Centrální banky otáčejí kormidlem, investoři ale musejí být opatrní
|

Centrální banky otáčejí kormidlem, investoři ale musejí být opatrní

V roce 2018 jsme byli svědky poměrně výjimečného vývoje, kdy po 9 měsíců v rámci námi sledované skupiny centrálních bank docházelo pouze ke zvyšování úrokových sazeb, říká Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS. Upozorňuje ale, že se kormidlo měnové politiky již začalo otáčet.

Centrální banky Světová ekonomika Fed ECB Úrokové sazby

Pokud zpřísňování měnové politiky (především ve vyspělých zemích velice střídmé, Fed ale svým zvyšováním sazeb vzhledem k významu pro globální ekonomiku pomyslné váhy bezpečně narovnal). Otočku ve směřování měnové politiky ukazuje graf počtu zvýšení a snížení úroků 37 sledovanými centrálními bankami a také na základě HDP jednotlivých zemí vážená globální úroková sazba.

Loňská "neposkvrněná" série zvýšení byla nejvýraznější od pokrizového zpřísňování politiky. Tažena byla nejen vyššími úroky v USA, ale také omezováním kvantitativního uvolňování v eurozóně a Japonsku. Společně s politickými riziky v čele s obchodními válkami nebo přípravami (na stále nedokončený) brexit to mělo za následek výrazné přibrzdění hospodářského růstu.

Podle Calluma jde o zřetelnou ilustraci mimořádné citlivosti globální ekonomiky na úroveň sazeb a také její zranitelnosti. A centrální banky jsou si toho vědomy a prakticky jako jeden muž na přelomu roku upravily své výhledy a přístupy k měnové politice. Vyvolává to hned několik otázek:

  • Byli jsme svědky (další) chyby v měnové politice?
  • Jak velké uvolnění měnové politiky v současnosti očekávat?

"Centrální banky, které mají jasný inflační cíl, by podle mě měly snižovat sazby preventivně," míní Callum Thomas. "Proč? Pokud bychom měli věřit příběhu o strukturálně podmíněných deflačních tlacích (vyvolaných technologiemi, globalizací, automatizací a dalšími faktory), riziko přestřelení vývoje cen do záporu je výrazně vyšší než riziko přestřelení inflace do přílišných výšin. I proto bych očekával další uvolňování měnové politiky. Z hlediska investiční strategie to ale může být ošidné, protože řada měnových autorit váhá s ráznými změnami své politiky."

Zdroj: Topdown Charts