Evropské burzy v pondělí zpevnily, dařilo se italským bankám

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali údaje o vývoji britské ekonomiky a čekali na další kolo jednání mezi zástupci USA a Číny, které by mělo začít v tomto týdnu v Pekingu.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,85 % na 361,12 bodu, britský FTSE 100 získal 0,82 % na 7 129,11 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,07 % na 5 014,47 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,99 % na 11 014,59 bodu.
Dařilo se zejména italským bankám, které těžily ze zprávy, že jejich kapitálová vybavenost je lepší, než se předpokládalo a než požaduje Evropská centrální banka. Akcie Banco BPM díky tomu zdražily zhruba o 7 %.
O 3 % naopak zlevnily akcie britské firmy Smith & Nephew, která podle listu Financial Times jedná o akvizici americké konkurenční společnosti NuVasive, jejíž akcie po otevření na Wall Street vyletěly vzhůru téměř o 16 %.
Evropské akcie (11. února 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Růst britské ekonomiky v loňském roce zpomalil na 1,4 procenta z předloňských 1,8 procenta. Jeho tempo tak bylo nejslabší od roku 2012, kdy pátá největší ekonomika světa vzrostla rovněž o 1,4 procenta. Podle serveru BBC to vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnil britský statistický úřad. Za zpomalením hospodářského růstu je podle analytiků hlavně nejistota ohledně odchodu Británie z Evropské unie a také slabá zahraniční poptávka.
- Meziroční inflace v lednu stoupla zhruba na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je podle nich především zdražení cen energií na počátku letošního roku, které ovšem zřejmě tlumil vývoj cen pohonných hmot a potravin. Český statistický úřad zveřejní údaje ve středu 13. února.
- Austrálie v pondělí po dvou letech průtahů podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů. Jedna z nejlukrativnějších obranných zakázek na světě má Austrálii pomoci ochránit její strategické a obchodní zájmy v asijsko-pacifickém regionu, kde se odehrává boj o vliv mezi Čínou, Spojenými státy a regionálními mocnostmi. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.
- Schválení odchodu Británie z Evropské unie v referendu z června 2016 přimělo britské podniky ke zvyšování investic v ostatních členských zemích EU, a to zřejmě na úkor domácích investic. Vyplývá to ze studie Centra pro ekonomickou výkonnost (CEP), které je součástí Londýnské ekonomické školy (LSE).
Zdroj: CNBC
Aktuality
