SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Inovace v Česku: Kdo a jak zaplatí budoucnost tuzemské ekonomiky?

Představuje nízká diverzifikace finančního sektoru překážku investicím do začínajících podniků, nebo jen reflektuje podmínky v české ekonomice? Do jaké míry může rozvoj inovativního podnikání a investice podniků do nových technologií ovlivňovat nedostupnost finančních zdrojů? Nakolik může začínajícím společnostem pomoci veřejná podpora z evropských a národních zdrojů a jakou roli může sehrát připravovaný Národní inovační fond? Na tyto a další otázky odpovídali experti v debatě uspořádané portálem EurActiv.cz ve spolupráci s EU Office České spořitelny.
Kdy: 20. prosince 2016 od 17.00 do 19.00
Kde: Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Kdo: Petr Zahradník (Česká spořitelna), Silke Horáková (Czech Private Equity and Venture Capital Association), Pavel Laube (Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR), Pavel Komárek (Technologická agentura ČR), Zdeněk Čech (Zastoupení Evropské komise v ČR), Maria Staszkiewiczová (Aspen Institute Prague)
Akce byla pořádána pod záštitou Hospodářské komory ČR. Partnerem diskuze bylo Zastoupení Evropské komise v ČR.
Záměrem setkání bylo podpořit debatu o zlepšování podmínek pro inovace v Česku. Účastníci se zaměřili na otázku financování inovativních řešení a jejich tržního uplatnění. Inspirací byla studie, kterou na nedávné konferenci "Česko: Jak jsme na tom?" představil Aspen Institute. Ta upozorňuje na to, že v oblasti podnikavosti, inovací a technologií zaostáváme za nejúspěšnějšími evropskými a světovými ekonomikami. Jedná se přitom o oblasti, které jsou z pohledu dlouhodobé konkurenceschopnosti ČR zásadní.
Autoři studie naznačují, že vedle takových faktorů, jako jsou nízká flexibilita pracovního trhu nebo špatná dostupnost on-line vládních služeb, patří mezi slabiny také překážky v oblasti podnikání. V ČR se s nevyhovujícími podmínkami potýkají zejména malí podnikatelé a startupy. Kromě nízké společenské prestiže podnikání, byrokratické zátěže nebo nedostatku kvalifikovaných pracovníků představuje problém právě nízká dostupnost externího financování pro začínající podnikatele. Ta podle studie může vyplývat mimo jiné z nízké diverzifikace finančního sektoru. Financování společností je postaveno především na úvěrovém financování a mimobankovní zdroje, jako jsou akciový trh, private equity nebo rizikový kapitál, prakticky neexistují.
Investiční web z diskuze nabídl živý přenos na svém Twitteru.