Nálada nejvyšších manažerů se ve světě zlepšuje

V celosvětovém měřítku se nálada nejvyšších manažerů zlepšuje. Téměř tři čtvrtiny z nich očekávají, že letos jejich společnost dosáhne stejného (38 %) nebo lepšího výsledku (36 %) než loni. Pouze 24 % předpokládá horší výsledek. Vyplývá to z průzkumu společnosti Stanton Chase mezi 450 nejvyššími manažery firem působících po celém světě.
Podobně optimističtí jsou špičkoví manažeři i ve výhledu na rok 2014. Od roku 2008 zmítala průmyslovým sektorem hospodářská krize, která se projevovala finanční nejistotou, stěhováním výroby do zemí s nižšími náklady na pracovní sílu a velkou konkurencí na slabém trhu. Pokud společnosti dosahovaly nějakého růstu, bylo to především zásluhou fúzí a akvizic.
Situace se nyní změnila. Podle průzkumu chtějí vedoucí manažeři firem investovat nový kapitál nejčastěji do nových trhů, vývoje nových produktů a do nové technologie. Akvizice zmiňovali až na posledním místě. Za vrcholnou prioritu pro technologické investice, jež podporují přirozený růst společnosti, označili vztahy se zákazníky, průzkum trhu a rozvoj dodavatelského řetězce.
Výrazně novým trendem je takzvaný reshoring, tedy návrat firemní výroby z ciziny do domovské země společnosti. To plánuje více než třetina manažerů. Reshoring považují za výhodný zejména u technologicky náročné výroby sofistikovaných produktů s vysokou přidanou hodnotou.
Vedoucí manažeři považují podle průzkumu za výraznou překážku úspěšného rozvoje svých firem zejména nedostatek kvalitních vedoucích pracovníků. Problémem průmyslových firem je i nedostatek obchodně orientovaných manažerů, kteří by současně měli dostatečné technické vzdělání.
Zdroj: ČTK