US MARKETOtevírá za: 12 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Dotace z OPPI podpořily vznik centra na výrobu a vývoj stanů pro lidi bez přístřeší

Nestabilní geopolitická situace klade před společnost stále těžší úkoly. Jednou z tuzemských firem, jejichž oborem je takzvaná "medicína katastrof", je i zlínská společnost EGO. Vyrábí biologické, logistické a dekontaminační systémy pro urgentní medicínu a dlouhodobou péči. Na rozšíření svých výrobních kapacit získala dotaci ve výši necelých deseti milionů korun z Operačního programu Podnikání a inovace.

EGO Zlín dotaci získala na rozšíření inovační a vývojové kapacity společnosti. Před realizací projektu měli pracovníci společnosti k dispozici pouze malou kancelář v centrále firmy a pronajaté prostory ve vzdálenosti zhruba deseti kilometrů od jejího sídla.

"Tyto prostory nevyhovovaly velikostně a technicky, problémy byly i s dosažením technologických parametrů teploty, osvětlení a dalších. Nebylo zde možné ani instalovat technologie potřebné při výrobě prototypů," vzpomíná vedoucí technického oddělení společnosti Miroslav Veselý.

Firmě výrazně scházel vhodný prostor pro vývoj a inovace, zvláště rozměrově velkých výrobků typu nafukovacích stanů, polních nemocnic, dekontaminačních a izolačních soustav.

Dotace z OPPI

Vybudování vývojového a inovačního centra z dotace Operačního programu Podnikání a inovace bylo šťastnou souhrou potřeb a příležitostí. Firmě se naskytla příležitost zakoupit neudržovaný brownfield nedaleko její centrály. Bylo ho však potřeba zrekonstruovat. To, že se firma pokusí získat dotaci, se přitom podle Miroslava Veselého vědělo od začátku. Ve věci dotace firma spolupracovala se společností Erste Grantika Advisory.

"Vzhledem ke složitosti zpracování a podání žádosti, komunikace s projektovým manažerem společnosti CzechInvest, výběrových řízení, administrace a také ve snaze eliminovat možné námi způsobené chyby v celém tomto procesu jsme využili spolupráci externí firmy. Dotace tak byla z našeho pohledu vyřízena bez komplikací," hodnotí Miroslav Veselý.

EGO Zlín zrekonstruovala objekt v roce 2013. Opatřila ho potřebným technickým a technologickým vybavením, které jí umožňuje provoz samostatného testovacího pracoviště, v němž zkouší produkty sloužící k izolaci a léčbě pacientů zasažených nebezpečnými biologickými nákazami, ale i dekontaminační, vyprošťovací a transportní systémy. To jsou například stanové systémy s tubusovou nafukovací nebo pevnou konstrukcí, včetně specifických způsobů použití a prostředků pro izolaci a transport pacienta.

Zakázky pro NATO i Rusko

Miroslav Veselý si důležitou roli nového bezbariérového centra v prostoru s dostatečnou plochou i výškou pochvaluje. "Byli jsme schopni v době vrcholící epidemie eboly vyvinout speciální izolační zařízení pro infekční kliniku Nemocnice Na Bulovce a další izolační komory pro Fakultní nemocnici v Košicích nebo mobilní řešení pro španělskou armádu," říká.

V současnosti společnost ve svém novém centru řeší vývoj izolačního podtlakového stanu pro hromadnou izolaci osob v polních podmínkách. Zadavatelem je NATO.

V loňském roce společnost navázala spolupráci s partnerem z Ruské federace na projektu dekontaminačních sprch. "Nové centrum rozšířilo naše výrobní možnosti. To mělo přímý dopad na realizaci prodejů do zemí jako Brazílie, Japonsko, Turecko, Jižní Korea, Španělsko, Saúdská Arábie, Polsko a mnoha dalších," uzavírá Miroslav Veselý výčet přínosů vývojového a inovačního centra společnosti podpořeného z Operačního programu Podnikání a inovace.

Byznys a podnikáníInovaceStrukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika