Akcie: Co nejčastěji přichází po historických maximech?
|

Akcie: Co nejčastěji přichází po historických maximech?

Je pravda, že jednou za čas nastane chvíle, kdy se historické maximum stane i vrcholem býčího trendu, po kterém následuje dlouhý a bolestivý propad. Ne každé historické maximum ale musí znamenat obrat trendu. Takových případů je vlastně minimum.

Americké akcie Dow Jones Indexy Býčí trh Medvědí trh Historie Ponaučení pro investory Burzovní almanach Akciový trh

V dávnější minulosti znamenala nová historická maxima některého akciového indexu euforii z toho, že se akciovým trhům daří. Dnes taková událost vyvolává mnohdy spíše obavy z toho, že by mohl být stávající trend u konce. Může za tím stát větší vliv médií, informovanost investorů, ale také fakt, že od začátku 21. století trh zažil dva velké medvědí trendy, během kterých akcie ztratily polovinu hodnoty.

Očekávání obratu trendu po dosažení historického maxima má sice svou logiku, ale investoři si musejí uvědomit, že bez překonávání historických maxim by akcie prakticky nemohly posilovat. Přitom jejich ceny rostou po většinu času, takže překonání jednoho historického maxima miusí být následováno dalšími historickými maximy.

Od roku 1915 do současnosti zaznamenal index Dow 1 265 historických maxim (v tabulce jsou data do konce ledna 2017, proto je součet nižší), což je v průměru 12 ročně. To je zhruba 5 % z celkového počtu obchodních dnů. Za předpokladu dlouhého investičního horizontu kolem 40 let je to téměř 500 historických maxim za kariéru investora, tedy ne málo.

Z tabulky vyplývá, že Velká deprese z konce 20. let vystavila historickým maximům pro další dvě dekády stopku. V následujících desetiletích již o nová maxima nebyla nouze (slabá byla ještě 70. léta a začátek nového milénia se zmíněnými dvěma velkými medvědími trhy).

A jak se indexu Dow dařilo po překonání historických maxim v jednoletém, tříletém a pětiletém horizontu?

Průměrná roční výkonnost se pohybuje kolem dlouhodobého průměru zhruba 9-10 % a akciím se většinou daří zhodnocovat, takže dny okořeněné historickým maximem lze považovat za dny jako všechny ostatní.

Problémem, který způsobuje "strach" investorů z historických maxim, může být skutečnost, že historická maxima připadají v průměru pouze na 5 % všech obchodních dnů. Trhy jsou tak vlastně 95 % obchodních dnů pod maximy, tedy v "poklesu". To jednomu na psychice nepřidá. Dalším problémem může být fakt, že jen za tři měsíce letošního roku již index Dow překonal historické maximum 15krát, takže s každým případným dalším schůdkem nahoru se jeví obrat trendu jako pravděpodobnější.

To, zda trh skutečně dosáhl vrcholu před obratem trendu, zjistíme bohužel až s odstupem několika let, tedy teprve až budou mít akcie za sebou medvědí trend a propad cen o desítky procent. Do té doby nezbývá než se snažit zůstat v klidu, doufat v nejlepší, ale připravovat se na nejhorší.

Zdroj: A Wealth of Common Sense