Co musíte ráno vědět (11. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (11. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí loňského roku a co bude novou dominantou Dubaje? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, investoři se zaměřili na státní dluhopisy USA a dohodu NAFTA

Americké akcie po výraznějším poklesu v úvodu středeční obchodní seance napravily většinu ztrát a index Dow se krátce dostal do kladného teritoria, nakonec ale hlavní indexy mírně ztratily. Pro S&P 500 a Nasdaq Composite to znamená první denní pokles v roce 2018. Index Dow odepsal 0,07 % na 25 369,13 bodu, S&P 500 ztratil 0,11 % na 2 748,23 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,14 % na 7 153,57 bodu. V mírném plusu zakončily den pouze sektory financí a energetiky, ostatní odvětví v čele s veřejnými službami, telekomunikacemi a technologiemi ztrácela. Index volatility VIX v úvodu seance vzrostl k 10,8 bodu, nakonec ale navzdory poklesu cen akcií klesl o 2,58 % na 9,82 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA atakoval během dne hladinu 2,60 %, ale nakonec přidal jen necelé čtyři bazické body na 2,5568 %. Bitcoin mírně ztrácel, ale například bitcoin cash přidal přes deset procent a ethereum bezmála pět.

Goldman Sachs: Investování bude letos náročnější disciplína. Jak toho využít?
Podle investiční banky Goldman Sachs v letošním roce vzroste volatilita, což aktivním investorům nabídne nové příležitosti. Kde hledat ty potenciálně nejzajímavější?
Výsledková sezóna: Tyto akcie po zveřejnění čísel kolísají nejvíce
Které tituly v reakci na oznámení firemních hospodářských výsledků nejvíce kolísají? Podívejte se na průměrnou změnu ceny akcií amerických firem v seanci následující po zveřejnění hospodářských údajů od roku 2001.

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie bank však stouply

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v červených číslech. Investoři se soustředili zejména na rostoucí ceny ropy, americká makrodata a na hospodářské výsledky několika velkých firem. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,38 % na 398,6 bodu, když v negativním pásmu uzavřela většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 získal 0,23 % na 7 748,51 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,35 % na 5 504,68 bodu a německý DAX klesl o 0,78 % na 13 281,34 bodu. Nedařilo se zejména telekomunikačnímu sektoru, který odepsal necelá dvě procenta. Dolů jej stáhl švédský operátor Tele2, jehož akcie se propadly o více než 7 % kvůli obavám investorů ze slabých hospodářských výsledků společnosti. Proti trendu šly naopak bankovní akcie, jež podpořila nová doporučení na některé tituly. Britská Metro Bank získala více než 4 %, německá Commerzbank si polepšila o více než 5 %.

Firmy na burze podléhají tlaku na krátkodobou výkonnost
Firmy obchodované na burze podléhají tlaku na dodávání dobrých čtvrtletních hospodářských výsledků. Jde to na úkor dlouhodobých cílů a výkonů těchto společností, připomíná hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

3. Pražská burza ve středu klesla, dařilo se ale likérce Stock Spirits

Pražská burza ve středu prohloubila ztrátu z úterního obchodování, index PX odepsal 0,25 % na 1 101,73 bodu. Dolů trh táhly ČEZ a Komerční banka, proti trendu šly Stock Spirits, Erste Group Bank a Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 584 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ (-1,17 %). Nejvýraznější ztrátu zaznamenala O2 Czech Republic (-1,43 %). V červených číslech seanci zakončily také například Komerční banka (-0,96 %), MONETA Money Bank (-0,85 %) a VIG (-0,21 %). Dařilo se naopak Stock Spirits (+2,21 %), Erste Group Bank (+1,46 %) a Philip Morris ČR (+0,36 %).

ANKETA: Kandidáti na prezidenta a ekonomika
Kandidáti na prezidenta ČR odpovídali na otázky týkající se zavedení eura, výše daní, snižování zadluženosti, zvyšování minimální mzdy a důchodů nebo jmenování členů rady České národní banky. Kandidáti na otázky odpovídali již na začátku listopadu 2017, současný prezident Miloš Zeman odpovědi nedodal.

4. Očekávané události

V Evropě ve čtvrtek vyjdou italské a české maloobchodní tržby, řecká nezaměstnanost, průmyslová výroba v eurozóně, portugalská inflační statistika a také zápis z posledního zasedání ECB. Spojené státy se pochlubí indexem výrobních cen a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kanada zveřejní index cen nových domů. Za řečnický pultík se ve čtvrtek postaví šéf newyorského Fedu William Dudley. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní společnost Delta Air Lines. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostla o 5 %

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí 2017 vzrostla meziročně o 5 %, což je v souladu s předchozími odhady Českého statistického úřadu z listopadu a prosince. Meziroční růst hrubého domácího produktu byl tak v loňském třetím čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky. Ve druhém čtvrtletí HDP stoupl meziročně o 4,7 %. První odhad vývoje loňského HDP statistici zveřejní 16. února.

6. Inflace v Česku loni dosáhla 2,5 %, nejvyšší úrovně za pět let

Spotřebitelské ceny v ČR loni v průměru stouply o 2,5 %, což je nejvíce za posledních pět let. Ve středu to uvedl Český statistický úřad. V prosinci meziroční inflace zpomalila na 2,4 % z listopadových 2,6 %.

7. Růst globální ekonomiky letos podle Světové banky zrychlí na 3,1 %

Růst globální ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,1 %, a vykáže tak nejlepší výsledek za sedm let. V úterý to předpověděla Světová banka, která tak o 0,3 procentního bodu zlepšila svou červnovou prognózu. Hospodářský růst za loňský rok odhaduje na 3 %. Podle banky letos potáhnou růst zejména rozvíjející se trhy, varovala ale před nadměrným zvyšováním úrokových sazeb, růstem protekcionismu a geopolitickými tlaky.

8. Situace řeckých bank se zlepšila, ECB snižuje nouzové financování

Evropská centrální banka snížila strop nouzového financování řeckých bank o 2,8 miliardy na 22 miliard eur. Ve středu to oznámila řecká centrální banka, přes kterou finanční domy pomoc čerpají. Snížení stropu odráží zlepšenou likviditu v řeckém bankovnictví, zohledňuje tok vkladů soukromého sektoru a přístup bank na finanční trhy. Strop financování je platný do 7. února včetně.

9. Lufthansa se vrátila na post největších evropských aerolinek

Německá společnost Lufthansa se v loňském roce vrátila na pozici největšího leteckého přepravce v Evropě z hlediska počtu cestujících. Firma ve středu oznámila, že loni přepravila rekordních 130 milionů pasažérů, což je o 18,6 % více než v roce předchozím. Předstihla tak irského konkurenta Ryanair, který vykázal nárůst o desetinu na 129 milionů cestujících.

10. Berkshire Hathaway jmenovala do správní rady dva možné Buffettovy nástupce

Investiční společnost Berkshire Hathaway jmenovala do své správní rady dva nové členy. Firma se tak podle agentury AP začíná připravovat na odchod svého generálního ředitele Warrena Buffetta, jenž stojí v čele podniku od roku 1965. Novými členy správní rady se stali Gregory Abel a Ajit Jain, kteří jsou již delší dobu považováni za možné Buffettovy nástupce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Dubaji úspěšně otestovali základy pro novou nejvyšší stavbu

V Dubaji, kde stojí nejvyšší stavba světa Burdž Chalífa, s úspěchem otestovali základy pro novou věž, která posune rekord o 100 metrů. Úspěšným testem základů se uzavřely projekční přípravy stavby Dubai Creek Tower, která vznikne v přístavu.

Základy nové věže mají být hluboké přes 70 metrů a stavba by měla být dokončena před zahájením dubajského expa v roce 2020. Monitorování základů, které mají unést budovu, jež bude vystavěna kolem centrálního pilíře ukotveného sítí ocelových lan, trvalo rok.

Autorem projektu je španělský architekt Santiago Calatrava Valls a inspirací tvaru je podle zástupce firmy Emaar liliový květ a minaret.

Věž bude stát jen několik minut jízdy od dubajského mezinárodního letiště. Několik jejích pater poskytne vyhlídku na přístav i město. V dalších poschodích budou obchody a hotel. Poblíž vznikne vůbec největší nákupní středisko, které postaví rovněž firma Emaar, a také sídliště pro 470 000 lidí, jehož výstavba již začala.

Shell prodává majetek v Norsku a Malajsii za 1,3 miliardy USD
před 9 minutami

Shell prodává majetek v Norsku a Malajsii za 1,3 miliardy USD

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell prodává za více než 1,3 miliardy dolarů aktiva v oblasti těžby...
Norsko Malajsie Ropa
Disney zvyšuje nabídku na 21st Century Fox, přebil rivala Comcast
Disney zvyšuje nabídku na 21st Century Fox, přebil rivala Comcast
před 29 minutami

Disney zvyšuje nabídku na 21st Century Fox, přebil rivala Comcast

Americký zábavní gigant Walt Disney zvýšil nabídku na převzetí společnosti 21st Century Fox na 71,3 miliardy dolarů,...
Walt Disney Americké akcie Fúze a akvizice
Pražská burza ve středu mírně stoupla, akcie Kofoly ČeskoSlovensko se…
Pražská burza ve středu mírně stoupla, akcie Kofoly ČeskoSlovensko se…
před hodinou

Pražská burza ve středu mírně stoupla, akcie Kofoly ČeskoSlovensko se však propadly zhruba o 17,5 %

Pražská burza ve středu navázala na zisk z úterního obchodování, když index PX zpevnil o 0,17 % na 1 070,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Erdoğanovi by mohla zlomit vaz slábnoucí ekonomika
Erdoğanovi by mohla zlomit vaz slábnoucí ekonomika
před hodinou

Erdoğanovi by mohla zlomit vaz slábnoucí ekonomika

Za favorita tureckých voleb hlavy státu je všeobecně považován současný prezident Recep Tayyip Erdoğan. Jeho...
Turecko Politika
Polská PKN Orlen získala souhlas ČNB k vytěsnění menšinových…
před hodinou

Polská PKN Orlen získala souhlas ČNB k vytěsnění menšinových akcionářů Unipetrolu

Polská petrochemická skupina PKN Orlen získala souhlas České národní banky k vytěsnění menšinových akcionářů české...
Unipetrol PKN Orlen Akcie ČR
USA: Prodeje starších domů v květnu klesly o 0,4 %
před hodinou

USA: Prodeje starších domů v květnu klesly o 0,4 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesly o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 5,43...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Prodejní ceny bytů v ČR ke konci března vzrostly o 16 procent
15:21

Prodejní ceny bytů v ČR ke konci března vzrostly o 16 procent

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci prvního čtvrtletí vzrostly meziročně v průměru o 15,9...
Česká republika Nemovitosti Realitní trh
Ze světa investičních doporučení (20. června)
15:00

Ze světa investičních doporučení (20. června)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
14:47

Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá

O transformaci energetické společnosti ČEZ bude její vedení teprve jednat s politiky. Žádné rozhodnutí zatím nepadlo....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí euroskupina list za krizí
Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí euroskupina list za krizí
14:30

Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí euroskupina list za krizí

Ministři financí eurozóny ve čtvrtek potvrdí srpnové ukončení řeckého finančního záchranného programu, očekává...
Řecko Eurozóna Krize
V dozorčí radě ČEZ mají usednout Lízal a Tyll, navrhuje MF
V dozorčí radě ČEZ mají usednout Lízal a Tyll, navrhuje MF
14:13

V dozorčí radě ČEZ mají usednout Lízal a Tyll, navrhuje MF

Ministerstvo financí navrhuje, aby do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ byli na páteční valné hromadě firmy...
ČEZ Akcie ČR Management
Dombrovskis je před summitem optimistický ohledně změn eurozóny
Dombrovskis je před summitem optimistický ohledně změn eurozóny
13:50

Dombrovskis je před summitem optimistický ohledně změn eurozóny

Místopředseda Evropské komise pro euro, finanční služby a kapitálové trhy Valdis Dombrovskis je "opatrně optimistický...
Eurozóna Politika Rozpočet
Hyundai a Audi budou společně vyvíjet vodíkové automobily
13:33

Hyundai a Audi budou společně vyvíjet vodíkové automobily

Automobilky Hyundai a Audi budou společně vyvíjet vodíkové vozy. Ve středu podepsaly příslušnou dohodu. Chtějí...
Auta Německo Jižní Korea
EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
13:16

EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA

Evropská unie v pátek začne uplatňovat cla ve výši 25 procent na dovoz některého zboží ze Spojených států. Oznámila...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Xiaomi prý chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů
Xiaomi prý chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů
13:05

Xiaomi prý chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi plánuje v rámci vstupu na hongkongskou akciovou burzu získat až 6,1 miliardy...
Čína Primární úpis akcií (IPO) Mobilní telefony
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 15. června stoupl o 5,1 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 15. června stoupl o 5,1 % (předchozí týden: -1,5 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 15. června po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
EK: Engie musí Lucembursku doplatit na daních 120 milionů eur
12:42

EK: Engie musí Lucembursku doplatit na daních 120 milionů eur

Evropská komise dospěla k závěru, že Lucembursko poskytlo francouzské energetické společnosti Engie nezákonné daňové...
Evropská unie Energetika