Býčí trendy na akciovém trhu trvají déle, než byste čekali
|

Býčí trendy na akciovém trhu trvají déle, než byste čekali

Bezmála jedenáctiletý růst cen amerických akcií je pro mnoho investorů dostatečným argumentem v debatě o tom, proč již brzy musí dojít k obratu trendu. A přestože je k tomuto názoru vede historická zkušenost, je to právě historie, která dokazuje, že býčí trendy mohou trvat déle, než si je většina investorů ochotna vůbec představit.

Býčí trh S&P 500 Americké akcie Japonské akcie Volatilita Ponaučení pro investory Burzovní almanach

V roce 1989 na tom byli investoři podobně jako nyní. V roce 1987 sice zažili na americkém trhu jednodenní propad o 20 %, ale ti, kteří nezazmatkovali a neprodávali v panice, měli v 80. letech vyděláno okolo 400 % (včetně dividend). To bylo více než 17 % ročně. I tehdy možná málokdo čekal, že dalších deset let bude ještě lepších.

"Zdravý rozum" v současnosti investorům naznačuje, že by po povedené dekádě měli očekávat v příštích letech spíše horší výsledky. Jenže trh se neřídí zdravým rozumem, spíše jej ovládají nálady a emoce. Takže po 17 % ročně v 80. letech se investoři dočkali dalších 425 % (18 % ročně) v 90. letech.

Něco podobného možná ještě pamatují investoři v Japonsku z konce 70. let, kdy měly tamní akcie za sebou 400% výnosy. 80. léta byla nejen lepší, byla extrémní - akcie zhodnotily o 1 200 % (29 % ročně).

Lze něco podobného očekávat v současnosti? Pravděpodobně ne, protože oproti minulosti je situace na trzích diametrálně odlišná. Je ale pravda, že příklady z minulosti naznačují, že býčí trendy mohou trvat mnohem déle, než si velká část investorů připouští.

Z tabulky lze vyčíst, že trhy jsou cyklické, což není žádná novinka. Přehled toho ale prozrazuje daleko více:

  • Období s nízkou volatilitou a vysokými výnosy jsou střídána obdobími s vyšší volatilitou a nižšími výnosy. Po špatném období mezi lety 2000 a 2008 tak není současný silný býčí trend až tak velkým překvapením.
  • Během dlouhých býčích trendů nastávala období nervozity, recese a medvědí trendy, ale celkově trh rostl.
  • Také období špatných výnosů může trvat déle, než si většina investorů dovede představit. Velká deprese ve 30. letech a 70. léta s vysokou inflací byly v USA obdobími, kdy investoři nevěřili, že by se akcie mohly vzpamatovat. A japonský index Nikkei 225 se z propadů v 90. letech nevzpamatoval dodnes.

Data v tabulce jsou samozřejmě vybrána tak, aby působila dobře. Akcie v následujících letech nemusí čekat další růst, jakkoli by to historický přehled mohl naznačovat. Je ale potřeba mít na paměti, že i dlouhý býčí nebo medvědí trend může být ještě delší.

Zdroj: A Wealth of Common Sense