Koronavirus může napáchat v Česku miliardové škody. Na opatření doplatí téměř všechny sektory

Výskyt koronaviru a následná opatření, která mají za cíl omezit nákazu, budou mít podle odborníků negativní ekonomické dopady jak na zaměstnance, tak zaměstnavatele. Škody v rámci České republiky mohou vyšplhat do miliard. Mezi nejvíce ohrožené patří například výrobní firmy a restaurační zařízení. Už nyní je zřejmé, že dopady pandemie se promítnou téměř do všech sektorů hospodářství.
Je sice příliš brzy na posouzení konečných důsledků COVID-19 pro podniky, ale dosavadní vývoj napovídá, že škody v rámci České republiky mohou šplhat až do miliard. Přestože dopady opatření souvisejících s koronavirem nemusejí být v současné době pro firmy přímo katastrofální, postupem času se mohou podniky potýkat s narušením byznysu.
Výhodu budou mít v následujícím období firmy, které dokážou pružně zareagovat, omezit méně důležité výdaje, případně zapojit alternativní dodavatele a najít příležitosti v jiných segmentech trhu. Firmám může také pomoci, pokud si již v minulosti připravily možné scénáře krizových situací.
Zásah pro cestovky, kulturu či restaurace
Z důvodu omezení volného pohybu osob dochází v těchto dnech k propadu tržeb zejména u firem, které podnikají v oblasti cestovního ruchu, u organizátorů kulturních akcí, restaurací a maloobchodu. Kvůli omezenému pohybu osob může u některých oborů dojít také k zmrazení ekonomických aktivit. Nemožnost sjednávat si obchodní schůzky a uzavírat nové zakázky se může projevit zejména v následujících měsících.
Záleží na době, po kterou budou opatření trvat. Ekonomicky stabilizované firmy mají velkou šanci absorbovat tuto negativní situaci, pokud nebude trvat více než 2-3 týdny. Pokud by omezení trvala výrazně déle, začnou firmy realizovat úsporná opatření, přičemž první na řadě budou zaměstnanci.
Zároveň bude důležité, zda se firmám podaří chybějící tržby odsunout na pozdější období, až bude situace stabilizovaná. Záleží přitom na oboru, ve kterém firma pracuje. Pokud jde o nenávratně ztracené tržby například v restauracích, nepodaří se propad v tržbách dohnat. V jiných oborech se může podařit zakázky odsunout na pozdější období, a propad tak nebude tak velký.
Čtrnáctidenní prázdniny?
Vzhledem k tomu, že opatření proti koronaviru platí pro všechny firmy napříč obory, může se stát, že se útlum podaří časově sladit mezi jednotlivými firmami. V podstatě by to znamenalo, že se odehraje pouze čtrnáctidenní celostátní odstávka. To ovšem záleží na dalším vývoji nákazy koronavirem a také na vládě, zda opatření prodlouží, či dokonce ještě zpřísní.
Ekonomické dopady pocítí i samotní zaměstnanci. Pro ně je velkým rizikem finanční nestabilita zaměstnavatelů, kteří budou opatřeními dotčeni. Pokud se zaměstnavatelům dlouhodobě a významně sníží tržby, nebudou moci dlouhodobě hradit mzdové náklady nevyužitým zaměstnancům a budou uvažovat o jejich propuštění, popřípadě snižování úvazků. Záleží zejména na době, po kterou budou platit restrikce, na velikosti zaměstnavatele a na jeho ekonomické síle.
Zdroj: BDO Česká republika