Jak obejít elektronickou evidenci tržeb? Možnosti jsou, ale lepší je na ní vydělat!

Pokud máte kavárnu, restauraci nebo penzion, možná patříte k těm, kteří chtějí kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) svůj podnik zavřít a živnost pověsit na hřebík. Než tak učiníte, promyslete dobře, zda nenajdete způsob, jak na EET vyzrát.
Legální cesty, jak se lze vyhnout EET
Existuje řada cest, jak se povinnosti EET "vyhnout" v souladu se zákonem. Jak to například můžete udělat?
1. "Kličkuje" v zákonech. Upravte své podnikání tak, abyste se na vás EET nevztahovala. To je případ drobných živnostníků, kteří vystavují faktury pro platby ve formě plateb z účtu na účet a nepoužívají platby v hotovosti. Evidence se tedy nevztahuje na přímé platby z účtu na účet.
2. Udělejte ze své firmy veřejně prospěšný subjekt. Tržby z vybraných činností, například z drobného podnikání veřejně prospěšných subjektů, nepodléhají EET.
3. Pořiďte si místo hospody automaty na nápoje a sendviče. Tržby z prodeje zboží přes automaty jsou vyňaty z povinnosti EET.
4. Založte banku, penzijní fond nebo pojišťovnu. EET se netýká tržeb z činností, které jsou již nějakým způsobem regulovány.
5. Změňte svůj obchodní model tak, aby vám EET znemožňovala plynulý výkon podnikání. Okruh těchto tržeb bude vymezen ve zvláštním nařízení vlády. Má se za to, že do výjimky spadne třeba bar v obecním kulturním domě, pokud je příspěvkovou organizací obce.
Nelegální cesty, kterými se lidé vyhýbají EET
- Nevydávání účtenek Selským rozumem nejjednodušší způsob je prostě nevydávat účtenku a tržbu neevidovat. Drtivá většina zákazníků stejně účtenky nepožaduje. Problém nastává ve chvíli, kdy je takto obsloužen státní kontrolor. Hrozí pokuta v řádech tisíců korun, a pokud to není poprvé, až 500 000 Kč nebo zákaz činnosti.
- Dvě pokladny Jednu skutečnou má podnikatel pro tržby a druhou pro oko úřední, která tiskne stvrzenky. V Chorvatsku, kde EET již funguje, si také oblíbili takzvané zálohové účtenky, které se vydávají předem za různé služby, třeba v půjčovnách. Zákazník uhradí část celkové ceny za službu vystavenou na stvrzence a zbytek doplatí při vrácení vypůjčeného zařízení. Samozřejmě v hotovosti, bez účtenky a bez evidence. Za takový podvod hrozí pokuta v řádu desítek tisíc až půl milionu korun.
- Pirátský software v pokladním systému Cílem je odesílané údaje o skutečných tržbách upravit ve prospěch podnikatele a v neprospěch státu. Lze například automaticky nahrazovat dražší položky levnějšími, případně naprosto fiktivním zbožím. V lepším případě hrozí až půlmilionová pokuta, v horším dočasné uzavření provozovny nebo úplný zákaz podnikání.
- Předstírané potíže s internetem a stornování plateb Pomyslné okno pro manipulace představuje také zákonem daný osmačtyřicetihodinový limit pro odeslání transakce, když nastanou problémy s připojením k internetu. Mezitím lze účty třeba "naoko" stornovat. Ovšem finanční správa varuje, že podezřele časté výpadky budou důvodem ke kontrole. Hrozí pokuta v řádu tisíců korun, ale pokud se nepolepšíte, tak až půlmilionová sankce a zákaz činnosti.
Jak na pokladně pro EET vydělat?
Pokladna jako terminál Elektronizace pokladen nemusí být jen administrativa navíc. Umožní také využít výhod vyplývajících z digitalizace ekonomiky. Z pokladny se může stát terminál na prodej vstupenek na koncert nebo sportovní utkání, přijímání tiketů a sázenek, prodej elektronických knih, tiskovin nebo třeba cestovního pojištění. Cokoli, co lze poslat a prodat elektronicky, může být zprostředkováno pokladnou. Díky zajímavým provizím se jedná o zajímavou cestu, jak na nepříjemné povinnosti evidovat tržby vydělat.
Zdroj: eet1