Odborníci: Firmy musí ukázat cestu k cirkulární ekonomice

Bez cirkulární ekonomiky, neboli oběhového hospodářství, není možné do budoucna zajistit zdroje pro stavění měst a uspokojit poptávku po ekologických produktech. Zodpovědnost za zavedení tohoto sytému do výroby mají především firmy, přechod ale musí nastat i ve společnosti, která se musí více propojit s ekologickými inovacemi. Shodli se na tom hosté pondělní mezinárodní konference při veletrhu Týden inovací v pražském Fóru Karlín. Cirkulární ekonomika spočívá v recyklování a využití materiálu i po ukončení funkčnosti produktu, aby tak zůstal v oběhu co nejdéle a nezpůsoboval zbytečný odpad.
"Přechod k tomuto typu ekonomiky musí být velmi rychlý. Spotřebitelé budou stále více požadovat ekologické produkty," uvedla švédská firemní poradkyně pro udržitelný rozvoj Carina Sundqvistová. Zahrnout do spolupráce je podle ní nutné i ty, kteří tento systém odmítají. "Firmy jim musí ukázat cestu k oběhovému hospodářství," řekla.
Podle ředitele nizozemské společnosti Holland Circular Hotspot Freeka van Eijka je spolupráce důležitější než technologie. "Cirkulární ekonomika je z 20 procent o technice a z 80 procent o kooperativním přístupu ve společnosti," sdělil. Ředitelce Insitutu cirkulátní ekonomiky Soně Jonášové ale v Česku chybí dostatečné propojení s ekologickými inovacemi.
Oběh produktů je potřeba například ve výstavbě budov ve městech. "Stačí, když se úřady zamyslí a začnou stavět veřejné budovy z použitých nebo alternativních materiálů. Celé je to o praktickém přemýšlení. Do roku 2050 chceme stavět každý měsíc města velikosti New Yorku, a to bez znovu použitelných zdrojů nepůjde," sdělil poradce v Odboru životního prostředí a dopravy při radnici v Oslu Morten Nordskag.
Odborníci se shodli na tom, že zavedení cirkulární ekonomiky není pro firmy složité a dokážou si v tom poradit. "Je to spíš o příležitostech, než o změnách. Stačí začít u malých projektů, jak uzavřít životní cyklus produktů a postupně měnit obchodní plán," řekla Jonášová. Firmy by si měly zjistit, jaké zdroje, kolik vody a energie potřebují, podle toho je možné upravit obchodní plán. "Potřebujeme znalosti a může nám v tom pomoct i umělá inteligence. Ale hlavní je, aby generální ředitelé věděli, že to potřebují. Pak založili malé týmy, které se tomu budou věnovat a postupně se rozrostou," doplnila Sundqvistová.
"I sdílená ekonomika se nakonec rozrostla a dnes máme třeba Airbnb, půjde to i s cirkulární. Nemůžeme ale čekat na vlády a legislativy, musíme začít hned a sami," dodal van Eijk.
Koncept cirkulární ekonomiky je součástí udržitelného rozvoje. Zejména syntetické látky je v rámci tohoto konceptu potřeba vyrábět a do produktů vkládat tak, aby je bylo možné znovu použít i po ukončení jejich životnosti. Institut cirkulární ekonomiky se tomuto konceptu věnuje v Česku a snaží se přicházet na způsoby, které je možné zavádět ve firmách, společnosti a legislativách.
Zdroj: ČTK
Aktuality

