Co musíte ráno vědět (6. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak světové trhy uzavřely uplynulý týden, kolik vzniklo v červenci v USA pracovních míst, co nového v Íránu a jak se kostely v Británii zapojují do boje s klimatickou změnou? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posílily díky příznivým firemním výsledkům, stouply i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek zpevnily díky pozitivním hospodářským výsledkům firem, které převážily nad obavami z eskalace obchodní války mezi USA a Čínou. V pozadí zájmu investorů zůstal i slabší než očekávaný červencový přírůstek počtu pracovních míst v USA. Index Dow v pátek vzrostl o 0,54 % na 25 461,77 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,46 % na 2 840,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,12 % na 7 812,02 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,51 % na 11,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba čtyři bazické body na 2,95 %. Za celý týden S&P 500 stoupl o 0,76 % a Nasdaq Composite přidal 0,96 %. Index Dow stagnoval.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nebojujte s Applem
Index S&P 500 má za sebou další ziskový týden, připsal si 0,76 %. Hospodářské výsledky Applu udělaly své, samotný titul přidal za týden bezmála 9 % a tržní kapitalizace firmy poprvé v historii přesáhla bilion dolarů.

2. Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden ale ztratily přes půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a statistiku z amerického trhu práce. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,65 % na 389,16 bodu, za celý týden však odepsal 0,75 %. Britský FTSE 100 stoupl o 1,1 % na 7 659,1 bodu (týden: -0,55 %), francouzský CAC 40 získal 0,33 % na 5 478,98 bodu (týden:-0,6 %) a německý DAX zpevnil o 0,55 % na 12 615,76 bodu (týden: -1,94 %).

TOP 15 měst budoucnosti
Více než polovina světové populace žije ve městech, do roku 2050 to budou dvě třetiny. Městská centra se na tento vývoj musejí připravit. Poradenská společnost A.T. Kearney již několik let monitoruje, které metropole si v tomto ohledu vedou nejlépe. Při sestavování žebříčku se soustředí na čtyři kritéria – osobní spokojenost, ekonomiku, inovace a řízení. Která města mají nejlépe našlápnuto?

3. Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden přišla o 0,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od ztrát z předcházejících seancí, index PX zpevnil o 0,28 % na 1 092,19 bodu. Nahoru burzu táhly cenné papíry ČEZ, nedařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s necelými 354 miliony korun podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,95 % na 583,50 Kč. V pozitivním pásmu uzavřely také Avast (+0,75 % na 67,50 Kč), CME (+0,94 % na 86,20 Kč), Erste Group Bank (+0,45 % na 942 Kč), Stock Spirits (+0,94 % na 64,30 Kč) a O2 Czech Republic (+0,58 % na 261 Kč). Nejhlubší ztrátu zaznamenala Kofola ČeskoSlovensko, jejíž cenné papíry odepsaly 0,68 % na 291 Kč. V mínusu seanci zakončily také Komerční banka (-0,58 % na 936,50 Kč) a Unipetrol (-0,13 % na 378,50 Kč). Za celý týden pražská burza přišla o 0,1 %. Nejlepší akcií týdne se stala Erste Group Bank, která po pozitivních výsledcích za druhé čtvrtletí přidala 0,7 %. Největším ztráty utrpěly akcie Stock Spirits (-3,3 %).

Agentura Fitch zvýšila ČR rating na AA-, výhled je stabilní
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky ze stupně A+ na AA-. Výhled byl v důsledku zlepšení ratingu změněn z pozitivního na stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.
Štěpánek & Zamrazilová: 60 % HDP není cíl zadlužení, deficitní rozpočet v době expanze je nebezpečný
Maastrichtské kritérium, tedy veřejný dluh na úrovni maximálně 60 % HDP, nemá být cílem či metou, do které je nárůst zadlužení v pořádku. Otevřená ekonomika se specifickými starostmi, jako je ta česká, by naopak měla držet dluh spíše pod 40 % HDP, řekl ekonom Pavel Štěpánek předsedkyni Národní rozpočtové rady Evě Zamrazilové v rámci projektu Alter Eko. Kompletní rozhovor si můžete poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

4. Očekávané události

Na začátku týdne budou oznámeny průmyslové objednávky v Německu, míra inflace v Rusku a index investorské důvěry Sentix v eurozóně. V České republice budou investoři hodnotit čerstvé statistiky z maloobchodu, průmyslu a stavebnictví. Hospodářské výsledky na pražské burze oznámí fotovoltaická společnost Photon Energy, v Americe například Marriott, Mosaic či Tyson Foods a v západní Evropě UniCredit či HSBC. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v červenci vytvořila 157 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 %

Ve Spojených státech v červenci mimo zemědělství vzniklo zhruba 157 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 190 tisíc míst po 248 tisících v červnu (revidováno z 213 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 % z 4 % v předchozím měsíci. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd zůstalo na 2,7 %.

Obchodní schodek USA vzrostl nejrychleji za rok a půl
Schodek zahraničního obchodu USA zaznamenal v červnu nejvyšší růst za více než rok a půl. Předchozí růst vývozu sójových bobů totiž zeslábl a dražší ropa zvýšila hodnotu dovozu. Schodek činil 46,3 miliardy USD a proti předchozímu měsíci se zvýšil o 7,3 procenta, což byl nejvyšší procentní růst od listopadu 2016. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo obchodu.

6. Írán uvolňuje restrikce na devizové obchody

Írán v neděli oznámil opatření, která uvolňují pravidla pro devizové obchody. Pokouší se tak zmírnit důsledky propadu domácí měny a čelit novým sankcím Spojených států. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace íránské státní televize.

Írán zadržel sedm osob obviněných z hospodářské kriminality
V Íránu bylo zadrženo sedm osob včetně bývalého náměstka guvernéra centrální banky a pěti obchodníků s devizami. Obviněni jsou z hospodářské kriminality. Oznámily to soudní orgány, jména zatčených však uvedena nebyla.

7. Berkshire Hathaway zvýšila čtvrtletní zisk o 67 %

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní zisk meziročně o 67 % na 6,89 miliardy dolarů. Přispěly k tomu zejména výsledky pojišťoven. Z růstu ekonomiky a zlepšení poptávky ale těžily i další i podniky konglomerátu miliardáře a filantropa Warrena Buffetta, uvedla agentura Reuters.

8. Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o 7 %, ztrácejí i další drahé kovy

Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o sedm procent na pátečních 1 206 dolarů. Stříbro zlevnilo o devět procent a platina o deset procent. Cenového maxima zlato letos dosáhlo koncem ledna, kdy jeho cena prudce vzrostla z 1 250 dolarů až na téměř 1 380 dolarů za unci, řekl ČTK analytik ze společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Hlavním důvodem poklesu cen zlata je podle něho významně posilující americký dolar.

9. Turecko chystá první emisi dluhopisů v čínské měně

Turecko chystá první emisi dluhopisů denominovaných v čínských jüanech. Oznámil to v pátek prezident Recep Tayyip Erdoğan. Cílem tohoto kroku je diverzifikovat finanční zdroje, opatření ale podle agentury Reuters také odráží Erdoğanovu nespokojenost s požadavky západních trhů.

10. Venezuela po 15 letech oznámila zmírnění regulace devizového trhu

Venezuelská vláda tento týden oznámila po 15 letech zmírnění regulace devizového trhu. Ta podle expertů výrazně přispěla k hluboké ekonomické krizi, v níž se tato země už několik let nachází. Podle španělského deníku El País by nové opatření mohlo ulevit ekonomice, snížit kurz měny na černém trhu a zvýšit nabídku zboží v obchodech. Experti oslovení serverem BBC Mundo ale od nového opatření příliš změn nečekají, zatím totiž ani nejsou jasné detaily fungování nového systému.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Přes 5 500 britských kostelů přechází na obnovitelnou energii

Přes 5 500 britských kostelů se rozhodlo přejít na obnovitelné zdroje energie a přispět k řešení klimatických problémů. Patří k nim také 15 katedrál včetně těch nejslavnějších v Salisbury, Liverpoolu nebo Coventry, napsal list The Guardian.

Představitelé církví označili změnu klimatu za "jednu z velkých morálních výzev naší doby", která v první řadě postihne chudé. "Církve jsou součástí globální sítě. Velice dobře si uvědomují, jaká je situace našich bratrů a sester, kteří trpí suchem, povodněmi a extrémními klimatickými podmínkami po celém světě," řekl bývalý arcibiskup z Canterbury a předseda církevní organizace Christian Aid Rowan Williams. Vládu vyzval, aby vytyčila cíl snížit emise v Británii do roku 2050 na nulu.

Listu sdělil, že anglikánská církev se rozhodla prodat své akcie energetických společností, které nesplní cíle pařížské dohody o klimatu. Vzhledem k tomu, že jeden kostel vydá za elektřinu v průměru 1 000 liber ročně, britské kostely přesouvají z fosilních paliv na obnovitelné zdroje přes pět milionů liber.

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
včera v 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
včera v 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
včera v 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
včera v 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
včera v 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
včera v 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
včera v 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
včera v 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
včera v 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
včera v 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
včera v 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
včera v 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
včera v 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
včera v 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
včera v 09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus