Co musíte ráno vědět (9. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (9. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním pololetí dařilo energetické skupině ČEZ a čím byl výjimečný test nového motoru v podání Boeingu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po projevu Trumpa o Severní Koreji klesly, indexy Dow a S&P 500 se ale předtím dostaly na nová rekordní maxima

Akcie ve Spojených státech v úterý po celodenním růstu nakonec uzavřely po projevu amerického prezidenta USA Donalda Trumpa o Severní Koreji v mínusu. Trump Severní Koreu varoval, že pokud bude ohrožovat Spojené státy, stihne ji ohnivá zloba, jakou svět neviděl. V průběhu dne se na burze dařilo technologickým titulům a především společnosti Apple. Index Dow nakonec klesl o 0,15 % na 22 085,34 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,24 % na 2 474,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,21 % na 6 370,46 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,37 % na 10,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden a půl bazického bodu na 2,269 %. V první polovině obchodování posunul index Dow svůj absolutní rekord na 22 179,11 bodu a S&P 500 na 2 490,87 bodu. V plusu skončil pouze sektor veřejných služeb. Výrazně klesly odvětví základních materiálů, realitní sektor nebo odvětví zdravotní péče.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letní klid pokračuje, býci mají stále navrch

2. Evropské burzy v úterý uzavřely v zelených číslech, akcie Pandory se ale propadly o více než 13 %

Evropské akciové trhy v druhé seanci tohoto týdne zpevnily. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu a vyhodnocovali řadu makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,17 % na 382,65 bodu, když v pozitivním pásmu zakončila obchodování většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 si připsal 0,14 % na 7 542,73 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,21 % na 5 218,89 bodu a německý DAX si polepšil o 0,28 % na 12 292,05 bodu. Z konkrétních titulů v úterý poutala pozornost zejména dánská šperkařská skupina Pandora, která reportovala výsledky hospodaření, jež investory nepřesvědčily. Tržby byly v souladu s očekáváním, čistý zisk však zaostal za odhady. Akcie firmy se v reakci na výsledky propadly o více než 13 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v úterý výrazně stoupla, energetická skupina ČEZ si po oznámení výsledků hospodaření připsala téměř 3 %

Pražská burza v úterý čtvrtý den v řadě zpevnila, index PX vzrostl o 1,01 % na 1 043,57 bodu. Nahoru burzu táhly akcie energetického gigantu ČEZ (+2,86 %), jenž ráno oznámil lepší než očekávané výsledky hospodaření a zlepšil celoroční výhled. Nedařilo se naopak mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 629 miliony korun mírně podprůměrný. Spokojeni s výsledkem seance byli také akcionáři Erste Group Bank (+0,4 % na 977,90 Kč), sázkařské Fortuny (+1,42 % na 146 Kč), Komerční banky (+1,92 % na 1 009 Kč) a tabákové firmy Philip Morris ČR (+0,35 % na 15 550 Kč).

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V noci na středu Čína zveřejní červencovou inflační statistiku a Austrálie se pochlubí srpnovou spotřebitelskou důvěrou. V Evropě dopoledne vyjdou italská průmyslová výroba za červen, řecká inflační statistika za červenec a portugalská obchodní bilance společně s údaji o nezaměstnanosti. Spojené státy na trhy pošlou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území a údaje o červnových velkoobchodních skladových zásobách. Kanada navíc odtajní červnové údaje o počtu vydaných stavebních povolení a o zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky budou ve středu reportovat například společnosti Mylan Twenty-First Century Fox nebo E.ON. Z českého pohledu budou nejzajímavější finální data o červencové tuzemské inflaci a hospodářské výsledky likérky Stock Spirits. Analytik Petr Bártek z České spořitelny odhaduje, že Stock Spirits za první pololetí vykáže 2% nárůst tržeb v důsledku mírného zvýšení tržního podílu v Polsku, akviziční činnosti v ČR a pozitivního vývoje měnových kurzů. Provozní zisk EBITDA by se podle Bártka měl v meziročním srovnání snížit s ohledem na nižší ceny v Polsku. Na nákladové straně by měl být patrný mírně pozitivní dopad úspor, ačkoli výraznějšího pozitivního otisku v číslech se podle managementu investoři dočkají až v roce 2018. Navrhovaná pololetní dividenda by dle odhadů České spořitelny měla zůstat stabilní na úrovni 0,024 eura na akcii. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Skupina ČEZ vydělala v prvním pololetí téměř 17 miliard Kč, zlepšuje celoroční výhled

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí meziročně vzrostl o 21 % na 16,7 miliardy Kč, zejména díky úspěšnému prodeji akcií MOL a prodeji nemovitostí v Praze. Provozní zisk EBITDA dosáhl 31,3 miliardy Kč, jeho meziroční pokles o 1,8 miliardy Kč odpovídá poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny. Skupina ČEZ také oznámila, že navyšuje celoroční výhled pro zisk EBITDA i očištěný čistý zisk.

6. Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 4,1 %

Nezaměstnanost v ČR v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 % z červnových 4 %. Lidí bez práce bylo 303 074, což je nejnižší číslo za červenec od roku 1997. Loni v červenci byla nezaměstnanost 5,4 %. Počet volných pracovních míst stoupl meziročně i meziměsíčně, v červenci přesáhl 188 000. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.

7. Saúdská Arábie v září sníží export ropy

Saúdská Arábie, největší vývozce ropy na světě, sníží v září dodávky svým zákazníkům na celém světě minimálně o 520 000 barelů denně, aby splnila dohodu producentských zemí. S odvoláním na několik informovaných zdrojů to v úterý uvedla agentura Reuters, která export země v posledních měsících odhaduje na zhruba sedm milionů barelů denně. Saúdská Arábie se v rámci dohody zavázala k redukci těžby o 486 000 barelů denně.

8. McDonald's do roku 2022 zdvojnásobí počet restaurací v Číně

Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's hodlá v příštích čtyřech letech téměř zdvojnásobit počet svých restaurací v pevninské oblasti Číny na zhruba 4 500. Vyrůst mají především v menších městech.

9. Devizové rezervy ČNB v červenci meziměsíčně klesly

Devizové rezervy České národní banky v červenci klesly o 425 milionů eur na 124,3 miliardy eur. Proti konci loňského července, kdy devizové rezervy ČNB v eurech činily 68,4 miliardy, se ale téměř zdvojnásobily. Vyplývá to z informací, které banka v úterý zveřejnila.

10. Mazda představila převratný vznětový motor na benzin

Projekt prvního komerčního využití benzinového vznětového motoru s homogenním naplněním spalovacího prostoru (Homogeneous Charge Compression Ignition - HCCI) na světě v úterý představila japonská automobilka Mazda. Auta s novým motorem SKYACTIV-X se dostanou na trh v roce 2019, napsala agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Piloti boeingu při testovacím letu nakreslil nad USA letadlo

Nezvyklý způsob testování nového motoru zvolila společnost Boeing, která poslala do vzduchu letoun 787 Dreamliner, aby s pomocí GPS navigace obletěl trasu ve tvaru obřího letadla. Letoun během tohoto letu urazil delší trasu, než při kterémkoli jiném komerčním letu na světě.

Dreamliner strávil ve vzduchu 17 hodin a 45 minut, což je o hodinu a 35 minut delší doba, než jakou trvá let z Nového Zélandu do Kataru. Celkem uletěl 15 699 kilometrů, zatímco trasa z Aucklandu do Dauhá je dlouhá 14 518 kilometrů.

Let se celý uskutečnil ve vzdušném prostoru nad USA a Dreamliner přeletěl nad 17 americkými státy.

Někteří uživatelé Twitteru kritizují Boeing za to, že plýtvá pohonnými hmotami a ničí životní prostředí. Experti na letectví ale ujišťují, že tento dlouhý letový test je potřeba k vyzkoušení nových motorů Rolls Royce.

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna