Co musíte ráno vědět (10. srpna)

Letadlo, motor - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com/stevehanley

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v New Yorku, Londýně či Praze? Na kolik si v uplynulém čtvrtletí přišly ČEZ a Avast? Jaká pozoruhodná fúze se rýsuje v americkém videoherním průmyslu? A jak dlouho udrží navzdory sankcím Aeroflot ve vzduchu své boeingy a airbusy? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý klesly, nejvíce technologický Nasdaq

Akcie ve Spojených státech oslabily. Ztrácely hlavně technologické společnosti kvůli nepříznivému výhledu výrobce čipů Micron Technology. Obchodníci nyní čekají na údaje o americké inflaci za červenec, které naznačí, jak moc bude centrální banka USA zvyšovat úroky. Index Dow klesl o 0,18 % na 32 774,41 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,42 % na 4 122,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,19 % na 12 493,93 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,25 % na 21,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vzrostl zhruba o tři bazické body na 2,779 %.

Co (ne)řekne jeden akciový tweet aneb Insideři prodávají, (ne)bojte se!

2. Technologické tituly stáhly v úterý evropské indexy do červených čísel

Většina evropských burz zakončila úterní obchodování ve ztrátě. Výjimkou byl londýnský trh, kterému se podařilo udržet zelenou nulu. Nejztrátovějším sektorem se staly technologie, které zlevnily o 3,2 %, zatímco těžařům ropy a zemního plynu se podařilo zdražit o 1,2 %. Zraky investorů se nyní upírají především ke středečnímu zveřejnění červencové inflace ve Spojených státech, jejíž výsledek by měl naznačit více o možném utahování finančních podmínek tamní centrální bankou. Celoevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,67 % na 435,98 bodu, německý DAX ztratil 1,12 % na 13 534,97 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 7 488,15 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,53 % na 6 490 bodů.

Technická analýza: Růst cen zlata i stříbra se zastavil na 50denním průměru

3. Pražská burza v úterý posílila popáté v řadě, po oznámení výsledků se dařilo skupině ČEZ

Index PX vzrostl o 0,59 % na 1 243,72 bodu, a připsal si tak pátý růstový den v řadě. Dařilo se hlavně akciím skupiny ČEZ, které reagovaly na prezentované výsledky hospodaření podpořené optimistickým výhledem. Oslabovaly naopak MONETA a Erste.

Koruna, zlotý a spol. ve stínu aktivity centrálních bank: Co čekat od měn zemí střední Evropy?

4. Očekávané události

V noci na středu na trh Čína pošle zprávu o inflaci. Dopoledne přidají tytéž statistiky Německo a Česko a odpoledne také Spojené státy, které přidají ještě zprávy o velkoobchodních zásobách a bilanci státního rozpočtu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
5. 8. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ v prvním pololetí vydělal 33,6 miliardy korun, meziročně o 32 miliard více, a výrazně zlepšil výhled

Energetická skupina ČEZ vykázala za první pololetí čistý zisk 33,6 miliardy korun, meziročně je výsledek o 32 miliard lepší. Provozní výnosy firmě vzrostly o 21 % na 130,5 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) stoupl meziročně o 27,7 miliardy korun na 59,3 miliardy korun, ovlivněn byl mimo jiné enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích. Současně skupina výrazně zlepšila výhled celoročních výsledků.

6. Avastu v prvním pololetí klesl provozní zisk EBITDA o 7,6 % na 249,7 milionu dolarů

Vývojář antivirového softwaru Avast vykázal za letošní první pololetí meziroční pokles provozního zisku EBITDA o 7,6 % na 249,7 milionu dolarů. Tržby společnosti vzrostly o 0,2 % na 472 milionů dolarů.

7. Firma AppLovin učinila nabídku na převzetí konkurenta Unity za 17,5 miliardy dolarů

Společnost zabývající se herním softwarem AppLovin Corp. učinila nabídku na koupi konkurenční firmy Unity Software za 17,54 miliardy USD. AppLovin tak chce využít rostoucí poptávku po trojrozměrných hrách. Obě společnosti vyrábějí software používaný k tvorbě videoher. Herní software se také rozšiřuje o nové technologie, jako je metaverse, tedy virtuální svět.

8. Continental byl ve čtvrtletí ztrátový, je ale optimistický ohledně zbytku roku

Německý dodavatel automobilových součástek Continental se ve druhém čtvrtletí propadl do ztráty 251 milionů eur po zisku 545 milionů eur před rokem. Firma, která se potýká například s problémy v zásobování a s negativními dopady války na Ukrajině, to v úterý oznámila v tiskové zprávě. Vyjádřila však optimismus ohledně vývoje ve druhé polovině roku a potvrdila, že v celém letošním roce počítá s růstem celosvětové výroby automobilů.

9. Američtí regulátoři schválili první dodávku letounu 787 Dreamliner od roku 2021

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v noci na úterý schválil první dodávku stroje 787 Dreamliner společnosti Boeing od roku 2021, píše Reuters s odvoláním na zdroje. Letecká společnost American Airlines následně v prohlášení uvedla, že první nový letoun 787 po více než roce dostane již ve středu.

10. IAB: Německo kvůli válce na Ukrajině přijde o 260 miliard eur z přidané hodnoty

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu a vysokým cenám energií Německo do roku 2030 přijde o 260 miliard eur z přidané hodnoty, což bude mít negativní dopad na trh práce. S odvoláním na studii institutu pro výzkum trhu práce IAB o tom v úterý informovala agentura Reuters. Ve srovnání s výhledem, který počítal v Evropě s mírem, bude hrubý domácí produkt očištěný o ceny v příštím roce v Německu o 1,7 % nižší, uvádí studie.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ruský Aeroflot musí kvůli sankcím rozebírat letadla na náhradní díly

Ruské letecké společnosti včetně státního Aeroflotu rozebírají letadla, aby si zajistily náhradní díly, které nemohou kvůli západním sankcím koupit od zahraničních dodavatelů. Agentuře Reuters to řekly čtyři zdroje z oblasti letectví.

Tento postup je v souladu s doporučením ruské vlády z června, v němž jeho autoři nabádají, aby letecké společnosti využily některé své stroje na náhradní díly a tímto způsobem zajistily, že zbytek letadel vyrobených v zahraničí bude moci létat alespoň do roku 2025. Kvůli sankcím zároveň ruští dopravci poskytují méně letů, což znamená, že odstavená letadla mohou posloužit na náhradní díly.

Aeroflot odstavil a nechává rozebírat nejméně dva své stroje, a sice dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 a téměř nový Airbus A350, sdělil agentuře Reuters informovaný zdroj. Zařízení bylo odstraněno také z několika Boeingů 737 a airbusů, poněvadž dopravce potřebuje náhradní díly pro svá jiná letadla stejného modelu.

V situaci, kdy se z jedněch letadel odebírají díly, aby jiná mohla létat, se někdy říká, že se z letadel dělají vánoční stromečky, podotýká Reuters. Většinou se tak děje kvůli finančním obtížím. V Rusku k této praxi podle předpovědí odborníků bude docházet v dosud nevídaném rozsahu, doplňuje Reuters.

Většinu strojů ruské flotily tvoří zahraniční dopravní letadla, na dílech ze zahraničí ale silně závisejí i letouny Suchoj ruské výroby. Podle již zmíněného zdroje se nejméně z jednoho letounu Suchoj Superjet musel vyjmout motor, aby jiný stroj stejného modelu mohl pokračovat v létání. Motory se však podle odborníků z oblasti letectví prohazují mezi jednotlivými letouny běžně.

Podle jiného zdroje z leteckého průmyslu bude už po jednom roce sankcí pro Rusko výzva, aby udrželo moderní letadla v chodu, přestože země má solidní inženýrskou základnu. Novější generace letadel, jako jsou A320neo, A350 nebo Boeing 737 MAX a 787, mají totiž technologii, kterou je zapotřebí neustále aktualizovat.

Asi 80 procent flotily Aeroflotu tvoří boeingy a airbusy. Na konci loňského roku měl Aeroflot k dispozici 134 boeingů, 136 airbusů a necelých 80 strojů Suchoj Superjet 100. Podle zjištění agentury Reuters, které vychází z dat webu Flightradar24, asi 50 letadel ruského dopravce (15 % jeho flotily) od konce července nevzlétlo. Asi tři měsíce nelétají také tři ze sedmi Airbusů A350, a to včetně stroje, který je nyní podle informací Reuters rozebírán.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 10. 2022 20:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Štěpán Hájek, XTB):
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat