Chytají marihuanové ETF druhou mízu?
|

Chytají marihuanové ETF druhou mízu?

Poslední rok a čtvrt byl pro marihuanové ETF katastrofální. Na začátku října se ovšem trend obrátil. Co za tím stojí a jaké jsou vyhlídky "rostoucího zeleného" byznysu pro další měsíce a roky?

Marihuana Alkohol a drogy ETF Americké akcie

Burzovně obchodované fondy (ETF) zaměřené na marihuanový byznys od poloviny roku 2019 odepisují zhruba 40-60 %. Vývoj v horizontu od začátku října je však docela jiný, marihuanové ETF jsou naopak asi 20-30 % v plusu.

Na konci září bylo odloženo hlasování americké Sněmovny reprezentantů ohledně vyjmutí marihuany ze zákona o regulovaných látkách (Controlled Substances Act) na federální úrovni na dobu po prezidentských volbách.

Výhra demokratů by přitom podle odborníků mohla vést k schválení takzvaného zákona MORE (Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement Act) ve Sněmovně reprezentantů. Pozitivně lidé z odvětví hodnotí rovněž příslib dekriminalizace užívání marihuany ze strany budoucí viceprezidentky USA Kamaly Harrisové.

"Dekriminalizujeme užívání marihuany a vymažeme trestní záznamy těm, kdo kvůli tomu byli ve vězení," řekla během jedné z debat před volbami Harrisová. Otázkou zatím zůstává postoj Senátu.

Aktuální predikce hovoří o tom, že ve Spojených státech tržby z prodeje marihuany do roku 2024 i bez její legalizace stoupnou proti současnosti na dvojnásobek na úrovni 30-37 miliard dolarů.

Pokud by navíc došlo k legalizaci, byla by to pro investory více než jen zajímavá příležitost. Předpokládá se totiž, že by do byznysu vstoupily i tabákové giganty jako Philip Morris International nebo nápojářské skupiny jako Coca-Cola či Constellation Brands.

Akcie: Co nakupovat za Bidena, co za Trumpa, a co v každé situaci?
Byla jich před americkými prezidentskými volbami plná média a nelze vlastně očekávat, že by tomu bylo někdy v budoucnu jinak. Akciové tipy. Podívejme se na ně (ještě jednou), než bude o výsledku samotných voleb jasněji (pak budou zase nové důvody, proč nakupovat nebo prodávat, nebojte se).
Zdroj: ETF.com