US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (12. února)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem loni rostla britská ekonomika a jaké země mají nejlepší pracovní podmínky? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
12. 2. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí kvůli jednání mezi USA a Čínou a jednání Kongresu uzavřely smíšeně

Akcie v USA se v pondělí vydaly oběma směry, jejich pohyb byl však jen malý. Náladu investorů ovlivňovaly jednání mezi USA a Čínou o obchodu, jednání Kongresu o financování vlády a horší výhledy hospodaření firem pro letošní rok. Index Dow klesl o 0,21 % na 25 053,11 bodu, širší benchmark S&P 500 stoupl o 0,07 % na 2 709,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,13 % na 7 307,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,59 % na 15,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva bazické body na 2,65 %.

Americké akcie: Je zaděláno na silnou rally?

Americké akcie: Je zaděláno na silnou rally?

2. Evropské burzy v pondělí zpevnily, dařilo se italským bankám

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali údaje o vývoji britské ekonomiky a čekali na další kolo jednání mezi zástupci USA a Číny, které by mělo začít v tomto týdnu v Pekingu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,85 % na 361,12 bodu, britský FTSE 100 získal 0,82 % na 7 129,11 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,07 % na 5 014,47 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,99 % na 11 014,59 bodu. Dařilo se zejména italským bankám, které těžily ze zprávy, že jejich kapitálová vybavenost je lepší, než se předpokládalo a než požaduje Evropská centrální banka. Akcie Banco BPM díky tomu zdražily zhruba o 7 %.

Investorský magazín: Co hýbalo letošním Davosem?

Investorský magazín: Co hýbalo letošním Davosem?

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Stock Spirits však zpevnily o 2 %

Pražská burza zahájila týden téměř beze změny, index PX klesl o 0,04 % na 1 046,43 bodu. Nedařilo se akciím telekomunikační firmy O2 Czech Republic a energetické skupiny ČEZ, výrazně naopak zdražily cenné papíry likérky Stock Spirits. Objem obchodů byl s necelými 294 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 0,19 % na 77,20 Kč. Další finanční tituly naopak uzavřely v plusu. Erste Group Bank stoupla o 0,53 % na 803 Kč, Komerční banka získala 0,22 % na 927 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 1,12 % na 539,50 Kč.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

ČS: Únorová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V úterý odpoledne se investoři v USA zaměří na index optimismu malých firem a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Hospodářská čísla představí na Wall Street Under Armour, Molson Coors Brewing, TripAdvisor nebo Groupon a v Evropě thyssenkrupp nebo METRO. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská ekonomika loni rostla nejpomaleji za šest let

Růst britské ekonomiky v loňském roce zpomalil na 1,4 % z předloňských 1,8 %. Jeho tempo tak bylo nejnižší od roku 2012, kdy pátá největší ekonomika světa vzrostla rovněž o 1,4 %. Podle serveru BBC to vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnil britský statistický úřad. Za zpomalením hospodářského růstu je podle analytiků hlavně nejistota ohledně odchodu Británie z Evropské unie a také slabá zahraniční poptávka.

6. Ifo: Světové hospodářské klima je nejhorší za sedm let

Světové hospodářské klima se v letošním prvním čtvrtletí opět zhoršilo, a to už čtvrtý kvartál v řadě. Je na tom nyní nejhůře za posledních více než sedm let, i když analytici na něj nahlížejí stále mírně pozitivně. Uvedl to v pondělí německý ekonomický institut Ifo. Jeho index světového klimatu na první čtvrtletí klesl na -13,1 bodu z předchozích -2,2 bodu.

7. Britské firmy podle studie kvůli brexitu zvýšily investice v EU

Schválení odchodu Británie z Evropské unie v referendu z června 2016 přimělo britské podniky ke zvyšování investic v ostatních členských zemích EU, a to zřejmě na úkor domácích investic. Vyplývá to ze studie Centra pro ekonomickou výkonnost (CEP), které je součástí Londýnské ekonomické školy (LSE).

8. Meziroční inflace v Česku v lednu podle odhadů analytiků stoupla na 2,2 %

Meziroční inflace v Česku v lednu stoupla zhruba na 2,2 % z prosincových 2 %. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je podle nich především zdražení cen energií na počátku letošního roku, které ovšem zřejmě tlumil vývoj cen pohonných hmot a potravin. Český statistický úřad zveřejní údaje ve středu 13. února.

9. Základy ekonomiky eurozóny jsou podle šéfa euroskupiny nadále silné

Základy ekonomiky eurozóny, tedy států používajících euro, jsou silnější než před krizí v roce 2008 a dotyčné země přesně vědí, jak je dál posílit. Před pondělním ministerským setkáním v Bruselu to novinářům řekl předseda takzvané euroskupiny Mario Centeno. Ministři se scházejí poté, co Evropská komise ve své zimní předpovědi zhoršila odhad výkonu evropského hospodářství na letošní rok. Euroskupina zahrnuje ministry financí zemí eurozóny. 

10. Přebytek Německa v obchodu s USA loni klesl, je ale stále vysoký

Přebytek Německa v obchodu se Spojenými státy, který je zdrojem napětí mezi oběma zeměmi, se loni snížil asi o miliardu eur na 49 miliard eur. To znamená, že Německo má s USA dál největší přebytek v porovnání s ostatními státy. Na celkovém přebytku zahraničního obchodu Německa, který činí 228 miliard eur, se USA nyní podílejí asi pětinou. Ukazují to předběžné údaje spolkového statistického úřadu, do kterých měla možnost nahlédnout agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

ČR je 25. nejatraktivnější zemí pro práci na světě, první příčku obsadilo Švýcarsko

Česká republika je z hlediska kvality pracovních podmínek a příležitostí 25. nejlepší zemí světa. Na stejném místě se umístila Praha v porovnání měst. Přední příčky na žebříčku zemí s nejlepšími podmínkami obsadily Švýcarsko, Singapur a Spojené státy americké.

Hlavní město Praha je zároveň osmým nejlepším městem na světě ve schopnosti udržování životní úrovně, která je dostatečně atraktivní pro přilákání a udržení talentovaných lidí na pracovním trhu. Vyplývá to ze studie personální agentury Adecco, která zkoumala 125 zemí světa a 114 měst.

Češi si podle studie vedou nejlépe v udržitelnosti kvality života a v oblasti odborných a technických dovedností, ve které mají 22. místo. "Největší slabinou Čechů z hlediska porovnávaných kritérií jsou všeobecné znalosti, ve kterých jsme se umístili až na 32. příčce," uvedli zástupci agentury.

Hlavní město Praha předčilo v oblasti péče o životní úroveň i světové metropole, jako jsou Washington, Londýn a Paříž. Podle studie budou hrát města stále větší roli v přitahování talentovaných lidí. "Rostoucí význam měst je způsobený především jejich flexibilitou a rychlostí následování nových globálních trendů. Jako menší hospodářské jednotky, které aktivně sledují a přizpůsobují vlastní činnost obyvatelům, mohou svou politiku rychle měnit, a tak se zdokonalují daleko snadněji než celé státy," uvedl ředitel personální agentury Adecco ČR a SK Ondřej Wysoglad.

Z porovnání výsledků všech šesti ročníků studie vyplývá, že rozdíly mezi lépe a hůře adaptovanými oblastmi se zvyšují. "Schopnost prosadit se v určitém oboru díky dostatku nadaných zaměstnanců se posiluje ve skupinách zemí, kde je již poměrně vysoká, a oslabuje se tam, kde je relativně nízká," uzavřeli autoři průzkumu.

Studie se zaměřuje na předpoklady zemí a měst přilákat, vychovat a udržet nové talenty na pracovním trhu, včetně formálního a celoživotního vzdělávání a přístupu k pracovním příležitostem. Dále ukazuje, jak rozvíjet dovednosti u mladých lidí tak, aby v budoucnu odpovídaly potřebám firem, a jakou cestou se mají dát země, které zaostávají.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná