Americké akcie v pátek klesly kvůli obnovené hrozbě obchodního sporu mezi USA a Čínou

Americké akcie v pátek prudce oslabily, jejich hlavní indexy přišly o více než dvě procenta. Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cel na další čínské zboží, což obnovilo obavy z obchodní války.
Index Dow v pátek klesl o 2,34 % na 23 932,76 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,19 % na 2 604,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,28 % na 6 915,11 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 13,46 % na 21,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř šest bazických bodů na 2,774 %.
V červených číslech skončily všechny hlavní sektory, nejvýrazněji klesly průmyslové odvětví, technologický sektor a odvětví základních materiálů.
Donald Trump v pátek vyzval Úřad amerického obchodního zmocněnce, aby zvážil výrazné rozšíření seznamu čínského zboží, na které má být uvaleno 25% clo. Čína následně varovala, že se bude proti americkému protekcionismu bránit za každou cenu.
K poklesu akciového trhu přispělo i prohlášení šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, podle kterého bude k udržení inflace pod kontrolou třeba pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 0,71 %, S&P 500 odepsal 1,38 % a Nasdaq Composite se snížil o 2,1 %.
Dolar v pátek oslabil, ceny ropy klesly
Americký dolar v pátek kvůli pokračujícímu obchodnímu napětí mezi Spojenými státy a Čínou oslabil. K jeho poklesu přispěly i překvapivě slabé údaje o březnové tvorbě nových pracovních míst v USA.
V závěru obchodování v New Yorku si euro k dolaru připisovalo zhruba 0,3 % na 1,228 USD a dolarový index klesal o 0,4 % na 90,12 bodu.
Ceny ropy na světových trzích v pátek výrazně klesaly, protože pohrůžka amerického prezidenta Donalda Trumpa cly na další čínské zboží obnovila obavy z obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 103 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo asi 193 tisíc míst po 326 tisících v únoru (revidováno z 313 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 %. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy se zvýšilo na 2,7 %.
- Internetová televize Netflix usiluje o svou dosud největší akvizici, nabízí přes 300 milionů dolarů za společnost Regency Outdoor Advertising, která vlastní billboardy po celém Los Angeles včetně legendárního bulváru Sunset Strip. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Netflix je ale jen jedním ze zájemců.
- Spojené státy v pátek v rámci odvety za údajné vměšování se Moskvy do amerických voleb rozšířily svůj protiruský sankční seznam o 24 Rusů a 14 subjektů. Na seznamu jsou například oligarchové Viktor Vekselberg, Andrej Kostin, Sulejman Kerimov či Oleg Děripaska nebo šéf ruského dodavatele plynu Gazprom Alexej Miller.
- Americký prezident Donald Trump v pátek požádal svého zástupce pro obchod, aby vypracoval seznam dalších čínských výrobků, na jejichž dovoz v hodnotě 100 miliard dolarů by zavedl nová cla. To znamená, že hodnota importu z Číny v tomto celním režimu by se ztrojnásobila. Čína v reakci prohlásila, že "bude bojovat za každou cenu".
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Čína s platností od pondělí zavedla cla ve výši až 25 % na 128 výrobků ze Spojených států. Reagovala tak na uvalení cel na dovoz oceli a hliníku do USA. Čínská cla se týkají mimo jiné mraženého vepřového masa, vína, některého ovoce a ořechů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný společností IHS Markit podle finálních dat v březnu vzrostl z 55,3 bodu na 55,6 bodu (flash: 55,7 bodu). Ukazatel sestavovaný institutem ISM naopak klesl z 60,8 bodu na 59,3 bodu (odhad: 60 bodů). Klíčová je úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo expanze od pásma kontrakce.
- Stavební výdaje v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,1 % (odhad: +0,6 %, leden: 0 %).
- Americká technologická společnost Apple plánuje ve svých počítačích Mac již od roku 2020 používat vlastní čipy, a nahradit tak procesory firmy Intel. Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- S akciemi největší světové služby pro streamování hudby Spotify se v úterý začalo obchodovat na newyorské burze. Akcie zahájily obchodování s cenou 165,90 dolaru za kus, což celý podnik ohodnotilo na zhruba 29,5 miliardy dolarů. Zahajovací cena akcií švédské společnosti byla o více než čtvrtinu vyšší než referenční cena 132 dolarů za akcii, kterou burza stanovila v pondělí. Nakonec Spotify zakončila úterní obchodování na 148,35 USD (+12,89 %).
- Americká televizní a rozhlasová skupina CBS (v úterý +4,24 %) hodlá nabídnout za akcie společnosti Viacom (-6,19 %) menší sumu, než jaká odpovídá současné tržní hodnotě. Obě firmy jednají o fúzi od února a tento neobvyklý krok signalizuje, že CBS se na mediální scéně USA považuje za významnějšího partnera.
- Americká mediální společnost 21st Century Fox (v úterý +0,03 %) podnikatele Ruperta Murdocha, která usiluje o převzetí britské placené televize Sky, navrhuje, že právně oddělí Sky News. Tento krok má rozptýlit obavy britského antimonopolního úřadu (CMA) o pluralitu médií. Oznámila to v úterý společnost Fox a současně nabídla, že by zpravodajský kanál mohla prodat skupina Walt Disney bez ohledu na to, jak dopadne plánovaná akvizice Foxu tímto zábavním gigantem.
- Nikdo nebyl vůči Rusku tvrdší než Donald Trump. Sám prezident USA to v úterý v Bílém domě řekl nejvyšším představitelům Litvy, Lotyšska a Estonska, kteří přijeli do Washingtonu na americko-pobaltský summit. Jednání se podle agentury AP soustředilo na problémy bezpečnosti a obrany, obchodu a energetiky.
- Index výkonnosti výrobních firem v newyorské metropolitní oblasti, jejž sestavuje ISM, dosáhl v březnu 54 bodů. O měsíc dříve to bylo 54,5 bodu.
- Index ekonomického optimismu IBD/TIPP dosáhl v dubnu 52,6 bodu. Po březnové hodnotě 55,6 bodu čekal trh jen mírný pokles na 55,2 bodu.
- Čína chce uvalit 25% clo na dalších 106 amerických výrobků, mimo jiné na auta, letadla či sójové boby, uvedlo ve středu čínské ministerstvo obchodu. Peking tím reaguje na obdobný seznam, který USA zveřejnily v úterý. Ten pro změnu obsahuje 1 300 čínských výrobků. Na obou stranách odpovídají také hodnoty dotčených výrobků - v obou případech jde o zboží v hodnotě téměř 50 miliard dolarů.
- Největší indická soukromá letecká společnost Jet Airways uzavřela dohodu o koupi 75 úzkotrupých letadel Boeing 737 MAX v hodnotě 8,8 miliardy dolarů. Aerolinky to oznámily burze, neuvedly však, zda jde o předběžnou dohodu nebo finální objednávku.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 30. března po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v březnu vytvořili 241 000 nových pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo 208 000 pracovních příležitostí. V únoru vzniklo 246 000 pracovních míst.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v březnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 54 bodů z únorových 55,9 bodu. Analytici počítali s poklesem na 54,1 bodu. Kompozitní PMI se snížil na 54,2 bodu z 55,8 bodu v předchozím měsíci (odhad: 54,3 bodu).
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v březnu klesl na 58,8 bodu z 59,5 bodu v únoru (odhad: 59 bodů).
- Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v únoru o 1,2 % vyšší než v lednu. Po lednovém meziměsíčním poklesu o 1,3 % trh v únoru očekával růst o 1,7 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 4,617 milionu barelů (odhad: +0,246 milionu barelů, předchozí týden: +1,643 milionu barelů).
- Morgan Stanley snížila cílovou cenu akcií Facebooku na 200 z 230 USD.
- Obchodní deficit Spojených států se v únoru vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než devět let, schodek v obchodování se samotnou Čínou se však výrazně snížil. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů amerického ministerstva obchodu.
- Americké úřady práce zaznamenaly v týdnu do 31. března přibližně 242 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 218 tisících žádostí v předcházejícím týdnu (revidováno z 215 tisíc) očekával trh pouze 225 tisíc nově podaných žádostí. Pokračujících žádostí o podporu evidovaly úřady v týdnu do 24. března 1,808 milionu. Po 1,872 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 1,871 milionu) očekával trh 1,849 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Monsanto v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 3,22 USD (odhad: 3,31 USD), tržby 5,02 miliardy USD (loni: 5,07 miliardy USD, odhad: 5,34 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK