Dividendy umí lhát
|

Dividendy umí lhát

Společnosti vyplácející dividendy jsou investory ceněné pro pravidelné výplaty podílů ze zisku a nižší volatilitu. Ne vždy je ale dividenda zárukou toho, že je daná společnost na tom tak dobře, jak se tváří. Vysoké dividendy mohou být nebezpečnou pastí na nezkušené investory.

Dividendy Chyby v investování Ponaučení pro investory Investiční strategie

Kniha Dividends Don't Lie (Dividendy nelžou) od Geraldine Weissové a Janet Loweové se v 90. letech stala klasikou pro hodnotové investory a návodem, jak díky výnosům z dividend dosahovat na trzích konzistentních výsledků. V roce 2010 se dočkala pokračování od Kelleyho Wrighta. Investoři by si však měli dát pozor na to, aby tomuto tvrzení nevěřili bezmezně. Vyplácená dividenda totiž nemusí znamenat, že je firma v dobré kondici, a že budou zisky a výplaty podílů z nich pokračovat.

David Merkel z Hovde Capital tvrdí, že spolehlivé dividendy plynou investorům z firem s předvídatelným volným peněžním tokem (cash flow). Proto se on sám nezajímá o dividendy, ale o cash flow.

Vedle toho je také dobré sledovat zadlužení firem, protože když poměr dluhů vůči aktivům neustále roste, znamená to, že si firma půjčuje peníze (i) na vyplácení dividend. Společnosti totiž dobře vědí, že dividendy přitahují investory, a neváhají je v čase zvyšovat. I to má ale své limity, za nimiž logicky přichází pokles dividend a možný výprodej akcií.

Americké akcie: Dividendová aristokracie na růstové hraně
ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF sdružuje 57 akcií firem z indexu S&P 500, které mají dlouhou historii zvyšování dividend. Všechny v něm zahrnuté firmy zvyšují výplaty podílů ze zisku svým akcionářům již minimálně 25 let.

Žádný management firmy nepřizná, že je výše dividendy pro hospodaření společnosti přítěží. Namísto překvapivého snížení dividendy si proto raději půjčí peníze ve víře, že se situace zlepší.

Pro takové manažery firem i investory by ovšem měla být varováním 70. léta. Na jejich konci neměly firmy dost peněz na vyplácení dividend, a tak výplaty houfně snižovaly. Sazby byly vysoké, a investoři tak raději hledali výnosy na dluhopisovém trhu. Stávalo se, že firmy vyplácely vysoké dividendy až do doby, než zkrachovaly.

Když dojde k výrazné recesi, mnoho společností sníží dividendy v zájmu udržení hospodaření na snesitelné úrovni. Takže i dividendy podléhají cyklům, stejně jako jakékoli jiné aspekty fungování firem. V současnosti jsme sice stále v býčí fázi, ceny aktiv jsou vysoké a financování velice levné. Jak ale říká Warren Buffett, "až když opadne příliv, zjistíme, kdo plaval nahý".

Investoři by tedy neměli považovat dividendy za úplnou jistotu. Jakkoli jde o skvělou možnost zhodnocování peněz a v rámci portfolia o méně volatilní prvek, opatrnost je vždy namístě. Především je potřeba sledovat vývoj zadlužení firem, jinak totiž hrozí nepříjemné překvapení.

10 dividendových příslibů na příští roky
Investoři mají rádi dividendové společnosti nejen proto, že jsou dobrým zdrojem výnosů v hotovosti. Společnosti vyplácející stále vyšší dividendy dávají najevo, že si věří i do budoucna. A na akciovém trhu, který je na dlouhodobých maximech, se takové firmy v portfoliu mohou vyjímat.
Zdroj: alephblog.com