Co musíte ráno vědět (24. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (24. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co řekl guvernér ECB Mario Draghi a kdy budou lidé nahrazeni roboty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v polovině týdne klesly, pod nulu je poslala Trumpova tvrdohlavost

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investory znepokojilo prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, že je v rámci snahy o zajištění financí pro stavbu zdi na hranici s Mexikem ochoten riskovat i pozastavení činnosti vládních orgánů. Index Dow klesl o 0,4 % na 21 812,09 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,35 % na 2 444,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přišel o 0,3 % a uzavřel na 6 278,41 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 7,93 % na 12,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 2,168 %. Nejvýrazněji klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, průmyslový sektor a odvětví zdravotní péče. V plusu uzavřely energetický sektor, realitní odvětví a sektor veřejných služeb.

Investorský magazín: Geopolitická rizika a (ne)drahé akcie

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie WPP se propadly o 11 %

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v červených číslech. Investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských společností a připravovali se na výroční setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, které začne ve čtvrtek. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 0,5 % na 373,92 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,01 % na 7 382,65 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,32 % na 5 115,39 bodu a německý DAX přišel o 0,45 % na 12 174,30 bodu. Nedařilo se akciím mediálních společností, které dolů stáhla britská WPP. Ta ve středu oznámila horší než očekávané výsledky hospodaření a zhoršila výhled na celý rok.

MONETA Money Bank: Proč Komerční banka snižuje cílovou cenu?

3. Pražská burza ve středu klesla, akcie likérky Stock Spirits ale výrazně zpevnily

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, index PX odepsal 0,23 % na 1 031,33 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Erste Group Bank, Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl se 402 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, které zlevnily o 0,24 % na 424 Kč. Finanční tituly se na směru neshodly, Erste Group Bank spadla o 1,19 % na 917 Kč, Komerční banka odevzdala 0,76 % na 992 Kč, MONETA Money Bank zpevnila o 0,58 % na 78,15 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 0,6 % na 654,20 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala likérka Stock Spirits, jež si polepšila o 4,75 % na 65 Kč.

Novák (ČEZ): Akviziční příležitosti vidíme v segmentu větrných parků a oblasti ESCO, na rozdělení firmy nyní nepracujeme

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne na trh Británie pošle data o vývoji své ekonomiky ve druhém čtvrtletí a údaje o počtu schválených žádostí o hypotéku. V USA budou investoři vyhodnocovat údaje o prodejích starších domů, index aktivity kansaského Fedu nebo pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V USA navíc v Jackson Hole začne třídenní výroční setkání centrálních bankéřů. Do výsledkové sezóny na Wall Street přispějí Tiffany & Co, Hormel Foods, Staples, JM Smucker, Autodesk nebo Dollar Tree, v Evropě například CRH a v Číně CNOOC nebo PetroChina. České investory budou nejvíce zajímat hospodářské výsledky textilky Pegas Nonwovens. "Od Pegasu Nonwovens za druhé čtvrtletí očekáváme nepatrné zvýšení celkové produkce, která by díky postupnému náběhu nové výrobní linky mohla přesáhnout 26 tisíc tun, což je meziročně o 1,5 % více. Výsledky hospodaření budou ovlivněny výrazným nárůstem cen polymerů v celém prvním pololetí. Zatímco na jedné straně očekáváme meziroční růst tržeb o 11 % na 57,25 milionu eur, který je výsledkem vyšších cen za první kvartál, na straně druhé se kvůli pokračujícímu nárůstu i ve druhém čtvrtletí zvýší náklady vstupů, a to o více než 15 % meziročně. Zisk EBITDA by se kvůli tomuto negativnímu přenosovému mechanismu měl snížit o 5 % na 10,68 milionu eur, EBITDA marže by měla klesnout k 18,7 % z loňských 21,7 %," uvedl analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi v Německu obhajoval nekonvenční měnovou politiku

Nekonvenční měnová politika je úspěšná, Evropská centrální banka ale stále musí bojovat s nepochopením svých relativně nových měnových nástrojů. V Německu to ve středu řekl prezident ECB Mario Draghi, který současně varoval před ukvapenou reakcí na novou realitu. Proti postupu ECB po finanční krizi se dříve často ohrazoval zejména šéf německé centrální banky.

6. Apple opouští myšlenku výroby samořízeného vozu

Americká technologická společnost Apple zřejmě opustila plán výroby samořízeného automobilu a soustředí se výhradně na samotnou technologii autonomního řízení. V rozhovoru s listem The New York Times to uvedlo pět zdrojů, které jsou obeznámeny s plány Applu.

7. Lufthansa se uchází o rakouskou divizi Air Berlin

Největší německé aerolinky Lufthansa vyjádřily zájem o převzetí rakouských aerolinek Niki, jež jsou divizí insolventní německé nízkonákladové letecké společnosti Air Berlin. Agentuře Reuters to ve středu sdělily informované zdroje. Lufthansa by tak mohla lépe konkurovat nízkonákladovému irskému Ryanairu, především na linkách z Německa do Španělska.

8. Dluh obyvatel ČR stoupl v pololetí o 9 % na 2,06 bilionu Kč

Celkový dluh obyvatel ČR činil na konci pololetí 2,06 bilionu korun, meziročně vzrostl o 9 %. V samotném druhém čtvrtletí dluh stoupl o 50,3 miliardy Kč, což je nejvyšší mezičtvrtletní nárůst za poslední tři roky. Objem dluhu ohroženého nesplácením meziročně naopak klesl o téměř 14 % na 40,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

9. Ruská Sberbank má za čtvrtletí rekordní zisk 185,6 miliardy rublů

Největší ruská banka Sberbank vykázala za druhé čtvrtletí rekordní zisk 185,6 miliardy rublů. Meziročně je to nárůst o 27,6 procenta, uvedla ve středu banka. Výsledek překonal odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří čekali v průměru zisk 167,4 miliardy rublů.

10. Banky v Británii letos uzavřou rekordních 762 poboček

Bankovní společnosti v Británii by v letošním roce měly uzavřít rekordních 762 poboček. V rámci snahy o snižování nákladů totiž kladou větší důraz na internetové bankovnictví na úkor osobního styku s klienty. Ve středu o tom informovala agentura Reuters na základě analýzy prohlášení bank, akademických studií a vládních údajů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Doba, kdy budou roboti schopni nahradit lidi, se blíží

Podle studie vědců z Oxfordské a Yaleovy univerzity projdou v následujících padesáti letech životy lidí ve vyspělých zemích zásadní proměnou. Většinu běžných úkonů by totiž měli převzít roboti. V roce 2024 by například roboti měli připravit o práci překladatele, o třicet let později by již mohli provádět operace bez lidské asistence.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
18. 9. 2020 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
18. 9. 2020 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
18. 9. 2020 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
18. 9. 2020 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
18. 9. 2020 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
18. 9. 2020 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR