US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Býčí trendy na akciovém trhu trvají déle, než byste čekali

Bezmála jedenáctiletý růst cen amerických akcií je pro mnoho investorů dostatečným argumentem v debatě o tom, proč již brzy musí dojít k obratu trendu. A přestože je k tomuto názoru vede historická zkušenost, je to právě historie, která dokazuje, že býčí trendy mohou trvat déle, než si je většina investorů ochotna vůbec představit.

Redakce IW
Redakce IW
16. 12. 2019 | 18:02
Býčí trh

V roce 1989 na tom byli investoři podobně jako nyní. V roce 1987 sice zažili na americkém trhu jednodenní propad o 20 %, ale ti, kteří nezazmatkovali a neprodávali v panice, měli v 80. letech vyděláno okolo 400 % (včetně dividend). To bylo více než 17 % ročně. I tehdy možná málokdo čekal, že dalších deset let bude ještě lepších.

"Zdravý rozum" v současnosti investorům naznačuje, že by po povedené dekádě měli očekávat v příštích letech spíše horší výsledky. Jenže trh se neřídí zdravým rozumem, spíše jej ovládají nálady a emoce. Takže po 17 % ročně v 80. letech se investoři dočkali dalších 425 % (18 % ročně) v 90. letech.

Něco podobného možná ještě pamatují investoři v Japonsku z konce 70. let, kdy měly tamní akcie za sebou 400% výnosy. 80. léta byla nejen lepší, byla extrémní - akcie zhodnotily o 1 200 % (29 % ročně).

Lze něco podobného očekávat v současnosti? Pravděpodobně ne, protože oproti minulosti je situace na trzích diametrálně odlišná. Je ale pravda, že příklady z minulosti naznačují, že býčí trendy mohou trvat mnohem déle, než si velká část investorů připouští.

Z tabulky lze vyčíst, že trhy jsou cyklické, což není žádná novinka. Přehled toho ale prozrazuje daleko více:

  • Období s nízkou volatilitou a vysokými výnosy jsou střídána obdobími s vyšší volatilitou a nižšími výnosy. Po špatném období mezi lety 2000 a 2008 tak není současný silný býčí trend až tak velkým překvapením.
  • Během dlouhých býčích trendů nastávala období nervozity, recese a medvědí trendy, ale celkově trh rostl.
  • Také období špatných výnosů může trvat déle, než si většina investorů dovede představit. Velká deprese ve 30. letech a 70. léta s vysokou inflací byly v USA obdobími, kdy investoři nevěřili, že by se akcie mohly vzpamatovat. A japonský index Nikkei 225 se z propadů v 90. letech nevzpamatoval dodnes.

Data v tabulce jsou samozřejmě vybrána tak, aby působila dobře. Akcie v následujících letech nemusí čekat další růst, jakkoli by to historický přehled mohl naznačovat. Je ale potřeba mít na paměti, že i dlouhý býčí nebo medvědí trend může být ještě delší.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Americké akcieBurzovní almanachBýčí trhJaponské akciePonaučení pro investoryS&P 500Volatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár