Pět věcí, které na sebe mladí prozradili v jednom z největších průzkumů na světě

Téměř 32 tisíc lidí ve věku 18 až 35 let ze 186 zemí se ve výzkumu iniciativy Global Shapers Community fungující pod záštitou Světového ekonomického fóra vyjadřovalo k pěti klíčovým tématům současnosti. Co na sebe mladí prozradili?
1. Obavy ze změn světového klimatu
Jestli se mladí něčeho opravdu bojí, pak jsou to klimatické změny. Za nejzávažnější problém současnosti považuje tento fenomén téměř 49 % mladých. Více než 90 % mladých lidí souhlasí s tím, že za změny klimatu nese odpovědnost člověk.
2. Touha po objektivních informacích
Čtyři z deseti mladých lidí si myslí, že by politici měli vytvářet prostředí podporující startupy. Dále je pro ně důležitý přístup k internetu, sociálním sítím a nezávislým médiím. Co se týče samotných politiků, oceňují mladí lidé zásadovost, čestnost, pokoru a proaktivitu.
3. (Ne)důvěra v technologie
Mladí lidé jsou velkými příznivci technologií. Více než tři čtvrtiny z nich vyjadřují názor, že technologie pomáhají vytvářet pracovní místa. Názor, že kvůli technologiím pracovní pozice zanikají, zastává jen zhruba 21 % oslovených. Na druhou stranu však více než polovina mladých lidí přiznává, že by nedůvěřovala rozhodnutím, která by za ně činila umělá inteligence.
4. Stejné možnosti pro všechny
Důležitá je pro většinu mladých také tolerance. Jen 13 % oslovených uvedlo, že to, co definuje jejich identitu, je státní příslušnost. Naopak více než čtyři z deseti dotázaných za hlavní příznak své identitiy považují fakt, že jsou lidmi. Více než polovina oslovených mladých si také myslí, že je potřeba pracovat na tom, aby měli všichni lidé stejné příležitosti bez ohledu na pohlaví, původ nebo náboženské vyznání.
5. Vzdělání bez odpovídající praxe
Co se týče pracovního trhu, bezmála 40 % lidí, jimž se dostalo kvalitního vzdělání, si myslí, že je škola nedostatečně připravila na praxi. Tři z deseti lidí vyjadřují názor, že na trhu práce je příliš velká konkurence, a asi 23 % oslovených si myslí, že na trhu práce není dostatek příležitostí. Mladí lidé také požadují, aby mohli v práci spolurozhodovat o klíčových věcech a aby na jejich chyby bylo pohlíženo jako na zdroj ponaučení, ne jako na projev slabosti a nekompetentnosti.
Zdroj: World Economic Forum