US MARKETOtevírá za: 7 h 26 m
DOW JONES-0,27 %
NASDAQ-0,38 %
S&P 500-0,39 %
META-0,52 %
TSLA+0,51 %
AAPL-0,92 %

Společnosti chtějí snížené nájmy za dobu uzavření prodejen

Zhruba stovka českých a zahraničních firem prodávajících oblečení, knihy, hračky, elektroniku i další zboží vytvořila sdružení, které chce u obchodních center pro své členy vyjednat snížení nebo odpuštění nájemného. Požaduje také podporu od vlády. ČTK o tom informovala společnost Alpine Pro, která patří k zakládajícím členům nově vzniklé Unie retailu. Firmy chtějí společně poukázat na to, do jakých potíží se dostaly kvůli uzavření prodejen v souvislosti s nákazou novým koronavirem.

Redakce IW
Redakce IW
11. 4. 2020 | 11:39
Česká republika

Kabinet uzavřel 14. března všechny obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a několika dalších. Postupně výjimky o některé další obchody rozšířil.

"Přestože jsou kamenné prodejny firem již několik týdnů uzavřeny, jejich nájemní smlouvy stále běží a obchodní centra očekávají platby nájemného v plné výši," uvedla v tiskové zprávě společnost Alpine Pro. Z interní ankety mezi členy sdružení podle ní vyplynulo, že až 70 % firem očekává, že se v nejbližší době dostane do insolvence z důvodů vládních opatření.

Současné vládní nařízení o odkladu tří splátek nájemného až na dobu dvou let není podle nově vzniklého sdružení pro většinu firem dostačujícím řešením. Nájmy představují pro firmy 15-25 % z celkových tržeb. Z on-line prodejů nejsou společnosti schopny ztracené příjmy z uzavření kamenných obchodů nahradit. "Několikatýdenní výpadek tržeb za měsíce březen a duben tak maloobchodním prodejcům značně komplikuje jejich další působení na trhu," uvedla Alpine Pro.

Unie retailu poukázala na to, že v některých státech tamní vlády rozhodly o odpuštění nájemného za dobu uzavření prodejen. Požaduje proto od obchodních center přechod na obratové nájemné, případně slevu z nájmu po znovuotevření provozoven z důvodů očekávané snížené poptávky, a to na období let 2020 a 2021. Chce také zrušit veškeré úroky z prodlení a sankcí z neplacení závazků vyplývajících ze smluv.

Od státu členové sdružení očekávají, že se bude podílet na škodách způsobených uzavřením prodejen, a to dotacemi, úlevou na daních a dlouhodobými půjčkami s nízkou úrokovou sazbou.

Mezi zakládající členy unie patří kromě Alpine Pro také společnosti Fruitisimo, Pierre Cardin, Butlers, Esprit, Vermont, Electro World, Neuoluxor, Inexad či A3 sport.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská ekonomikaČeská republikaKoronavirusPodpora ekonomiky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika