US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

České firmy se chystají na obě varianty brexitu, preferují dohodu

České firmy, které vyvážejí své zboží do Británie, jsou většinou připraveny na obě varianty jejího odchodu z Evropské unie. Neměl by ohrozit jejich existenci. Brexit bez dohody by některým z nich ale mohl způsobit komplikace, zjistila ČTK. Asociace exportérů pro podniky uvedla, že úterní odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je pro exportéry i celou EU špatnou zprávou.

Redakce IW
Redakce IW
16. 1. 2019 | 12:06
Česká republika

Zástupci českobudějovického výrobce umělých střívek pro masný průmysl Viscofan CZ doufají, že představitelé Británie najdou společnou řeč. "Z hlediska byznysu každé prostředí, které přináší nejasná pravidla, principy a systémy, je nebezpečné z hlediska fungování a přináší komplikace," uvedl na dotaz ČTK jednatel firmy Miloslav Kamiš.

Ani jednu z možností brexitu ale nevnímá jako přímé ohrožení firmy. "Pro nás to bude znamenat spíše administrativní zatížení a přizpůsobování se novým podmínkám," dodal Kamiš.

Na obě varianty je připravena také společnosti Vítkovice Cylinders. Prodávat může jak z obchodního zastoupení přímo v Británii, tak z domovské Ostravy. "Myslím, že v tom nebude žádný problém, protože poptávka v Británii po ocelových vysokotlakých lahvích je opravdu vysoká. Vlastní výrobu tam nemají a potřebují nejvíce lahví pro potravinářství a technické plyny," řekl ČTK obchodní ředitel Ivo Brabec.

Jihomoravské firmy se brexitu příliš neobávají. Například výrobce zdravotnických potřeb a pomůcek Hartmann-Rico vidí dokonce pozitivní dopad v tom, že by se část pracovní síly vrátila z Británie domů. Výrobce kuličkových ložisek ZKL předpokládá spíše problémy pro odběratele ve Velké Británii, kteří by se museli vyrovnat s novými podmínkami. "Konkurenci na ostrovech nemáme," řekl ČTK výkonný ředitel ZKL Jiří Prášil mladší. Podle Regionální hospodářské komory Brno nejde ani tak o negativní dopad na jednotlivé firmy, jako spíše na celou ekonomiku.

Ani oděvní družstvu Vývoj Třešť, které do Británie dodává asi 30 procent produkce, zatím případný dopad brexitu nezaznamenalo. "Stejně s tím nic nenaděláme, nezbývá nám než čekat, jak to dopadne," uvedl na dotaz ČTK místopředseda představenstva Vítězslav Šalanda. Už dříve zástupci firmy vyjádřili obavy z vývoje kurzu libry proti koruně.

Podle Asociace exportérů by ale takzvaný divoký brexit přinesl exportérům obrovské potíže. "Začnou fronty na hranicích a na všechny strany se začnou vymáhat cla," řekl ČTK místopředseda asociace Otto Daněk. Věří, že bude alespoň oddálen termín odchodu Británie z EU z konce března na léto.

Nadále podle něj trvá tendence, že čeští exportéři kvůli obavě z vývoje po brexitu do Británie méně vyvážejí a velmi zvažují své rozvojové aktivity na britských ostrovech. Připomněl, že Británie se v objemu českého exportu do jednotlivých zemí propadla z dřívějšího čtvrtého místa na páté. Za prvních devět měsíců loňského roku klesl český export do Británie o 4,6 procenta na 154 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská republikaMezinárodní obchodSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně