US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Burzovní kalendář (7. 8. - 11. 8. 2017)

Druhý srpnový týden by mohl být na globální úrovni klidnější, pokud jde o zveřejňovaná data, pražské burzy se ale tento popis týkat nebude. Čeká ji totiž vrchol výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí.

Ohlédnutí

Začátek měsíce a s ním spojená série makroekonomických dat výraznější impulz pro finanční trhy neznamenaly. Zásadnější reakci, kromě jednotlivých akcií, nepřinesla ani vrcholící výsledková sezóna v USA a v Evropě.

Významnou výjimkou byla červencová data z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti se vrátila na 16leté minimum 4,3 % a pokračoval pozvolný růst mezd (meziročně o 2,5 %). Tyto údaje zlepšily sentiment nejen na americkém akciovém trhu, ale i v Evropě, hlavně ale pomohly dolaru.

Ve čtvrtek ČNB poprvé po 9 letech zvedla úrokové sazby (tu hlavní o 20 bazických bodů na 0,25 %), ale navzdory zajímavé prvotní reakci to nakonec výraznější dopad nemělo ani na kurz koruny, ani na akcie a dluhopisy, a to hlavně kvůli opatrnému výhledu banky ohledně dalšího vývoje sazeb.

Index pražské burzy PX za týden přidal 1,8 %. Nejvýkonnějším titulem se stala Erste Group Bank (+4,6), největší brzdou se naopak stala Kofola ČS (-4,2).

Mezi nejvýznamnější zprávy týdne patřily bezesporu oznámené výsledky za druhý kvartál. Erste Group Bank reportovala čistý zisk 362 milionů EUR, čímž překonala očekávání trhu (335 milionů). Mírně nad odhady byly jak provozní výnosy, tak provozní a rizikové náklady.

Komerční banka dosáhla čistého zisku 3,616 miliardy Kč (odhad: 3,238 miliardy). Pozitivní překvapení vycházelo z vyšších výnosů z finančních operací a z opravných položek. Banka je schopna těžit z příznivého ekonomického prostředí, zvýšení úrokových sazeb by mohlo dále pomoci ke stabilizaci úrokových marží.

Za zmínku stojí požár v elektrárně Dětmarovice. "ČEZ nemá pojištěný výpadek výroby, jen majetek. Zatím není jasné, jak dlouho bude elektrárna odstavena, přičemž právě na délce odstávky bude závislý dopad do hospodaření," uvedl v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Americké akcie v pátek mírně zpevnily a Dow se opět vyšplhal na nový rekord, za celý týden se ale hlavní indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek mírně zpevnily a Dow se opět vyšplhal na nový rekord, za celý týden se ale hlavní indexy na směru neshodly

Evropské trhy zakončily páteční seanci v plusu, za celý týden stouply o více než procento

Evropské trhy zakončily páteční seanci v plusu, za celý týden stouply o více než procento

Pražská burza v pátek výrazně stoupla, za celý týden si připsala 1,8 %

Pražská burza v pátek výrazně stoupla, za celý týden si připsala 1,8 %

Výhled

Druhý srpnový týden bude relativně chudý na významné politické či ekonomické události. Na programu nejsou zasedání významných centrálních bank ani zásadní politická jednání.

"Index S&P 500 se již 13 obchodních dnů drží v úzkém rozpětí 2 460 až 2 480. Graf zůstává v býčím nastavení. Zatímco index Dow má za sebou sérii nových maxim, byť šlo opravdu o malé posuny, S&P 500 nic výrazného nepředvádí. Nejbližší support je v pásmu 2 450 až 2 460. Pokud dojde k jeho prolomení, je pravděpodobný další sestup k hladině 2 420. Rezistence by mohla být na kulatých 2 500," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Druhá polovina srpna již mnohokrát zabrnkala investorům na nervy a rychlý růst cen již pravděpodobně nikdo nečeká. Jsou potřeba další zprávy, které budou indexy posouvat výše. Čím déle mrtvolný stav indexu S&P 500 bude trvat, tím větší šance na alespoň krátkodobou korekci. K důležitému supportu na 2 400 jsou to pouhá 3 %."

Výsledková sezóna, velice úspěšná, ve světě již doznívá. V novém týdnu oznámí svá hospodářská čísla již jen několik opravdu těžkých vah globálního trhu, například Glencore, Deutsche Post, Walt Disney či Priceline.

Živo bude naopak na pražské burze. V pondělí po uzavření trhu zveřejní údaje o svém hospodaření Photon Energy a především Kofola ČeskoSlovensko. "U Kofoly očekáváme 16% meziroční pokles zisku EBITDA na 302 milionů Kč kvůli nadále slabé výkonnosti polské divize a vyšším provozním nákladům (personální náklady a ceny cukru). Čistý zisk podle nás klesne na 122 milionů Kč (-31 %)," napsal Pavel Ryska z J&T Banky.

V úterý ráno bude celý trh číst výsledkovou zprávu společnosti ČEZ. "Čísla pozitivně ovlivní 3,7 miliardy Kč vztahující se k prodeji akcií MOL a dále 1,2 miliardy Kč za prodej bytového fondu v Písnici. Zisk EBITDA čekáme okolo 11,5 miliardy Kč (meziročně -12,4 %). Meziroční pokles bude podle nás vycházet z nižší realizované ceny elektřiny. Čistý zisk by mohl dosáhnout 5,8 miliardy Kč (+50,5 %). Očekáváme, že ČEZ potvrdí celoroční cíle (EBITDA 52 miliard Kč, očištěný čistý zisk 17 miliard Kč)," míní analytik z J&T Banky.

"Podle našich odhadů výroba elektrické energie v druhém čtvrtletí mírně klesla kvůli nepatrně nižšímu využití jaderných zdrojů a poklesu výroby z uhlí. Druhý blok jaderné elektrárny Temelín, který v těchto dnech společnost opět připojuje do sítě, byl v plánované odstávce od 20. května. Kromě dvou týdnů v květnu, kdy byly v odstávce dva bloky, vyráběly celé čtvrtletí tři ze čtyř bloků elektrárny Dukovany. Celkově jaderné elektrárny ČEZ ve 2Q2017 dodaly do sítě 6,7 TWh oproti 7 TWh ve stejném období loňského roku. I přes mírně nižší výrobu elektrické energie však očekáváme zvýšení tržeb o 4 % na 48,9 miliardy Kč. Hlavním důvodem nárůstu je zaúčtování příjmu z prodeje bytového fondu v pražské Písnici, které se promítne do ostatních provozních výnosů. Tržby očištěné o tento jednorázový příjem by podle našich odhadů rostly pouze o 2 % díky mírnému nárůstu výnosů z distribuce a vyšším tržbám z prodeje plynu a tepla," nabídl svůj výhled analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

I přes růst tržeb Komerční banka očekává další snížení zisku EBITDA. "Kvůli vyšším provozním a personálním nákladům odhadujeme 8% snížení EBITDA na 12 miliard Kč. K 11% poklesu provozního zisku na 4,5 miliardy Kč přispělo zvýšení odpisů způsobené zahájením odepisování zrekonstruované elektrárny Prunéřov, která byla uvedena do provozu ke konci loňského roku. Čistý zisk podle nás v druhém čtvrtletí vedle prodeje akcií MOL a bytů v Písnici pozitivně ovlivnilo i posílení turecké liry, negativně naopak působilo zvýšení úrokových nákladů kvůli zmíněnému uvedení elektrárny Prunéřov do provozu, u níž byly úroky z úvěrů na financování rekonstrukce do té doby kapitalizovány. Minimální rozdíl mezi čistým ziskem a upraveným čistým ziskem vychází z našeho předpokladu, že společnost během druhého čtvrtletí nevytvářela žádné významné opravné položky k dlouhodobému majetku nebo vyvíjeným projektům," doplnil Miřátský.

Ve středu trh se svými hospodářskými výsledky obeznámí likérka Stock Spirits a ve čtvrtek MONETA Money Bank. "U Monety očekáváme výrazný pokles úrokových výnosů kvůli velké konkurenci. Měl by ale postupně akcelerovat růst úvěrového portfolia, a to nejen u spotřebitelských úvěrů, ale také u hypoték a úvěrů malým a středním podnikům. Čistý zisk čekáme na úrovni 885 milionů Kč (meziročně -26 %). Oproti celoročnímu výhledu managementu vnímáme riziko nesplnění u celkových výnosů, kde společnost očekává minimálně 10,3 miliardy Kč. Očekávaný celoroční zisk 3,5 miliardy Kč stále považujeme za dosažitelný," napsal Ryska.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. srpna

"Za zmínku v týdnu stojí schůzka představitelů zemí OPEC, po které ve čtvrtek vyjde zpráva o ropném trhu a plnění kvót na omezení těžby. Cena ropy se nicméně v posledních týdnech vrátila z červnových minim k 50 USD za barel a nečekají se významné posuny vycházející z jednání kartelu," uvedl Ryska.

Makroekonomický kalendář týdne otevře německá průmyslová výroba, od které se čeká pokračování silného růstu. V úterý oznámí Čína vývoj zahraničního obchodu za červenec, ve čtvrtek pak tradičně vyjdou počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Možná nejsledovanější bude v pátek americká inflace, kde se čeká meziroční růst cen o 1,8 %. Ta by mohla utvrdit Fed v jeho záměru dále zpřísňovat měnovou politiku.

Plný je naopak český ekonomický kalendář. Od pondělí do středy budou oznámeny obchodní bilance (čeká se mírné zlepšení), stavební a průmyslová výroba (meziměsíčně trh čeká horší čísla), míra nezaměstnanosti (ta by měla vzrůst ze 4 % na 4,1 %) a inflace (odhad: +2,3 %). 

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná