US MARKETOtevírá za: 10 h 37 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Kdo má v rukou dopady robotizace?

Existují různé nepřímé indikace, že česká firemní sféra řeší nedostatek pracovníků nejen zvyšováním mezd, ale také přesunem k větší automatizaci a robotizaci. To neustále vyvolává polekané otázky, zda roboti nevezmou lidem práci. Svůj postřeh k tématu nabízí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Robotizace sama o sobě může počet pracovních míst v čistém vyjádření snížit, pokud počet zaniklých míst bude menší než počet nových míst, která díky ní vzniknou. Poměr zaniklých a nově vytvořených míst bude přitom hodně záležet na konkrétním oboru.

Bez ohledu na okamžitý čistý dopad samotné robotizace lze v delším období spoléhat na fungování základních pravidel nabídky a poptávky. Pokud majitelé firem ušetří na lidské práci, měli by být tlačeni konkurencí ve svém oboru ke snížení cen své produkce. Jejich klienti tak budou mít více peněz na utrácení v jiných oborech, kde by tedy měla zaměstnanost narůst.

Pomozme si daty. Přestože automatizace je heslem posledních desetiletí v celém vyspělém světě, míra zaměstnanosti podle dat dostupných od poloviny 20. století v tomto světě spíše narůstá. Tento proces bude tím hladší, čím lépe budou splněny dvě základní podmínky – konkurenční prostředí v ekonomice a mobilita pracovní síly ve smyslu oborovém (v případě potřeby i geografickém).

Z toho vyplývají jasné domácí úkoly pro stát – hlídat dodržování pravidel hospodářské soutěže, posilovat pružnost vzdělávacího a rekvalifikační systému a zlepšovat dopravní i komunikační infrastrukturu. Pokud trend robotizace dlouhodobě vezme lidem práci, nebude to chyba jeho, ale naše.

Analytici ČSByznys a podnikáníMichal SkořepaNezaměstnanostPracovní trhTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika