Asijské zítřky? Západ není bezzubý, hlavně musí znovu začít vystupovat ze své komfortní zóny
Asie hospodářsky i politicky sílí a postupně se stává těžištěm globální ekonomiky. Západ, dlouhou dobu přesvědčený o neotřesitelnosti své pozice, zjišťuje, že chce-li si ve světě zítřka udržet vliv, musí vystoupit ze své komfortní zóny a zareagovat na měnící se pravidla hry. Souvislosti nabídl v pátek 5. listopadu 2021 čtvrtý ročník ALTER EKOnomického fóra konaného na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí.
Stratég a autor knihy The Future Is Asian Parag Khanna vysvětlil, že růst významu Asie v čele s Čínou umožnilo mimo jiné odhodlání tohoto regionu masivně investovat do infrastruktury. "Právě rozdíl v přístupu Západu a Asie k infrastruktuře je jedním z důvodů, proč se rozvíjející se trhy přiklánějí k Asii, obchodním smlouvám s ní a podobně. Věří, že jim to zajistí zlepšení situace v oblastech, kde cítí nejpalčivější problémy," uvedl.
Ekonomický konzultant a jeden ze zakladatelů globální politické ekonomie Roger Tooze pro změnu v kontextu pandemie nemoci covid-19 připomněl probíhající ekonomickou i politickou regionalizaci. Tento trend ovšem podle něj automaticky neznamená, že svět čelí deglobalizaci. "Svět těžko může být méně komplexní, protože z podstaty je komplexní. To, co musí všichni udělat, je naučit se adaptabilitě, jelikož to, co se stalo dnes, se v budoucnosti s jistotou stane znovu," řekl.
Raffaella Tenconi, zakladatelka ADA Economics, a proděkan Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze Pavel Hnát se pak zaměřili na roli Evropy v "asijském světě zítřka". Oba zdůraznili, že politický i ekonomický význam starého kontinentu je podmíněný tím, že si Evropa uvědomí, v čem spočívá její největší síla a "konkurenční výhoda".
"Je potřeba vnímat rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým horizontem. V tom krátkodobém musí i Evropa sledovat své soupeře, v tom dlouhodobém však musí uplatňovat vlastní strategie," řekl Pavel Hnát. Raffaella Tenconi upozornila mimo jiné na potřebu investic do lidského kapitálu nebo na značné rezervy ve využívání schopností vzdělaných žen, které má trh práce tendenci často "penalizovat" v souvislosti s mateřstvím.
Čínu a dění v Asii nelze přehlížet. Jejich ambice rostou exponenciálně s jejich ekonomickou silou a Západ musí přistoupit na to, že pořádky se mění. Způsobem, jak se k rostoucímu významu a vlivu regionu postavit, není Asii ignorovat, ale stát se její sebevědomou protiváhou. Jak uvedl Pavel Hnát, zejména "Evropa musí najít odhodlání k tomu, čemu v poslední době odvykla, a sice vystupování ze své komfortní zóny".