvobodily většinu svých významných obchodních partnerů. Čína je výjimkou, a tak nepřekvapuje, že na sebe nenechala dlouho čekat její odvetná opatření. Akciové trhy na obchodní přestřelku ekonomických těžkých vah reagují nervózně a pokračují ve výrazném kolísání. Které akcie by mohly kvůli čínským clům utrpět ztráty?

"S&P 500 se drží v pásmu 2 590 až 2 700, denní výkyvy jsou extrémní. Index testuje 200denní klouzavý průměr, jeho výraznější proražení ale stále nepřichází. V pásmu 2 590 až 2 600 je nejbližší support, po kterém následuje hladina 2 530 (od aktuální hodnoty pokles o 2,8 %, ve volatilní době zanedbatelná rezerva). Případný další sestup by mohl dospět až k cenovému odskoku ze září 2017 na 2 450. Nejbližší rezistence, zesílená 50denním klouzavým průměrem, je na 2 700," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance a index spotřebitelské důvěry. Dopoledne přidají zprávy o obchodní bilanci ČR a Německo. Švýcarsko zveřejní zprávu o nezaměstnanosti, Británie na trh pošle index cen domů od banky Halifax a v eurozóně vyjde index důvěry investorů od společnosti Sentix.

V úterý dopoledne vyjdou v Česku zpráva o vývoji nezaměstnanosti a inflační statistika, v zámoří budou odpoledne investoři vyhodnocovat americkou výrobní inflaci a zprávu o vývoji zásob velkoobchodníků.

V noci na středu Čína zveřejní inflační statistiku a Japonsko vydá zprávu o strojních objednávkách. Británie dopoledne zveřejní údaje o průmyslové výrobě a obchodní bilanci, USA odpoledne vydají index spotřebitelských cen a večer přidají bilanci federálního rozpočtu a zprávu o změně zásob ropy od vládní energetické agentury EIA a Fed odtajní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Hospodářská čísla v zámoří zveřejní letecká společnost Delta Air Lines, v Evropě výsledkovou zprávu odtajní maloobchodní prodejce Tesco.

Čtvrteční dopoledne bude patřit průmyslové výrobě v eurozóně a zápisu z posledního měnověpolitického zasedání ECB. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na indexy dovozních a vývozních cen a na pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kvartální hospodářská čísla v USA odtajní například BlackRock.

V noci na pátek Čína zveřejní výsledek obchodní bilance. Stejnou zprávu zveřejní dopoledne i eurozóna a Německo přidá zprávu o inflaci. V USA se odpoledne investoři zaměří na statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS) či předběžný dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu na americkém území. Hospodářská čísla v závěru týdne na Wall Street zveřejní banky JPMorgan Chase a Wells Fargo a finanční skupina Citigroup.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pondělí bude ve znamení statistik ze zahraničního obchodu. Bilance zahraničního obchodu z Německa (stejně jako v ČR) skončí slušným přebytkem. Příznivý výhled má bilance zahraničního obchodu Německa na celý letošní rok. Velkým rizikem zůstává rostoucí protekcionismus a v současnosti i výrobní kapacity limitující produkci.
  • Statistika ČSÚ ukáže, že slabší dynamika exportů byla i v únoru převážena dovozy, a tak přebytek zahraničního obchodu bude o téměř 10 miliard Kč níže než před rokem. I tak ale očekáváme, že bilance zahraničního obchodu vygeneruje kladné saldo 11,5 miliardy Kč.
  • Důvěra investorů v eurozóně v dubnu mírně poklesne, stále se ale drží poblíž 10letého maxima.
  • Meziroční americká jádrová inflace v březnu zrychlila na 2,1 %, z velké části kvůli statistické základně. Meziměsíčně ale zůstane na nízkých +0,2 %, a nebylo by velkým překvapením, kdyby byla ještě o desetinku nižší.
  • Ve středu bude zveřejněn zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu. Bude zajímavé sledovat argumenty pro a proti diskutovanému čtvrtému zvyšování úrokových sazeb i důvody celkem výrazné revize očekávané míry nezaměstnanosti.
  • Čtvrteční statistika průmyslové výroby za únor ukáže pouze na slabý růst, lednový propad bude vybalancován jen částečně. Podle názoru ekonomů ze Société Générale bude ale jakékoli zakolísání hospodářského růstu v prvním čtvrtletí pravděpodobně vybalancováno v druhém kvartálu.
  • Spotřebitelská inflace v jednotlivých zemích eurozóny potvrdí mírné zrychlení, hlavně díky vyšším cenám potravin.
  • Největší potenciál ovlivnit kurz koruny má statistika spotřebitelských cen, která vyjde v úterý. Ceny by oproti únoru měly zůstat nezměněné, což by meziroční inflaci zpomalilo o desetinu bodu na 1,7 %. To je půl procentního bodu pod prognózou ČNB. Riziko pro ještě nižší cenovou dynamiku plyne zejména z dalšího zlevňovaní potravin. Vidíme ale i akumulaci proinflačních rizik (vysoký růst mezd, silná domácí poptávka), která by měla zajistit, že inflace ve střednědobém horizontu opět poroste a v letních měsících by se měla vyhoupnout nad 2 %.
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé