Co musíte ráno vědět (24. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se Evropská komise postavila k italskému rozpočtovému plánu a jaká stavba se v úterý otevřela v Číně? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý odepsaly kolem půl procenta, uzavřely ale daleko od denních minim
Akcie v USA nejprve prudce klesaly kvůli obavám o další výhled zisků amerických společností. Nejvíce ke ztrátám přispěly firmy Caterpillar a 3M, které zveřejnily výsledky hospodaření. Ke konci obchodování se však hlavním akciovým indexům podařilo velkou část ztrát smazat, investoři se vrátili k nákupům ztrátových titulů. Index Dow oslabil o 0,50 % na 25 191,43 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,55 % na 2 740,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,42 % na 7 437,54 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,45 % na 20,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 3,17 %.
2. Evropské burzy v úterý výrazně klesly, německý DAX přišel o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem dohadů o podobě italského rozpočtového plánu. Negativně působil také začátek obchodování na Wall Street, kde americké akcie výrazně ztrácely kvůli slabším hospodářským výsledkům několika velkých společností. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 1,58 % na 354,06 bodu a klesl na nejnižší hodnotu od prosince 2016. Britský FTSE 100 přišel o 1,24 % na 6 955,21 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,69 % na 4 967,69 bodu a německý DAX se snížil o 2,17 % na 11 274,28 bodu. Nedařilo se zejména technologickému sektoru, který spadl zhruba o 3,6 %.
3. Pražská burza v úterý klesla o necelá 2 %, akcie Avastu se propadly zhruba o 5 %
Pražská burza v úterý nenavázala na zisk z pondělního obchodování, index PX ztratil 1,94 % na 1 060,2 bodu. Jedná se o nejnižší závěrečnou hodnotu od poloviny letošního srpna. Dolů burzu stáhly zejména akcie antivirové firmy Avast a Erste Group Bank. Pouze PFNonwovens nezakončila obchodování v mínusu. Objem obchodů byl s 585 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ, které zlevnily o 1,11 % na 536 Kč. Akcie Avastu se propadly o 5,17 % na 82,50 Kč kvůli odprodeji 5,5% podílu společnosti Summit Partners.
4. Očekávané události
Středa bude dnem předběžných říjnových indexů nákupních manažerů. Dále se investoři zaměří na zprávu o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně, údaje z amerického realitního trhu (index cen domů od FHFA, prodeje nových domů) a měnověpolitické zasedání kanadské centrální banky. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Deutsche Bank, Barclays nebo Iberdrola a na Wall Street Alexion Pharmaceuticals, Boeing, AT&T, Freeport McMoRan, Microsoft, Ford Motor, Whirlpool, ServiceNow nebo Visa. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Evropská komise odmítla plán rozpočtu Itálie pro rok 2019, Řím má tři týdny na nový
Evropská komise odmítla plán italské vlády na podobu rozpočtu pro rok 2019 a dala Římu tři týdny na představení nového návrhu. Ve Štrasburku to v úterý novinářům řekl místopředseda Evropské komise pro euro, sociální dialog, finanční stabilitu a kapitálové trhy Valdis Dombrovskis. Odmítavý pohled komise na plán rozpočtu se schodkem 2,4 % při vysokém zadlužení země nezměnilo podle něj ani pondělní vysvětlení italské vlády.
6. Saúdská Arábie podepsala dohody v hodnotě 50 miliard dolarů
Saúdská Arábie podepsala na investiční konferenci Future Investment Initiative v Rijádu dohody v hodnotě 50 miliard dolarů. Podle saúdskoarabské státní televize jsou mezi signatáři společnosti Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton a Baker Hughes. Třídenní konference, která v úterý začala a která je označovaná za pouštní Davos, se měli účastnit představitelé 140 firem, zhruba 40 jich ale odřeklo kvůli vraždě saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího.
7. HSBC se po 10 letech vrací na trh spotřebitelských úvěrů v USA
Britská banka HSBC plánuje v první polovině příštího roku spustit ve Spojených státech digitální úvěrovou platformu pro tamní spotřebitele. Po téměř deseti letech se tak vrací na trh, kde kvůli svým aktivitám musela odepsat 10,6 miliardy dolarů, napsal list Financial Times.
8. OECD: Globální spotřeba surovin se do roku 2060 zdvojnásobí
Globální spotřeba surovin se kvůli růstu světové ekonomiky a životní úrovně do roku 2060 téměř zdvojnásobí, dvakrát větší tak budou i emise oxidu uhličitého. Vyplývá to z předběžné zprávy ke studii o budoucí spotřebě surovin, kterou vypracovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a z níž citovala agentura APA.
9. Polský prezident Duda v Berlíně kritizoval plynovod Nord Stream 2
Polský prezident Andrzej Duda se při své úterní návštěvě Berlína znovu jasně postavil proti plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře spojit Rusko přímo s Německem, a obejít tak tradiční tranzitní země včetně Polska. Spolková republika zatím stále s vybudováním plynovodu počítá.
10. Zisk McDonald's klesl o 12,8 %, překonal však očekávání
Americkému řetězci restaurací s rychlým občerstvením McDonald's klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 12,8 % na 1,64 miliardy USD. Výsledky však překonaly odhady analytiků a tržby v restauracích otevřených nejméně rok se zvýšily, hlavně díky zahraničním trhům.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Čína v úterý otevřela nejdelší most světa přes moře
V úterý byl po několika odkladech oficiálně otevřen 55 kilometrů dlouhý most spojující čínská území Hongkong, Macao a město Ču-chaj v pevninské Číně. Jde o nejdelší mostní konstrukci vedoucí přes moře. Stoupenci projektu zdůrazňují, že díky mostu se zkrátí doba cesty mezi zmíněnými městy ze tří hodin na 30 minut, což usnadní lidem dojíždějícím do práce a turistům pohyb po regionu. Kritici čínské vlády ale most vnímají jako nástroj, jak přitáhnout Hongkong více pod kontrolu Pekingu.
Stavba mostu začala před devíti lety a vyšla na 20 miliard dolarů. Slavnostního otevření se zúčastnil čínský prezident Si Ťin-pching společně s nejvyššími představiteli Hongkongu a Macaa. Pro běžnou dopravu bude most fungovat od středy.
Původní termín otevření mostu byl stanoven na rok 2016, stavbu ale zbrzdilo zkoumání dopadu projektu na životní prostředí, vyšetřování korupce i překročení rozpočtu. Během jeho budování navíc přišlo o život sedm dělníků a dalších 275 bylo zraněno. Většina úmrtí byla spojena s pádem z velké výšky.
Most představuje klíčový prvek plánu Pekingu pro těsnější propojení 11 měst delty Perlové řeky, která pokrývá 56 000 kilometrů čtverečních a je domovem 68 milionů lidí.
Součástí mostu jsou dvě šestiproudové silnice a tunel dlouhý 6,7 kilometru, který byl vyhlouben, aby nebyly projektem narušeny frekventované lodní trasy v oblasti. Tunel vede mezi dvěma uměle vytvořenými ostrovy.
Most byl projektován tak, aby odolal zemětřesení o síle až 8 stupňů, supertajfunu či nárazu velké nákladní lodě. Na stavbu se spotřebovalo přes 400 000 tun oceli.
Přestože čínské úřady kladou důraz na zkrácení doby jízdy mezi Hongkongem, Macaem a pevninskou Čínou, majitelé soukromých vozidel v Hongkongu nebudou smět na most bez zvláštního povolení. Většina řidičů bude muset zaparkovat v hongkongském přístavu a přesednout na kyvadlový autobus, jehož cena se za jednu cestu pohybuje mezi osmi a deseti dolary.
Mostní projekt se stal terčem ostré kritiky v Hongkongu, kde většina obyvatel netouží po těsnějším spojení s Macaem či pevninskou Čínou a obává se, že město zaplaví čínští turisté. V roce 2016 Hongkong zaznamenal 56,7 milionu návštěv turistů, uvádí CNN.
Někdejší britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Základní zákon ale obyvatelům Hongkongu zaručuje rozsáhlé osobní svobody, včetně svobody projevu, i nezávislou justici, které obyvatelé pevninské Číny nemají. V posledních letech nicméně Peking stále častěji zasahuje do vnitřních záležitostí Hongkongu.
Ambiciózní projekt vyvolal také četné kritiky ekologů. Delta Perlové řeky je totiž domovem ohrožené populace čínských bílých delfínů. Hongkong na obavy reagoval vytvořením mořských rezervací k ochraně delfínů a dalších prvků místního ekosystému.
Aktuality
