Český trh s bydlením: Letos zemětřesení nečekejte
|

Český trh s bydlením: Letos zemětřesení nečekejte

Dopad koronavirové krize na trh s bydlením v České republice by měl být pouze krátkodobý a omezený. Letošní zájem o hypotéky i úvěry od stavebních spořitelen bude zhruba na úrovni loňského roku, v příštím roce by celkový objem trhu měl narůst.

Realitní trh Bydlení Nemovitosti Hypotéky Stavební spoření Česká republika Česká ekonomika

Česká ekonomika míří do recese, dopad na bydlení ale nebude zásadní a dlouhodobý. Hypotéční trh by měl letos atakovat hranici 200 miliard korun poskytnutých úvěrů. Stavební spořitelny poskytnou úvěry v objemu 47 miliard, příští rok očekávají další růst. Ceny nemovitostí plošně neklesnou, může dojít k poklesu u luxusních nemovitostí a dlouhodobě neprodejných bytů a domů.

Další dobrý rok pro hypotéky i stavební spořitelny

V prvních čtyřech měsících roku vzrostl hypotéční trh ve srovnání s loňským rokem zhruba o 40 %. Ochlazení poptávky se projevuje se zpožděním, v nejbližších měsících tak lze očekávat nižší zájem o hypotéky. Na podzim by ale mělo dojít k oživení a za celý rok by trh mohl atakovat hranici 200 miliard korun, měl by tedy být zhruba o 10 % výše než loni.

Na začátku roku se dařilo i stavebním spořitelnám, které zvýšily prodej úvěrů o třetinu na více než 25 miliard korun. Současná situace zájem o úvěry stavebních spořitelen dočasně zbrzdí, nicméně i tak se trh letos bude pohybovat zhruba na úrovni roku 2019. Příští rok pak lze očekávat další růst zájmu.

Poštovní známky jako alternativa: 12 argumentů pro investici, která se vejde do peněženky
Světové finanční trhy zasáhla letos krize. Nic nového pod sluncem, tento stav se opakuje celkem často. Mnoho investorů naříká, jak výrazně spadly ceny akcií, podílových listů, ale i různých derivátů. Je vůbec něco imunní vůči krizím? Co třeba sběratelské předměty?

Aktuální situace by mohla nahrávat většímu zájmu klientů o bezpečné formy spoření, jako je stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření. Stavební spoření přitom vždy nejvíce ukazovalo svou stabilitu a jistotu v dobách propadů na finančních či akciových trzích. Stavební spořitelny by letos měly uzavřít mezi 450 a 500 tisíci spořicími smlouvami.

Výborné finanční podmínky a zkušenost z předchozích cyklů slibují solidní šanci na úspěšné překonání nepříznivého období. K návratu do "předkoronového normálu" ale bude hospodářství potřebovat několik let. Rozhodující bude nejen rychlost, s jakou se vypořádáme s koronavirem, ale i složitě vyčíslitelný strach z budoucnosti.

Nemovitosti plošně nezlevní

Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech rostly téměř nejrychleji v Evropě a v pozvolnějším růstu pokračovaly i v prvním čtvrtletí letošního roku. Přesto by nyní nemělo dojít k plošnému poklesu cen. Pokud by ceny nemovitostí poklesly, bude se to týkat především luxusních nemovitostí, kde se mohou ceny snížit o 5–15 %. Na trhu se také objevila řada po delší dobu neprodejných domů a bytů s cenou neodpovídající realitě, u kterých také může dojít k částečnému snížení cen. Plošný sesun cen ale není pravděpodobný.

A jak se mohou vyvíjet úroky u hypoték? V posledních týdnech začaly sazby klesat. Na jedné straně se výrazně snížily mezibankovní sazby, na straně druhé je důležité k případným poklesům přistupovat opatrně kvůli zvýšenému riziku nesplácení úvěrů. S výraznějším dalším pohybem sazeb banky ale nepočítají, spíše předpokládají stabilizaci kolem současných úrovní.

Zdroj: ČSOB