Energeticky úsporná opatření jsou cestou k finánční úspoře

Investice do energeticky úsporných opatření mají dlouhodobý charakter. Vždy je lze ale nastavit i financovat tak, aby se investice do nich vložené vrátila co nejdříve. Prvním krokem je komplexní zhodnocení energetického potenciálu firmy, druhým pak nalezení vhodného modelu financování. Ideálně i pomocí dotace.
V České republice neexistuje podnik, ve kterém by se nedaly najít energetické úspory. Odhady hovoří o tom, že více než polovina všech energetických posudků, jejichž provedení ukládá zákon, byla vyhotovena jen z formálních důvodů. Přitom na opatřeních, jako je třeba zateplení, modernizace rozvodů elektřiny, plynu, využití odpadního tepla nebo zvýšení energetické účinnosti výrobních a technologických procesů, lze ušetřit až desítky procent nákladů na energie.
"Česká spořitelna nabízí služby energetických specialistů, investiční úvěr s úrokovým zvýhodněním ve výši minimálně 0,2 procentního bodu ročně, včetně poradenství s čerpáním dotací z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který si klade za cíl snížit energetickou náročnost českého průmyslu," říká Petra Pařízková, manažerka inovací a speciálních programů financování České spořitelny.
Jaké energetické úspory plánují firmy v ČR? | zdroj: KPMG
Firmám se v současnosti nabízí zajímavé možnosti, jak financovat energeticky úsporná opatření. Až do března 2018 mohou podat žádost o dotaci z programu Ministerstva průmyslu a obchodu Úspory energií, který ve své aktuální výzvě nabízí k přerozdělení 11 miliard korun z evropských fondů.
Rohozec a nejen on
Jedním z podniků, které v minulosti ve spolupráci s Českou spořitelnou realizovaly energeticky úsporná opatření, je turnovský pivovar Rohozec. V jeho případě byly a jsou náklady na energie spolu s personálními náklady a náklady na suroviny rozhodujícím vstupem pro výrobu.
"Po výměně kotle, rekonstrukci kotelny i tepelných rozvodů ročně ušetříme až 700 tun uhlí. V nepalivových nákladech díky novým technologiím ročně uspoříme zhruba půl milionu korun," říká předseda představenstva pivovaru František Jungmann.
Zatímco dříve pivovar spotřeboval podle topné sezóny až 1 700 tun uhlí, nyní je to jen kolem tisíce tun. To je úspora přes 35 % v hmotnostních jednotkách. Podle Františka Jungmanna tak přinos úsporných opatření předčil očekávání.
Zkušenosti s komplexně vypracovaným energetickým posudkem a úspornými investicemi má i liberecká společnost MOCCA.
"Obměna balicí technologie se nám vrací dvěma způsoby. Každý rok ušetříme půlku nákladů na energie a díky moderní technologii jsme zdvojnásobili produktivitu," tvrdí Petr Minařík, výrobní ředitel podniku, který vyměnil desítky let zastaralou technologii za moderní a nízkoenergetickou.
Odborníci z Envirosu
Služby energetických auditorů zajišťují pro Českou spořitelnu energetičtí specialisté. Jedním z nich je společnost ENVIROS, která na trhu energetických úspor působí přes 20 let.
"Naše zkušenosti lze shrnout do jedné věty: Čím vyšší je energetická náročnost podniku, tím větší příležitost k úsporám se mu nabízí. Významných úspor však lze dosáhnout i u menších firem. Podmínkou je celkové a profesionální zhodnocení energetického potenciálu konkrétního podniku. V praxi to znamená nesoustředit se jen na dílčí opatření," říká obchodní ředitel Envirosu Jan Pavlík s tím, že hledání energetických úspor je jen částí komplexního přístupu k provedení energeticky úsporných opatření.
"Dále se musejí tato opatření zrealizovat a zafinancovat tak, aby jejich finanční návratnost byla za dodržení daných podmínek co nejrychlejší, což mimo jiné vyžaduje schopnost energeticky úsporná opatření nastavit tak, aby na ně firma mohla čerpat dotaci," upřesňuje.
V tomto ohledu by managementy firem měly mít na paměti, že v oblasti energetických úspor neexistují stejné projekty, protože každý podnik je jiný. To v praxi znamená, že se projekty energetických úspor vzájemně liší jak provedením, tak způsobem financování.
Více informací o realizaci a financování energeticky úsporných opatření najdete na www.investicniweb.cz/energie